Bari - Cesena Financiën Komt het respekt voor elkaar, voor de trainer dan niet in het gedrang? "Nee, dat heeft er niets mee te ma ken. Respekt dat heb je, als het goed is, afgedwongen en dat houd je door je persoonlijkheid, je manier van optreden, je prestige wat je in de loop der jaren hebt opgebouwd. Laat ik zeggen, het hóeft niet in het ge drang te komen, want dat heb je voor een groot deel zelf in de hand". Kunnen spelers en trainers de geweldige druk, die nog steeds groter wordt door de opdringende commer ciële belangen, op een gegeven moment nog wel aan? "Ja natuurlijk, ze zullen wel moeten, anders zijn ze niet geschikt voor hun vak en vallen ze dus af. Ik denk dat dat heel simpel is. De goede trainers kunnen alles waarmaken, ook onder grote druk. Die druk wordt inderdaad wel steeds groter, maar we zullen ge woon mee moeten groeien". Dat klinkt wel makkelijk. Als een be drijf investeert in een produktie- machine, dan werkt zo'n machine ja renlang, dag in dag uit. Een voetbal ler heeft te maken met het fenomeen 'vormEen speler kan niet iedere keer dezelfde prestatie neerzetten, hij is geen machine. "Zeker, dat klopt allemaal. Dat is de onzekere faktor waar je mee te ma ken hebt. Het is zaak voor de leiding gevende mensen, dat die menselijke machine wél goed funktioneert en goede resultaten neerzet". Een stelling: Strijd is in het huidige voetbal eerder doorslaggevend dan technische vaardigheid. "Dat is niet waar. Het zijn beide on derdelen van het voetbal. (Spottend) Het is al jaren zo dat je pas iets kunt gaan doen als je in balbezit bent, dan kun je pas gaan voetballen. Een voorwaarde om een wedstrijd onder controle te hebben of krijgen, is balbezit. Om in balbezit te komen zul je duels moeten winnen, dus strijd moeten leveren. Dan is strijd geen doel meer maar een middel. Die strijd moet je leveren omdat je anders niet kunt waarmaken hetgeen je wilt, namelijk de wedstrijd controle ren". Je hebt te maken met een ploeg die ontzettend strijdvaardig is. Wat zet je daar dan tegenover? "Dat kun je compenseren door in een heel hoog tempo te spelen. Je moet het duel ontlopen door heel snel van de bal af te gaan, de bal in een hoog tempo door te spelen, één of twee keer raken en dan weer van je man af. Zo maak je veel meters winst. Als je de bal het werk laat doen, is het voor je tegenstander niet te belo pen. De snelheid van een bal is hoger dan die van de mens, als je hem ten minste hard inspeelt". Er wordt nogal eens beweerd dat de huidige lichting Nederlandse top- voetballers qua techniek en taktisch vermogen bij de wereldtop behoort. Bent u het daar mee eens? "De wereldtop. Ik vind dat nogal ver gaan. Ze zijn aardig geschoold, de Nederlandse voetballers. Groot pro bleem is dat men het niet waar kan maken op het veld". Hoe komt dat dan, wat missen ze? Strijdvaardigheid? "Soms. Ik heb er altijd een hekel aan gehad om etiketjes op te plakken. Zo van 'de Nederlandse voetballer mist dit en de Spaanse voetballer heeft dat'. Ik geloof daar allemaal niet zo in. Ik denk dat alle voetballers min of meer gelijk zijn. De één brengt wat meer positieve dingen mee op basis van zijn landsaard en de ander brengt wat meer negatieve dingen mee op basis van zijn karakter of zijn landsaard. Je kunt dat niet in vakjes plaatsen. Wij zien hier veel voetbal op de televisie, maar we zien wél al tijd de beste momenten. Nou, ik kan je garanderen, ik heb zes jaar in Spanje gewerkt en ik heb ook daar oervervelende wedstrijden gezien, waarin ook geen strijd zat. We moe ten niet zo vaak generaliseren. Hier wordt altijd maar over Spanje en Ita lië gesproken, alsof iedere wedstrijd daar even spannend is. Dan zeg ik 'wacht nou eens effe, wacht nou eens effe, wat weet je nou van die Italianen? Ga nou eens een jaar lang iedere week kijken en dan niet alleen de topwedstrijden, maar ook naar Bari—Cesena of zo, en dan kun je eens gaan vergelijken met de Neder landse situatie". Is Ajax een potentiële Europese top club? "We kunnen het worden. En of we het worden hangt af van de financië le situatie in de komende jaren bij Ajax. Dat is de enige faktor die nu nog ontbreekt om definitief door te stoten naar de Europese top, finan ciën"! Dus het is niet alleen een kwestie van rijping van het huidige spelersma teriaal? "Ook, ook. Daarmee kom je een heel eind, maar om die allerlaatste stap naar de Europese top te maken zijn er investeringen nodig. Dan praat ik dus over de allerlaatste stap". Hoe zeer doet het om Wim Jonk te passeren? "Pfff, dat doet zeer, maar dat geldt niet alleen voor Wim Jonk. Ook voor Sonny Silooy, voor Willems, Ronald de Boer. Dat is weer een kwestie van een keus maken. Een puur verstan delijke keus maken, en dan maar zien hoe het elftal funktioneert. Dat is hard, maar zulke dingen moet je niet emotioneel benaderen. Maar maak je geen zorgen, die jongens komen dit seizoen nog genoeg aan de bak, wees daar maar van over tuigd". Jerinho 17 Leo Beenhakker steunt op Dennis Bergkamp. Toekomstbeeld?

Magazine (1987-2007) | 1990 | | pagina 19