Egotripper Leo Beenhakker in een herkenbare pose 'ik begrijp het niet'. Richard Wischge op zijn beurt begrijpt zijn coach weer niet. Marcel van Helmond van Fortuna snapt al de drukte niet. onder invloed van deze of gene staan, zodat er geen eerlijk beeld over je gevormd wordt. Maar nog maals, als je daar niet mee om kunt gaan, moet je een ander beroep kie zen". Maar hoe ga je ermee om? Haal je je schouders erover op of probeer je elke dag opnieuw het tegendeel te bewijzen van wat er gedacht wordt? "Nee, hoor. Je haalt je schouders er over op. Je gaat gewoon je eigen gang. Je hebt een afgerond beeld van hoe een club moet funktioneren, hoe het elftal moet voetballen. Om dat te bereiken probeer je een bepaald werkklimaat te creëren, be paalde accenten te leggen. Je moet dan voorbij gaan aan de mening van buitenstaanders. Wat moet je ermee. Zodra je je daardoor laat beïnvloe den, ga je concessies doen aan je ei gen ideeën en dan ben je op de ver keerde weg. Het is een kwestie van voldoende persoonlijkheid bezitten om je door anderen niet te laten beïnvloeden. Dat betekent niet dat je er geen kennis van moet nemen. Ik lees wel degelijk kranten, kijk naar sportprogramma's, praat met pers en publiek. Ik neem voor kennisgeving aan wat men te melden heeft". Leest of hoort u dan wel eens waarheden? "Weinig. Maar hou me ten goede. Voor degene die iets schrijft of zegt, zijn het waarheden. Voor sommigen die het lezen of horen ook. De kran ten staan vol meningen van anderen. Die respekteer ik, of ze nu voor mijn gevoel op waarheid berusten of niet". Even afgezien van het feit of het eerlijk is: is het logisch dat het werk van een trainer wordt beoordeeld aan de hand van de resultaten van het eerste? "Dat is niet altijd goed. Als trainer heb je veel te maken met omstandig heden die je niet in de hand hebt. Als je vast zou stellen dat een trainer 80% in de hand heeft van alles wat er op het veld gebeurt, dan mag je daarop beoordeeld en zelf veroor deeld worden. Als de andere 20% echter tegen je werkt, dan heb je een probleem, maar dan vind ik niet dat dat doorslaggevend voor het eind oordeel mag zijn". Is er veel veranderd in de tijd dat u trainer bent in de vele facetten van uw beroep? "Dat denk ik zeker. Maar niet speci fiek in mijn beroep. Er zijn bepaalde maatschappelijke en sociale ontwik kelingen geweest, waar ieder beroep aan onderhevig is. Zeker het mijne, ja. De omgang met spelers vijftien jaar geleden is totaal anders dan nu. Spelers van de huidige generatie zijn heel anders opgevoed. Als trainer krijg je te maken met verschillende generaties omdat je dit vak nu een maal langer kunt doen dan een voet balcarrière duurt normaal gesproken. Je moet zorgen dat je met je tijd meegroeit. Bepaalde inzichten moet je bijstellen. Werkwijzen moet je ver anderen. De spelers van nu kun je niet meer benaderen op de manier zoals dat vijftien jaar geleden gebeurde. Dat pikken ze niet, want dat kennen ze niet. Zo zijn ze niet opgegroeid. Dat wil niet zeggen dat je je eigen per soonlijkheid en je eigen ideeën moet verloochenen. Je gaat uit van de ei sen die aan een speler gesteld moe ten worden om professioneel voetbal te kunnen bedrijven. Je ziet in de loop der jaren dat er een andere sfeer, een andere manier van bele ven ontstaat bij de spelers, ingege ven door de veranderingen in de maatschappij. Daar kun je niet om heen. Je kunt dan niet spreken van slechter of beter, de spelers van nu zijn gewoon anders. Dat is logisch want ik ben ook niet dezelfde als vijf tien jaar geleden". Iets heel anders. Heeft u een klank bord, iemand waar u op terug kunt vallen? "Nee, nee. Ik ben wat dat betreft een egotripper. Ik heb in mijn zeer nabije omgeving een aantal mensen waar ik wel steun aan heb, zeker hier bij Ajax, en ik had er ook één of twee bij Real Madrid, maar die gebruik ik niet echt als klankbord. Ik gebruik meestal mezelf als klankbord. Dan ben ik in staat om me af te zonderen en bij mezelf te rade te gaan om te zorgen dat ik weer schoon gewassen tevoorschijn kom. Ik heb niet zo'n be hoefte aan een klankbord. Ik heb wel behoefte aan mensen in mijn direkte omgeving die op dezelfde manier denken, praten en werken zoals ik, omdat je dan een aantal zaken bij die mensen neer kan leggen zonder dat het dan ten koste gaat van de werksituatie en je prestaties. Ik kan over het algemeen zelf wel problemen oplossen". Is het gevaarlijk voor een trainer om een klankbord te hebben? "Nee hoor, helemaal niet. Enige voorwaarde is dat het klankbord vol ledig te vertrouwen is". Ja, ja, dat is het gevaar. "Nee, dat is een voorwaarde. Dat is de funktie van een klankbord, een vertrouwenspersoon te zijn. Om je terzijde te staan zonder de in tentie te hebben om aan je stoel poten te zagen. Om ondergeschikt te zijn aan jou en met jou en naast jou te willen werken en niet ten koste van jou te willen werken. Als je zo iemand kunt vinden kan ik me voorstellen dat je daar erg veel baat bij kunt hebben".

Magazine (1987-2007) | 1990 | | pagina 15