"IK BEN TYPISCH STEFAN PETTERSSON" Als je Stefan Pettersson ziet dan komt hij over als een heel koele, rustige, nuchtere man. Een typische Zweed denk je al gauw, want zo staan Zweden over het algemeen be kend. Zie bijvoorbeeld de Zweedse tennissers, die zich schijnbaar door niks en niemand uit het veld laten slaan. Je vraagt je af of Stefan Pet tersson schuchter is of juist boorde vol zelfvertrouwen. Ook in het veld manifesteert de Zweed zich op die geheel eigen wijze. Zelden of nooit boze grimassen richting tegenstan ders of scheidsrechter, nooit een on vertogen woord tegen medespelers. Altijd rustig. Zelfs zijn doelpunten viert hij uiterst bescheiden. Bij penalty-gevallen zal hij niet gauw op zijn strepen staan en buitenspel is buitenspel, de grensrechters krijgen altijd gelijk. Je kunt je twee dingen afvragen die volkomen paradoxaal zijn: Is Stefan Pettersson de beste prof die een trainer zich maar wen sen kan, óf, is Stefan wel genoeg met zijn vak, en dat is in eerste instantie winnen, bezig? In onderstaand interview hebben we niet de intentie Pettersson volledig te analyseren, maar krijgen we toch wel een beter beeld van de voetballer en Zweed-in-hart-en-nieren Stefan Pettersson. Met dank voor zijn openhartigheid. Allereerst: Vind jij jezelf een echte spits? "Wat is een echte spits? Ik speel bij Ajax zoals ze mij willen gebruiken. Ik ben geen spits als Marco van Basten. Ik heb net een artikel over Willem Kieft gelezen en hij zegt: 'Ik ben geen spits die eerst vier of vijf man passeert en dan scoort'. Dat ben ik ook niet. Maar zijn wij dan geen echte spitsen?" Je hebt ook het type Hugo Sanchez, altijd op de juiste tijd op de juiste plaats. "Zo'n type ben ik ook niet. Ik ben toch weer meer een meevoetballen- de spits. Altijd geweest ook. Ik ben hier bij Ajax alleen nog meer in de punt naar voren gaan spelen, dan dat ik in Zweden deed. Maar dat heeft te maken met het systeem. In Zweden speelt men doorgaans met twee spitsen, en dan kóm je meer voor de goal dan dat je er al staat. Ik hoef bij Ajax ook wat minder te verdedigen zodat ik kracht overhoud Stefan Pettersson op de spitsen zoals alleen een ballerina dat lijkt te kunnen om voorin te benutten. Ideaal voor een aanvaller". Maar heb je als spits in een twee- spitsen systeem niet meer ruimte? "Ja, dat misschien wel. Hier hebben wij twee echte vleugelspelers en ik moet oppassen dat ook zij de ruimte krijgen. Je moet constant oppassen dat je de zaak niet dicht loopt. Ik blijf dus zoveel mogelijk in het centrum want anders loop ik Van 't Schip of Roy in de weg. Dat is in een twee- spitsen systeem natuurlijk anders. Daar ben je constant aan het swit chen, van links naar rechts en terug. Ik moest toen ik bij Ajax kwam inder daad wennen aan het spelen met twee flankspelers. In aanvallend op zicht ging het wel goed, maar in ver dedigend opzicht moest ik steeds weer kijken of ik met de laatste man of de stopper mee moest als één van de twee inschoof. In het begin wilde ik nog teveel doen, liep ik bij balver lies direct met mijn directe tegen stander mee. Nu gaat dat beter. Jan Wouters geeft vaak aan of ik mee door moet zakken, of dat ie mand anders de inschuivende man opvangt". Wat betekent meer voor je, scoren of laten scoren? "Het belangrijkste is dat we blijven winnen, maar ik kan niet zeggen dat het één belangrijker is dan het ander. Ik ben het wel eens met de trainer, die zegt dat ik in bepaalde situaties egoïstischer moet zijn. Hij vindt dat ik te vaak nog kijk of er iemand anders beter voor staat bij een scoringskans. Ik moet dan aan mezelf denken en die bal zelf maken. Ik weet dat al lang van mezelf, dat ik te weinig egoïstisch ben. Maar het is wél zo, dat ik in veel gevallen met mijn rug naar het doel sta en dan heb je een goed overzicht van wie met zijn neus richting doel staat én dus gunstiger staat in veel gevallen. Ik heb ook niet de snelheid van Van Basten of Berg kamp om snel weg te draaien en weg te sprinten, dus ik moet wel voor een andere oplossing kiezen". Kan het nog in het huidige voetbal: een spits die alleen kansjes afwacht? 9

Magazine (1987-2007) | 1990 | | pagina 11