Leo Beenhakker....doet aan public relations 111911 Ik hoor geen zucht als ik Leo Beenhakker bel om een afspraak te maken voor een interview. We wor den het zonder omwegen eens over datum en tijdstip en hij vraagt me mijn telefoonnummer indien er iets tussen zou komen. Logisch, Beenhakker is een druk be zet man en in de voetballerij zijn af spraken immer moeilijk te maken of zelfs na te komen, omdat het wereld je geregeerd wordt door opportuni teit. Nergens meer dan in het prof voetbal leeft men zo bij de dag. Eenmaal op de dag van de afspraak verschijn ik, stipt op tijd gelukkig, in het spelershome. Beenhakker zit aan de bar. Ik loop op het toe, stel me voor en voeg er aan toe dat we om één uur hadden afgesproken. "Om half één hadden wij een af spraak", bromt hij terug. Brutaalweg houd ik vol dat één uur de afgespro ken tijd .was. "Oh, één uur, nou dat zullen we maar. We maken er een sessie van want er zijn nog meer geïnteresseerden". Daar ben ik niet blij mee. Eén wach tende is een radio-reporter die een live-uitzending heeft. Dat lucht enigs zins op, want een radio-interview duurt nooit lang. Als de radio-boys te vreden zijn, komt Beenhakker aan de tafel zitten waar ik me had geïnstal leerd. "Zullen we maar", bromt hij weer, bereidwillig maar niet echt blij. Vooruit. Een andere journalist luistert mee. Niet zo tof maar ach, laat hem ook eens een goed verhaal hebben, denk ik nog. We beginnen U bent technisch direkteur, trainer. Eén van de meest oneerlijk bejegende en minst gewaardeerde beroepen in deze maatschappij. Bent u het met me eens of niet? Beenhakker:"Misschien wel. Ik heb wat weinig inzicht in andere beroe pen. In elk beroep zal een bepaalde mate van ondankbaarheid voorko men, maar als trainer weet je dat de manier waarop je beoordeeld wordt niet helemaal fair is. Uitsluitend op die anderhalf uur die een wedstrijd duurt. Dat is best wel eens onrecht vaardig. Je kunt op een gegeven mo ment heel goed werken, heel goed bezig zijn, maar toch niet de resulta ten en successen behalen die je zélf ook zou wensen te behalen. Dat geldt ook voor mijn werk achter de schermen, zoals wat hier tegenwoor dig de funktie van technisch direk teur allemaal met zich meebrengt. Het hele management, de hele orga nisatie van het jeugdvoetbal en alles eromheen. Dat zijn zaken waar je niet altijd de waardering voor krijgt die je eigenlijk zou verdienen. Aan de andere kant moet je dat in calculeren als je aan het beroep trai ner begint. Op het moment dat ik voor het beroep koos was ik me er zelf heel goed van bewust dat het vak een heel stuk onrechtvaardigheid met zich meebrengt. Als je daarmee kunt leven en als je het maar ge woon ziet als een bepaalde conse quentie van je beroep, zoals ieder beroep bepaalde consequenties met zich meebrengt, dan hoef je er geen moeite mee te hebben. Is het niet zo lastig". Uw dagelijks werk beperkt zich lang niet alleen tot Ajax-1. Wie beoordeelt nu of u uw taak in zijn geheel goed uitvoert? Dus niet alleen ten aanzien van het eerste, maar ook de rest van uw werkzaamheden? "Dat is mijn baas, neem ik aan. ledereen heeft een baas, ik ook. Dat is het bestuur van Ajax en die bestuursleden moeten dan maar be oordelen of ik goed funktioneer, ja dan nee". Maar gebeurt dat dan niet onder zware invloed van pers en publiek? "Dat hangt van de persoonlijkheid van de baas af. Als je baas heel ge voelig is voor de mening van de bui tenwereld, dan zal hij zich die me ning over jouw funktioneren op laten dringen. Als je, zoals in mijn geval, een voorzitter hebt als Michael van Praag, die een strikt eigen mening heeft en zich niets laat opdringen, dan is er een grotere kans op een eerlijke beoordeling. Ik ken ze wel, heb wel voorzitters meegemaakt die 11 De Technisch Direkteur in en lastige rol: verklarend naar de pers. Hij baalt hier zichtbaar van de gestelde vraag.

Magazine (1987-2007) | 1990 | | pagina 13