Gezeur Clubgevoel "Het kari nog wel, maar niet bij Ajax. Ligt een beetje aan het speltype van een ploeg en aan de concessies die je aan het elftal wilt doen om zo'n spits op te stellen. Romario is een dergelijk type spits. Hij creëert wel veel kansen zelf, maar verdedigend doet hij bijvoorbeeld niet echt veel, hij trekt ook niet zoveel gaten voor anderen. Maar als dat voldoende ren dement oplevert, dan is er niets op tegen om voor zo'n spits te kiezen. Hugo Sanchez is ook min of meer zo'n speler en Real Madrid heeft er toch altijd redelijk wel bij gevaren, dacht ik. Het kan dus nog wel, maar het wordt minder. Je ziet ze ook niet zoveel meer". Er zijn mensen die jou een ideale spits vinden, maar er zijn er ook die vinden dat je voor een spits te weinig scoort.... "Ik weet dat de meningen daarover uiteenlopen, maar ik speel zoals ik ben, zoals ik altijd heb gedaan. Ajax wist wie ze binnenhaalden met Stefan Pettersson, ze hebben voor mij gekozen en het is tot nu toe goed gegaan. Ik vind dat ik dit seizoen niet te wei nig heb gescoord. Men begon na drie wedstrijden al te zeuren dat we te weinig scoorden. Ik maakte tegen Willem II, de eerste wedstrijd van het seizoen, een doelpunt, daarna heb ik twee wedstrijden niet gescoord en toen begon het gezeur. Het kon me niets schelen, ik trok me niets aan van al die verhalen dat Ajax een spits moest gaan aantrekken en dat soort onzin. Ik was op dat moment niet tevreden over mijn eigen spel, dat is wat anders. Van het scoren, of liever het niet-scoren, daar lag ik niet wakker van. Ik had teveel onzeker heid in mijn spel, iets teveel balver lies. Normaal gesproken speel ik op zekerheid, proberen zo min mogelijk balverlies te lijden en als de ploeg goed draait dan komen de doelpun ten en acties vanzelf. Het wordt lang zaam beter, maar optimaal is mijn veldspel nog niet. Daarnaast moet je niet vergeten dat de mensen hier ge wend zijn aan spitsen die 25 a 30 goals per seizoen maakten. Hoe koel en nuchter ben jij? "Ik ben redelijk nuchter. Als ik in de kranten lees dat ik een geweldige spits ben, dan doet me dat niets. Ik weet heel goed van mezelf of ik goed of slecht speel. Ik heb erg veel zelfkritiek. Ik verwerk de meeste din gen zelf, zelfs mijn vrouw hoeft daar maar zelden in bij te springen". Maar hoe blijf je overal zo nuchter onder? Misschien dat anderen wat dat betreft iets van je kunnen leren. "Ik lees geen kranten. Tenminste niet de sport en al helemaal niet van de dag na de wedstrijd. Het interes seert me geen zier hoe een journalist ergens over denkt. Zo houd ik af stand. Ik luister wél naar de trainers, want die praten zinnig over voetbal, daar kan ik wat aan hebben, leder een pretendeert verstand van voetbal te hebben, maar ik kan toch niet naar iedereen luisteren?" In het spelershome liggen vaak Zweedse kranten. Je hebt op het we reldkampioenschap gespeeld met Zweden. Daarna heb je ook geen Zweedse kranten gelezen? "Vooral niet na het WK, hahaha. Ach, de crisis van het Zweedse voet bal wordt thuis groter voorgesteld dan de Golfcrisis. Er wordt van alles en nog wat geschreven, maar dat is vooral voor de lezers. Spelers kun nen en hoeven daar niets mee. Ik heb gehoord dat onze prestaties ont zettend slecht bevonden zijn in Zwe den. Het was ook niet groots, maar ik vind niet dat we zo geweldig slecht gespeeld hebben drie keer een vrij zware blessure ge had en iedere keer als ik weer begon ging het de eerste maanden wel goed, maar daarna kreeg ik steeds een terugslag. Vorig seizoen kwam ik in december terug van mijn blessure, het ging goed tot in maart. Toen werd het minder". Maar wat mist het Zweedse team nou? In 1988 speelden jullie op een vriendschappelijk tournooi de Sovjet Unie en Duitsland kompleet van de mat. "Ja toen was ik er niet bij, daarom denk ik, hahaha. Maar we hebben heel goede spelers. Het is erg vreemd, alle posities zijn en waren kwalitatief heel goed bezet. Tot vlak voor het WK ging het goed. We dachten dat we minstens de tweede ronde zouden halen. Ach, van Brazi lië kun je verliezen, dat is niet abnor maal. Tegen Schotland hadden we het erg moeilijk. Tegen Costa Rica moest het dan gebeuren. Twintig mi nuten voor tijd stonden we nog met 1-0 voor. Als dat zo was gebleven was iedereen tevreden geweest. In die laatste twintig minuten kregen we er nog twee om de oren, toen was de nationale ramp een feit, volgens de Zweedse pers dan. Dus je ziet, zoiets hangt van twintig minuten af". Hoe bedoel je? "Ik heb maar één helft slecht gespeeld van de drie wedstrijden, vind ik zelf. Omdat het niet goed afliep werden alle spelers over één kam geschoren, maar heus niet iedereen heeft slecht gespeeld in Italië. Voor mijzelf geldt dat ik pas een half jaar aan het spe len was na mijn blessure. Ik heb nu Je vertelde dat je behoorlijk nuchter bent. Ben je daarom typisch Stefan Pettersson of typisch een Zweed? "Ik ben typisch Stefan Pettersson. Natuurlijk is mijn houding ook wel een beetje typerend voor de Zweed in zijn algemeenheid. Vooral topspor ters hebben dat koele, nuchtere, heel Zoals we Stefan allemaal het liefst zienjuichend!

Magazine (1987-2007) | 1990 | | pagina 13