Eenheid Eigenbelang Als er dan een bepaalde beslissing genomen moet worden, dan gaat dat in uw vak meestal over personen, hetgeen vaak weer heel moeilijke beslissingen zijn. Die overdenkt u dan heel lang? Wikken en wegen? "Dat hangt ervan af. Je hebt ook veel zaken die je in een mum van tijd opgelost hebt. Soms moet je wat lan ger nadenken. Het gaat altijd om het maken van keuzen. Vaak weet je pas achteraf of die keuze goed of fout is geweest. Dat komt omdat je veel za ken in de voetballerij niet kunt voor zien. Als ik een elftal voor de wedstrijd tegen PSV samenstel, dan ga ik ervan uit dat iedere speler brengt wat hij in huis heeft. Op die basis stel je een elftal samen. Je hebt momenten dat één of meer spe lers niet kunnen brengen wat je voor af had verwacht. Dan zegt de buitenwereld 'je hebt de verkeerde keus gemaakt'. Dat is niet waar. Je gaat uit van de situatie: wat kan Bergkamp, wat kan Van 't Schip, wat kan Pettersson, ga maar door. Nou, de ene kan dit, de ander dat. Dan ga je samenstellen. En dan kan het gebeuren dat bepaalde spelers niet spelen zoals jij dat had gedacht, om wat voor reden dan ook. Dat kun je nooit van tevoren voorzien. Niemand. Die kritiek achteraf, daar heb ik niet zoveel moeite mee. Ik houd mijn spe lers ook altijd voor als ze in een wedstrijd voor een probleem komen te staan, dat ze dan een keus moe ten maken. Let wel: één keus. Niet een beetje van dit en een beetje van dat. Je dekt iemand kort, óf je dekt hem bewust op afstand. Maar je gaat er niet ergens tussenin zitten. Het is het één of het ander. Je kunt beter een verkeerde keus maken dan helemaal geen keus". Goed, u maakt een keus en achter af blijkt het een verkeerde keus te zijn geweest. De pers komt met kritische vragen. Hebt u dan niet het gevoel dat u zich moet verdedigen? "Nee, ik vind niet dat ik mijn keus moet verdedigen, ik vind ook niet dat ik verantwoording hoef af te leggen. Dat doe ik dus ook niet. Zodra je dat doet, krijg je alleen maar lastiger vra gen, maak je het jezelf alleen maar moeilijker. Ik wil alleen intern verant woording afleggen en alleen als dat strikt nodig is of als erom gevraagd wordt, verder niet". Wat is in het huidige voetbal eerder doorslaggevend: een goede taktiek of een goede psychologische benade ring van de spelers door de coach? "Je kunt dat niet scheiden van el kaar. Het één hangt nauw samen met het ander. Het allerbelangrijkste is een goed collectief. Als het elftal funktioneert als collectief, dan ben je al een heel eind. Dan kun je al niet meer slecht spelen. Dan krijg je pas te maken met een concept of een taktiek of wat je er allemaal voor na men aan geeft. Als het individu niet in staat is in het collectief te denken en te spelen, of niet in staat is om zijn taak in het collectief uit te voe ren, dan ben je in de huidige tijd al nergens meer. Als de organisatie van het elftal staat, pas dan kunnen spe lers die iets extra's hebben, wat ex tra's brengen. Pas daarna kun je weer aan een bepaalde taktiek gaan denken. Dat komt dus pas als derde aan de beurt in het rijtje facetten van het voetbal. Waaruit voortvloeit dat je pas met een bepaalde taktiek kunt gaan werken, naargelang de kwalitei ten die in de spelersgroep aanwezig zijn". Een speler moet wél in een collec tief willen voetballen. Als je een heel goede voetballer hebt die in klasse ver boven de rest uitsteekt, maar graag zijn eigen spelletje speelt en dat bovendien goed kan, dan is het over met het collectief.... "Nee, dan is het over met die speler. Daar heb ik geen moeite mee. Zo ie mand krijgt een bal mee naar huis en die mag lekker voor zichzelf gaan voetballen. Het kan gewoon niet anders meer. Het is niet mijn idee om zoveel na druk te leggen op die collectiviteit, het is gewoon realistisch. Zo moet het tegenwoordig, anders kun je het wel schudden. Je moet het team als uitgangspunt hebben. Als een speler dat niet kan of niet wil dan komt hij bij Ajax niet meer aan de bak. Een eenheid kun je krijgen door iedereen even belangrijk te maken, door veel te praten. Voor iedereen moeten dezelfde regels gelden. Alle spelers moeten op dezelfde manier behandeld worden. Daar moeten de spelers aan mee willen werken en moeten de trainers garant voor staan. Anders lukt het niet om top voetbal te bedrijven". Is een Spaanse voetballer eerder genegen in het collectief te denken en te spelen dan de gemiddelde Neder landse speler, sprekend in zijn alge meenheid? "In zijn algemeenheid wel, ja. Een Spanjaard is daar wat gedisciplineer- der in. Daar moet je juist vaak de an dere kant weer belichten. Een speler erop wijzen dat hij eens wat meer zelf-initiatief moet nemen. De Spaan se speler is een zeer volgzame spe ler. Dat ik het karakter, de mentali teit, dat ligt in de volksaard opgeslo ten. Ik denk niet dat de Spaanse voetbal ler meer met zijn vak bezig is dan de Nederlander. Dat mag je niet genera liseren. Ik heb er hier bij lopen die verschrikkelijk met hun werk bezig zijn, maar ik heb er ook die er best eens wat meer voor zouden kunnen doen én laten. Vooral dat laatste is ook heel belangrijk. Het enige ver schil dat je aan kunt merken is dat de Spaanse speler over het alge meen in de wedstrijd met een aange boren stuk bezieling speelt, terwijl we hier nogal eens de bezieling van bui tenaf in een speler of een elftal moe ten zien te krijgen. Dan valt het woord motivatie of inspiratie, of hoe je het noemen wilt. De Spanjaard heeft dat wat meer van nature. In Spanje hoefde ik zelden de groep te motiveren, dat doen de jongens zelf. Nee, ze doen dat nog niet eens zelf, ze hebben het gewoon. Hier moet je veel vaker motiverend bezig zijn. Maar nogmaals, dat is de landsaard en dat mag je dus de Nederlandse voetballer niet verwijten". Ajax heeft een vrij jonge ploeg. Het is een gegeven dat de jeugd steeds mondiger wordt. Is dat een voordeel voor een trainer? "Ik vind van wel, ik heb er geen moeite mee. Ik krijg hier regenmatig wat tegengas. Op de goeie manier, dat wel. Het gaat er wel om, en dat probeer ik de spelers steeds mee te geven, dat men wel tegengas mag geven als dat maar op de goede ma nier gebeurt. Op het juiste moment en op de juiste plaats. Als dat ge beurt dan heb ik er geen moeite mee, als tenminste het uitgangspunt is: 'hoe kunnen we met elkaar beter presteren, hoe kan het elftal beter funktioneren'. Als er een weerwoord gegeven wordt vanuit een stuk eigen belang dan heb ik daar vanzelfspre kend geen boodschap aan".

Magazine (1987-2007) | 1990 | | pagina 17