KROM/EK Tussen alle competitiewedstrijden door werd ook het Euro pese voetbal verder afgewerkt met voor Nederland nog slechts 1 deelnemer en wel Vitesse uit Arnhem in Europa Cup 3. Eerder had men magertjes met 1-0 op eigen veld van Dundee Unmited gewonnen en de verwachting was dat men het in de uitontmoeting niet eenvoudig zou krijgen. Dat liep evenwel totaal anders, want met een ruime en prachtige 0-4 winst denderde men de derde ronde van dit tournooi binnen met als tegenstander Sporting Lissabon. Geen onbekende voor het Nederlandse voetbal. Ajax en Feyenoord weten daar alles van. Vitesse op de dag van de loting (9 november) nog niet. We kunnen respect hebben voor de Arnhemmers, dat de ploeg kans ziet in een Europees tournooi de derde ronde te bereiken al waren de tegenstanders dan niet het puikje van de zalm in Europa. De waardering is er niet minder om en het komt het Nederlandse voetbal alleen maar ten goede. Want dat kan best een duwtje in de rug gebruiken. We belanden dan op 11 november voor de wedstrijd Ajax RKC. Met nog in het achterhoofd dezelfde wedstrijd van het vorig seizoen, toen een jammerlijke 0-0 de uitslag werd van een wedstrijd die achteraf op het gebied van taktiek eigen lijk verboden had moeten worden, gezien het spel van de tegenpartij. Zo erbarmelijk negatief had een ploeg zich nog zelden getoond in De Meer. Maar we waren nu een jaar verder en nu zou het wel anders gaan dachten maar liefst bijna 18.000 mensen. Een bomvol stadion dus waar ieder een er eens goed voor ging zitten. Maar ach, helaas, Leo van Veen, de trainer van RKC, had slechts één simpele ge dachte: we spijkeren ons doel met elf achter de bal herme tisch dicht, loeren op een countertje en worden beloond met 1 punt. En maling aan Jan-en-alleman! En zo geschiedde, en zo lukte het Ajax weer niet een bres in die muur te slaan. Al was men er wel heel erg dichtbij, maar altijd in zo 'n wedstrijd groeit de keeper naar grote hoogte en is er altijd dat keepersgeluk. Ajax heeft natuurlijk de taak op dit soort anti-voetbal iets te vinden: grotere agressiviteit, grote snelheid van handelen, het liefst snel scoren. Dan valt namelijk die hele "taktiek" van de tegenstander onderste boven. Dan valt er weinig meer te verdedigen. Zo'n wedstrijd geeft ook altijd weer re denen om bepaalde spelregels te herzien. Bijvoorbeeld het oeverloos terugspelen op de keeper. Ook in z'n algemeen heid werkt dat zeer negatief op het spelverloop. Daar moet toch iets op te verzinnen zijn. En dan ook maar gelijk een intrap in plaats van een ingooi. Vaak zijn er teveel saaie mo menten in een wedstrijd en tijdens de WK in Italië liet men zien hoeveel minuten van de 90 er echt gevoetbald werd. Dat was veelal minder dan de helft. Zuivere speeltijd dus. Hoe dan ook, RKC werd met een punt "beloond" en Ajax heeft weer even de tijd om te bedenken hoe men dit soort ploegen echt kan bestrijden. We laten de competitie even voor wat het is en gaan ons richten op de interland tegen Griekenland op 21 november. Belangrijk natuurlijk als voorronde voor de EK. Op voorhand was al zeker dat Gullit, Ronald Koeman en Rijkaard zouden ontbreken. De selecties voor het A-team en het Olympisch team waren weer ruimschoots gevuld met Ajaxspelers. Alleen één naam blijft maar ontbreken: Stanley Menzo. Zelf zegt hij er een beetje moedeloos van te worden, omdat zijn prestaties in het doel bij Ajax er niet om liegen. En keepen bij Ajax is toch wat anders dan keepen bij SVV. Maar goed, Stanley dus nog niet, maar het zal er toch eens van komen. Opvallend was ook dat op voorhand het stadion in Rotter dam via de voorverkoop al flink bezet was. Er bleek dus nog geloof te zijn in de verrichtingen van het Nederlands Elf tal, ondanks alle zaken er omheen en het eerdere verlies tegen Portugal. Er moest dus absoluut gewonnen worden om serieus te blijven meedoen in deze voorrondes. De sportpers schroomde echter niet tot in detail het Neder lands Elftal te blijven achtervolgen en werkelijk ieder facet uitgebreid te publiceren met een nauwelijks positief te noe men achtergrond. Wanneer bondscoach Michels van de se lectie van 20 man twee spelers moet laten afvallen omdat zoiets nu eenmaal moet gebeuren, is het onvermijdelijk dat de bondscoach wordt belaagd met vragen waarom juist die twee (Ellerman en Van Tiggelen). En wanneer op woensdag nog eens twee spelers vanaf de tribune de wedstrijd mogen bekijken, maar we de totale voorbereiding hebben meege maakt, is de kritiek al weer voorspelbaar. Waar het uiteindelijk om gaat is natuurlijk het resultaat van de wedstrijd. En wat zich rondom die wedstrijd allemaal af speelt is altijd ondergeschikt aan het resultaat. Alles valt of staat met de prestaties van het elftal en het zal in ieder ge val voor de bondscoach een zegen moeten zijn als de ploeg de wedstrijd wint om een aantal mensen, al is het maar voor even, de mond te snoeren. Wim Kieft zei het goed: al dat gezeur en gezemel rond dat Nederlands Elftal komt alleen maar omdat er niet goed wordt gepresteerd. Dan valt men over alles en deugt er wer kelijk niets meer. Maar dat beeld kan zo veranderen bij goe de prestaties. Dat is de basis van alles. Natuurlijk keek iedereen belangstellend uit naar de wedstrijd tegen Griekenland op 21 november. In allerlei opzichten heel belangrijk. Met 5 ajacieden in de basis en nog een paar op de bank, begon de ploeg uitstekend tegen het Griekse bolwerk en al heel snel leverde een uitstekende Ajax-aanval het eerste doelpunt op door een kopbal van Dennis Bergkamp uit een voorzet van John van 't Schip. Juist Dennis Bergkamp, waarvoor Wim Kieft moest wijken, het vervolgens niet meer zag zitten, en richting Bordeaux vertrok. Iets kunnen accepteren is kennelijk nog niet voor iedereen weggelegd, want als je echt professional bent laat je je ploeg natuurlijk niet in de steek. Vervolgens mocht Jan Wouters helemaal tot aan de achter lijn doorlopen, op z'n gemak uitkijken aan wie hij de bal zou voorzetten. Dat werd Marco van Basten en het was 2-0. Velen haalden opgelucht adem en er had nog veel meer in gezeten, gezien de kansen en de matige weerstand van de Grieken. Het bleef eenvoudig 2-0, iedereen was redelijk te vreden, dus was de kritiek mild te noemen. Een winnend elf tal heeft altijd gelijk, dus zal er over de te volgen taktiek bij de volgende wedstrijd minder worden gesproken. In het weekend van 24-25 november was er wel een voet balprogramma gepland, maar voor Ajax werd de uit wedstrijd tegen Roda JC uitgesteld vanwege gebrek aan mensen die per trein de Ajax-supporters moesten begelei den. Onvoldoende politie dus, omdat de wedstrijd Feyenoord—Den Haag al zoveel manschappen opslokte, zodat er voor Roda JCAjax niets meer overbleef. Bijzonder jammer omdat het competitieverloop hierdoor al leen maar wordt geschonden en ook Ajax het wedstrijd ritme zag stagneren. Het was toen ook niet bekend wan neer de wedstrijd dan wel zou worden gespeeld. Op deze plaats wensen wij Caret Kamlag van harte beter-

Magazine (1987-2007) | 1990 | | pagina 19