LMu. .Mir-- Frank de Boer in een ver verleden tegen FC Utrecht. Op de achtergrond herkennen we ook de oud-Ajacied Edo Ophot. 'Nee, ik was vroeger altijd linksbuiten. Ronald speelde vroeger vaak achterin. Bij Ajax ben ik pas linkervleugelverde diger geworden.' Heb je je er speciaal op toegelegd om een goeie linkerverdediger te wor den? Het is een gegeven dat die in Nederland altijd vrij schaars zijn geweest. 'Nee, in het begin stond ik daar niet bij stil. Je bent gewoon blij met elke wed strijd die je mag spelen, doet er niet toe op welke plaats. Als je maar speelt. Twee jaar geleden begon ik er pas aan te denken dat ik eigenlijk op een ideale positie speelde om sheller hogerop te komen. Toen realiseerde ik me pas dat er bij Ajax en in het Ne derlands Elftal vaak problemen met de invulling van het linkerverdedigings- blok zijn geweest.' Je hebt nooit meer de drang gehad om op die linksbuitenplaats terug te komen na verloop van tijd? 'Nee, eigenlijk niet. Het ging goed als linksback. Was dat niet het geval ge weest, had ik misschien wel iets an ders gewild, maar als het goed gaat, vind je het vanzelf een leuke positie'. Maar een linksbuiten is toch vrij spe ciaal. Ik bedoel, een echte linksbuiten vindt maar één positie lekker en dat is aan die linkerzijlijn op de helft van de tegenstander. Heb je daar trouwens iets over te zeggen bij Ajax? Zo van 'laat mij maar weer lekker linksbuiten spelen, dat vind ik veel leuker'? 'Hahaha, dat denk ik niet. Je moet ge woon blij zijn dat je mee mag doen. Als jij blijft zeuren dat je linksbuiten wilt spelen dan denken ze 'bekijk het maar, we hebben nog tien anderen voor je'. Dan zoek je toch lekker een club uit waar je wél linksbuiten mag spelen? Nou is linksback bij Ajax wel lekker. Je komt toch vrij veel aan aan vallen toe, wat dat betreft is er weinig reden tot klagen. Alleen kom je veel minder aan scoren toe. Vroeger was ik vaak topscorer, nu moet ik mijn eerste doelpunt in het eerste nog maken'. Hoe komt dat? 'Ach, je komt gewoon een stuk minder in scoringspositie, en de echte scherp te voor de goal die een aanvaller wel heeft, die raak je wat kwijt'. Praten jullie thuis veel over voetbal onderling? 'Nee, heel weinig. Tenminste niet over onze eigen prestaties bij de club. Wel over andere clubs, of als er een wed strijd op TV is, dan kijken we en wordt de wedstrijd wel van commentaar voorzien. Verder niet, je bent al de hele dag met voetbal bezig, dan is het wel eens lekker om over andere dingen te praten, andere dingen te doen'. Jullie staan beiden bekend als vrij rustige, weinig praatzieke jongens. Jul lie zijn toch niet altijd zo? 'Thuis zijn we wel anders. We zijn wat afwachtend tegen mensen die we niet echt goed kennen. Als ik iemand niet ken, dan praat ik hem of haar niet de oren van de kop. Thuis of bij mijn vriendin ben ik zeker niet rustig. Ik ben geen ras-Amsterdammer, dat is wel duidelijk, maar wat maakt dat uit?' Is het een voor- of nadeel voor jou dat Mark Verkuijl Ajax verlaten heeft voor AA Gent? 'Dat is eigenlijk wel een voordeel, hè. Hebben we gewoon weer een links back minder. Het was toch mijn groot ste concurrent. Aan de andere kant maakt het weer niet zóveel uit want ik stond er toch steeds in'. Maar kan het een nadeel worden? De concurrentie moet er toch voor zor gen dat je scherp blijft, of niet? 'Nee hoor, je denkt toch niet dat ik het nu wat rustiger aan ga doen omdat Verkuijl weg is en daarmee mijn groot ste concurrent. Zo werkt het niet. Ik heb er op die manier nog niet eens aan gedacht, het is dat je het nu zegt...' Maar de scherpte verdwijnt meestal onbewust. 'Jaaa, maar dat gebeurt mij niet. Ik sta er niet eens bij stil dat hij nu weg is zoals ik er ook niet bij stil stond toen hij nog wel hier speelde.' Ze noemen je hier Poortmans omdat je het leuk vindt om tegenstanders tus sen de benen te spelen. Of is dat al weer over? 'Dat is er alweer uit. De laatste tijd doe ik 'het' niet zoveel meer. Al bijna een half jaar niet meer. Als ik het doe, doe ik het op intuïtie. Ik vind het wel la chen, het is één van de leukste din gen. (Waar hadden we het ook weer over? J.) Als we in de zaal een rondootje doen dan vindt iedereen het prachtig als er weer iemand door de benen wordt ge speeld. Ligt iedereen in een deuk'. (Een rondootje is acht man in een cir kel die elkaar de bal toespelen met twee man in het midden die moeten proberen de bal te onderscheppen). Ben je een typisch product van de Ajax-school? 'Ik denk het wel, ik ben min of meer bij Ajax opgegroeid. Hoewel ik er wel eens over heb nagedacht dat Ajax niet echt de naam heeft goede verdedigers op te leiden. Ze hebben die meestal gekocht. Ik ben eigenlijk één van de eersten die uit de opleiding komt met Marciano Vink en Frank Verlaat. Of dat toevallig is dat wij nu wel zijn doorge-

Magazine (1987-2007) | 1991 | | pagina 13