WEMH VOETBALUJN broken? Ik denk het wel, het is niet zo dat ze nu meer aandacht besteden aan het specifiek opleiden van verde digers. Het heeft er natuurlijk mee te maken dat de jeugdelftallen veel en veel sterker zijn dan de tegenstanders. Je hebt bijna geen verdedigers nodig. Weet je hoe ik op de linksbackplaats terecht ben gekomen? Ik stond aan vankelijk linksbuiten en ik moest steeds maar naar binnen trekken om ruimte te scheppen voor de opkomen de linksback. Ik kwam het eerste kwartier totaal niet aan de bal. Daar heb ik toen wat van gezegd en heb ben ze het omgedraaid. Ik linksback en die ander linksbuiten.' Leert de Ajax-jeugd verliezen? 'Nee, je verliest eigenlijk nooit. Het is bijna een schande als je verliest. Ik heb in de jeugd met Ajax maar drie keer verloren'. Dat lijkt me niet goed, nooit verlie zen. Jullie weten bijna niet meer wat het is, verliezen. 'We spelen toch bij een topclub? Een topclub mag nooit verliezen daar wor den we mee opgevoed'. Straks spelen jullie in de Europa Cup en dan zul je best wel eens gaan verliezen. Dan kunnen jullie er niet meer tegen, weten jullie niet meer wat je moet doen. Verliezen is toch een es sentiële factor in het voetbal, het hoort erbij en je kunt er eigenlijk alleen maar sterker van worden. Je leert meer van verliezen dan van winnen, lijkt mij. 'Het is nooit leuk om te verliezen. Of het moet zijn dat de tegenstander echt veel sterker is dan wij. Maar veel clubs die beter zijn dan wij zijn er niet, dus...' Laat ik het anders stellen: Ajax heeft op Europees (top-)niveau niks te zoeken. 'Oh, ik denk van wel. We hoeven voor niet een tegenstander bang te zijn'. Voetballend misschien niet... 'Ook niet qua kracht of zo, we moeten nog wat meer ervaring op doen'. Maar zijn jullie in zijn geheel niet veel te lief. In de competitie hoeven jul lie nooit échte overtredingen te maken. 'Nee, inderdaad, we kunnen meestal alles op techniek oplossen'. *Maar straks krijg je tegenstanders waarbij dat niet meer lukt. 'Ik denk dat het wel kan maar Been hakker maakt ons er ook wel eens op attent dat we op bepaalde momenten een overtreding moeten maken. Maar dan bij de middenlijn, niet dicht bij de goal. Nee, ik heb in Portugal niks ge merkt van die 'andere wetten' die in het internationale topvoetbal gelden...' Het is erg snel gegaan met je dit seizoen, te snel? 'Nee, helemaal niet, waarom? Ik heb helemaal niet het gevoel dat ik op mijn tenen loop. Ik kan het niveau makkelijk aan. Een terugslag, ik denk niet dat ik ermee te maken krijg. Ik heb een tijdje geleden wat minder gespeeld maar voor de beker tegen Groningen ging het perfect. Maar een terugslag, nee die verwacht ik niet'. Vertel eens over het Nederlands Elftal. "Dat ging heel gewoon. Ik ben heel goed opgevangen, of eeh, goed opge vangen, er zitten acht Ajacieden bij en de PSV'ers die ken ik ook bijna allemaal'. En kon je met Van Basten opschie ten? Dat schijnt nogal belangrijk te zijn voor je verdere carrière in het Neder lands Elftal... 'Hahaha, ik kon het wel goed met hem vinden. Ik ben eigenlijk alleen met hem veel omgegaan tijdens die dagen'. Tegen Portugal speelde je vrij aardig. Had je niet verwacht om tegen Grie kenland ook te spelen? 'Eigenlijk wel. Michels koos voor Jerry de Jong, dat kan ik wel begrijpen. De Jong is toch iets meer een 'killer' dan ik, hoewel ik dat zelf ook meer en meer word, hoor'. Lig je wel eens wakker van een aan komende persoonlijke tegenstander? 'Nee, nooit. Ik ben nog nooit gedold door een tegenstander. De moeilijkste tegenstander die ik heb uitgescha keld? Ehm, Vanenburg, denk ik, die kwam d'r niet an, hoewel dat toch wel een hele goede speler is'. Hoe zit het nou met jouw snelheid? Sommigen vinden jou een snelle back, anderen vinden je traag? 'Jaaa, hahaha, ik loop erg zwaar en dus lijk ik erg traag. Jk heb niet zo'n loopje als Dennis Bergkamp maar ik ben toch wel vrij snel. De eerste me ters zijn goed, daarna ben ik veel min- deer snel dan bijvoorbeeld Vink of Roy. Nee, looptrainingen krijgen we niet meer. Ik denk ook dat dat weinig zin heeft op onze leeftijd. Als je een jaar of zes bent, kun je misschien nog anders leren lopen, op een leeftijd van twintig niet meer, denk ik'. Werk je nog bewust aan andere tekortkomingen? 'Ik ben af en toe nog wat nonchalant, dan geef ik een slechte pass. Dat moet er nog uit'. Is de linkerkant van Ajax inmiddels even sterk als de rechterkant? 'Ik denk dat we een stuk sterker ge worden zijn maar aan de rechter kant heb je toch nog veel meer automatis men. Wij spelen ook wat anders, met wat minder variatie. Op rechts halen Winter en Blind ook vaak de achterlijn. Richard en ik zijn toch meer bezig om Bryan Roy vrij te spelen, zodat die de achterlijn kan halen'. Blijft Ajax immer problemen houden met super-defensief ingestelde ploegen? 'bat geloof ik niet. Zolang we maar snel scoren. Als die eerste goal te lang uitblijft, krijgen we het steeds moeilij ker. Het is dus zaak om snel te scoren'. Maar als de bal er niet in wil? 'Dan moeten we gewoon rustig blijven. Niet teveel mensen voor de bal laten gaan spelen want dan wordt het juist gevaarlijker. Heeft de tegenstander meer kans op een geslaagde uitval. Als we rustig blijven komt die goal vanzelf.' Ik heb wel eens begrepen dat een ploeg die op topniveau wil spelen ver schillende systemen moet beheersen. Jullie zijn altijd maar aan het pompen. 'Oh maar we kunnen wel anders spe len. Het is alleen zo dat we meestal zoveel sterker zijn dan de tegenstan der, dat we vanzelf op hun helft komen te spelen. Jerinho 50 cent per minuut

Magazine (1987-2007) | 1991 | | pagina 15