Mark Verkuijf: NIET ZO N GELUKKIG SEIZOEN Het is nog maar even geleden dat Ajax kampioen van Nederland werd. Een moment om bij stil te staan. Na vier jaar eindelijk weer eens kam pioen van Nederland. Alles en ieder een die Ajax een warm hart toe draagt, is blij met de landstitel. Niet verwacht, toch gekomen. Vreug de alom. In dat kader doet het ietwat vreemd aan als Mark Verkuijl rept over een 'niet zo gelukkig seizoen'. Toch is die uitspraak begrijpelijk wanneer je de achtergronden ervan verneemt. Mark Verkuijl kende eigen lijk een enorm goed seizoen. Hij maakte deel uit van het fundament van Ajax, een fundament dat stevig was gezien het geringe aantal tegen- goals dat Ajax dit seizoen moest in casseren. Daar lag ook de basis van het kampioenschap, want het aantal doelpunten-vóór was beneden ni veau. Verkuijl kende 'een niet zo ge lukkig seizoen' omdat hij tweemaal de voorbereiding miste (zomer en winter) door blessures. Tevens miste hij 'wat de wedstrijd van het seizoen had kunnen worden' (Roda JC) door een schorsing. Momenteel geniet hij van een verdiende en broodnodige vakantie. Het seizoen legde hem geen windeieren, maar bracht hem tevens enige lichamelijke ongemak ken. Verkuijl laat zijn licht schijnen over het Kampioensjaar van Ajax. 'Wat bleek nu? Ik had een scheurtje in mijn middenrif opgelopen'. Aan het begin van het seizoen 1988-1989 kwam Mark Verkuijl van FC Groningen. Verkuijl werd gezien als een zeer bruikbare verdediger, maar het was afwachten hoe hij zich hield onder de druk bij een topclub. Bij FC Groningen en daarvoor bij FC Utrecht stond Mark te boek als een niet al te zachtzinnige verdediger, hard, medogenloos en zich alle mid delen ten dienste stellend om zijn te genstander uit de wedstrijd te spelen. Kwaliteiten die een Ajax-verdediger niet misstaan, aangezien de aanval lende speelwijze van de club rugdek king in alle facetten vereist. Een verdediger bij Ajax moet echter ook nog eens goed kunnen voetbal len, in opbouwende zin zijn mannetje staan, in de zone kunnen spelen en een aanzienlijke dosis concentratie aan de dag kunnen leggen. Vooraf was het de vraag of Mark Verkuijl dat in zich had. Inmiddels weten wij dat hij het inderdaad in zich heeft. Verdedigend verstaat hij zijn vak. Hij heeft steeds minder overtredingen nodig om zijn tegen stander af te stoppen en hij is altijd bij de les. Opbouwend functioneert hij goed achter het speelse tweetal Richard Witschge en Bryan Roy. Het eerste, rommelige,' seizoen heeft Verkuijl aangepakt om zijn weg bin nen Ajax te zoeken, razendsnel veel zaken op te pikken om daar dit sei zoen zijn voordeel mee te kunnen doen. Het had zo mooi kunnen zijn... Verkuijl:"Aan het begin van het seizoen had ik een achillespeesbles sure. Dat is een heel vervelende en vaak langdurige blessure. Het kostte me dan ook de hele voorbereiding. De eerste competitie-wedstrijden was ik ook nog niet van de partij. Het is heel vervelend om zo'n voorbereiding te missen, want je loopt als het ware constant achter de feiten aan. ledereen heeft een perfecte conditie, heeft zijn ritme te pakken, is een beetje op elkaar ingespeeld. Tijdens een voorbereiding kun je in oefen wedstrijdjes rustig naar elkaar toe groeien. Als je er dan niet bij bent, kom dan nog maar eens terug in beeld. Tegen de tijd dat je speelklaar bent, is de strijd in volle gang, kan er niet meer geëxperimenteerd worden en kun je je ook niet meer op je ge mak in het team spelen. Je moet er meteen staan. Afijn, het lukte wel. '...maar je moet wel op je stre pen gaan staan, anders eet men de kaas van je brood'. Ik was behoorlijk op dreef geraakt toen we kort voor de winterstop in Kerkrade tegen Roda JC moesten spelen. In die wedstrijd kwam ik eerst in botsing met Stanley Menzo. Ik had wel last, maar ik kon in ieder geval doorspelen. Vlak voor tijd schopt Henk Fraser tegen mijn hoofd. Even dizzy, toch maar weer doorspelen. Achteraf bleek dat ik een lichte hersenschudding had opgelo pen. Even rust genomen en toen weer aan de slag. Ik wilde niet op nieuw een voorbereiding missen. 'Ik dacht toen: hé, dit lijkt FC Groningen wel, hahaha'. Het vreemde was, dat ik tijdens de training steeds misselijk werd. Ik dacht, zal nog wel van die hersen schudding komen. Weer een weekje plat, een tijdje rustig aan gedaan. Op een gegeven moment ging het^wel weer en begon ik weer met de trai ningen. Maar die misselijkheid bleef steeds terugkomen. Toen voor onder zoek naar het ziekenhuis. Wat bleek nu? Door die botsing met Stanley had ik een scheurtje in mijn midden rif opgelopen. Het middenrif is een soort plaat van spieren en pezen die je maagstreek van je borststreek scheidt. Door die scheur kon de in houd van mijn maag omhoog kruipen bij lichamelijke inspanningen, het geen die misselijkheid veroorzaakte. Het vervelende is dat die scheur zich niet herstelt. Ik moet nu vooraf aan iedere krachtsinspanning een pilletje slikken dat die verschijnselen tegen gaat. Ik heb er nu geen last meer van. Voor de beker tegen PSV kwam ik plotseling weer in het team. Ik was eigenlijk al een tijdje fit, maar na de winst op PSV voor de competitie, toen het team zonder mij goed draai de, liet de trainer steeds hetzelfde team opdraven. Zonder mij in ieder geval. In Eindhoven speelde ik dus wel weer". In Eindhoven speelde Mark Verkuijl een prima wedstrijd al viel er vanaf zijn kant een belangrijk doelpunt. Wat vele toeschouwers zagen gebeu ren, maar waar Ajax als ploeg totaal niet op reageerde, was dat Jerry de Jong eerst Mark Verkuijl haakte alvo rens de bal achter Menzo te strepen. Verkuijl had geen schijn van kans

Magazine (1987-2007) | 1990 | | pagina 5