Bij twijfelachtige beslissingen van een scheidsrechter zie ik alleen jou protesteren... 'Ik reageer direct in zo'n geval, de rest laat dat van zich afglijden. Ik kan daar niet tegen, wil mijn recht'. Voel je je dan verlaten? 'Ja, heel vaak. Je ziet wel eens elftallen waarvan tien spelers op de scheids rechter afstormen als men het gevoel heeft dat ze onrecht wordt aangedaan. Dat mis ik wel. Al zouden er maar twee of drie meedoen, dan lijkt het tenminste nog ergens op'. Wordt daar wel eens over gesproken. 'Nee, daar wordt nooit over gesproken'. Vindt je dat niet nodig? 'Jawel, dat vind ik zeker nodig. Als er wat gebeurt en er gaan vier man op af in plaats van één, dan heeft het mis schien nog wel geen nut, maar het komt toch wat serieuzer over. Als ik steeds naar de scheidsrechter loop dan denkt-ie 'daar heb je hem weer', maar als er vier of vijf op hem aflopen dan kan hij gaan denken dat zijn beslissing misschien toch niet de juiste was. En, één man krijgt sneller eengele kaart, en dót terwijl je voor de hele ploeg opkomt'. Als je internationaal mee wilt gaan doen, dan zijn dat toch dingen die tellen? 'Zeer zeker. Dat zijn ook dingen waar van je je afvraagt hoever Ajax is. Je krijgt met een hele brok intimidatie te maken in de Europa Cup, en andere slinkse zaken. Ik ben bang dat wij daar om nog lang niet ver genoeg zijn. We spelen wel goed maar het wordt erg overdreven, er komen andere dingen bij kijken om internationaal te presteren'. Moet je je nog wel eens afreageren? 'Ja, ja, soms in een trainingspartijtje nog wel eens. Later denk je dan 'was het wel nodig geweest'. Wat dat betreft komt een stukje agressie niet alleen maar voor om wat voor de ploeg te wil len doen, het is ook wel eens een stuk je eigen frustratie. Dat stukje 'willen' wat Lerby ook in zich had, dat levert wel eens frustraties op, ook naar jezelf'. Lijkt me voor een voetballer toch geen echt slechte eigenschap. 'Is het ook niet maar het is wel eens lul lig als je het op een ander afreageert, ledereen verwerkt tegenslagen op zijn manier, niet één manier is zalig makend'. Vind jij dat Ajax niet zo goed is als in de media wordt geroepen? 'Oh jawel. Op nationaal niveau is Ajax nu op eenzame hoogte. Internationaal is de weg echter nog veel langer dan een heleboel mensen denken. Het is een gelukje dat er nu acht Ajacieden in het Nederlands Efltal spelen. Doen we toch weer wat ervaring op'. Vriendschappelijke wedstrijden zijn wat dat betreft geen oplossing. wel eens bewust bezig geweest om Dennis Bergkamp te raken tijdens een partijtje. Om hem eindelijk eens kwaad te krijgen. In de hoop dat-ie in de wed strijd ook eens wat meer van zich af zou gaan bijten. Je ziet het wel terug. Dennis wordt ook wat harder, wat ge mener zelfs'. Was Beenhakker geen ideale opvol ger voor Cruijff die als opbouwtrainer al een leuk team had neergezet? Vol gens mij komt de psychologisch ster ke Beenhakker net op tijd voor deze groep die technisch al behoorlijk on derlegd was. 'Nee. De echte beleving is er niet. Meestal zijn die wedstrijden tijdens of net nó de voorbereiding. Dan ben je moe en hoop je in feite alleen maar dat de wedstrijd gauw voorbij is. Win nen is dan niet verplicht, voor jezelf, want het góót nergens om. Laatst in Spanje tegen Eibar: een tweede divisie-club, regen, slecht veld. Dat zijn dan wel omstandigheden waar je te genaan kunt lopen in Europa Cup maar omdat het vriendschappelijk is, sta je niet met een over-mijn-lijk-gevoel op het veld. Zulke wedstrijden zetten wat echte ervaring betreft weinig zo den aan de dijk. Of het moet voor ons zijn tegen AC Milan of Barcelona, maar ja dan hebben zij dat heilige moeten weer niet. Dan krijg je in die clubs nog niet de tegenstander die je normaal verwacht'. Als jullie dit seizoen tegen, ik noem maar wat, Atalanta Bergamo hadden moeten spelen, dan hadden jullie het al uitermate zwaar gehad, éls jullie die al zouden hebben overleefd. 'Dat denk ik zeker, tegen iedere Ita liaanse club zouden we het moeilijk hebben in de Europa Cup. Het niveau is daar een stuk hoger, misschien nog niet eens voetbaltechnisch maar al die andere kleine, maar zeer belangrijke zaken'. Met Rijkaard en Vanenburg was vol gens Aad de Mos geen oorlog te win nen. Dat is nog aardig goed gekomen. 'Maar ik denk dat wij over twee jaar als team ook een heel stuk gegroeid zijn. Dat is het punt ook niet. Men vraagt tegenwoordig vaak waar we denken dat Ajax NU staat. Nou, nü zijn we nog niet ver genoeg, denk ik'. De trainingspartijtjes worden bij jullie wel op het scherpst van de snede afgewerkt. 'Jawel, maar dat helpt niet echt als het gaat over messcherp voetbal. Ik ben 'Daar zou je wel eens gelijk in kunnen hebben. Beenhakker wijst er inder daad veel meer op het 'moeten win nen'. Cruijff gaat ervan uit dat je dat al in je hebt. Uit ervaring blijkt dat je als speler wel eens vergeet dat er geknokt moet worden. Aan de andere kant weet je natuurlijk nooit hoe het met Cruijff verder was gelopen'. Hoe is het mogelijk dat een toptrai- ner als Beenhakker zo beschadigd wordt tijdens een WK. Is er geen res pect voor iemand die in een land als Spanje zoveel succes heeft gehad? 'Het respect was er bij de spelers wel maar niet bij de pers. De pers heeft Leo Beenhakker neergesabeld. De spelers niet, tenminste niet in woorden. We hebben hem met zijn allen op het véld laten zakken. In principe heeft Beenhakker alles gedaan wat maar mogelijk was. Hij had te maken met zes of zeven vedetten (en Jan Wouters noemt ze bij naam en toenaam, zich zelf eronder rekenend, overigens J.) die niet in vorm waren. Dan kan geen coach het karwei klaren. Beenhakker heeft misschien maar één fout gemaakt'. Welke dan? 'Hij had vijf van de zeven moeten wis selen of moeten passeren vóór de wedstrijd. Misschien had dat wat op geleverd. Kijk, wij spelers, in ieder ge val de zogenaamde vedetten, zijn er nog genadig van af gekomen. Been hakker kreeg de hele strontkar over zich heen. Er bestaat in Nederland vanaf de kant van de pers een blinde verafgoding voor sommige spelers. Als je nou Vanenburg neemt, die hoort dus niet bij de verafgode spelers: wat heeft die niet aan kritiek gehad de afgelo pen twee jaar. En waarom? Volkomen onterechte kritiek, vind ik. Tegen Grie kenland speelde hij in een positie die hem eigenlijk helemaal niet ligt. Maar hij zeurde niet en hij liep zich helemaal het lazerus. Soms was hij bijna een 7

Magazine (1987-2007) | 1991 | | pagina 9