amateurbestuur er is kunnen zij dat prachtig regelen. Nu evenwel besloten is voorlopig alles te laten zoals het is, ligt bij ons de taak meer aandacht te schenken aan jeugd en amateurs. Want wij zijn ook hun bestuur. Het Zaterdag 1 elftal gaat proberen de eerste klasse te ha len onder leiding van Dirk de Groot. In onze ogen dé man om dat te doen. Het vorige bestuur had al de intentie de eerste klasse te willen halen en wij zetten dat beleid voort. We moeten als bestuur ook in staat zijn wat gezelligheid en traditie terug te brengen. We hebben daar nog geen di- rekte plannen voor, maar Hennie Henrichs en ik zijn daar druk mee bezig. Kijk, onze kracht is en blijft de opleiding, en ik zie niet zo gauw hoe we in een andere struktuur dat kunnen verbete ren. Maar onze zorg is wel dat Ajax aan het vergrijzen is. Je ziet veel spelers verdwijnen die niet in aanmerking ko men voor een kontrakt. We hopen evenwel met een bloeiende amateurafdeling de ze jongens te behouden, en we hopen dat ze ook lid van Ajax blijven wanneer ze met voetballen stoppen. Nu gaan ze weg en er komt geen nieuw lid. De amateurafdeling moet dus interessant worden voor de spelers. Daarnaast moeten mensen van buiten, die iets voor Ajax kunnen betekenen, ook lid van Ajax kunnen wor den. Ajax moet aan de onderkant wat meer leden hebben en daar zijn wij voorzichtig mee begonnen. Wij doen daarvoor voorstellen aan de ledenraad. Terug naar de professionele afdeling vind ik dat Ajax moet beschikken over een eigen marketing-afdeling. Dat laten we nu allemaal doen door Inter Football en doen ze goed, maar ik denk dat het ook nodig is, dat Ajax zelf met ideeën komt. Dat wil niet zeggen dat we zonder Inter Football moeten werken, maar vanuit onszelf moeten er ook ge dachtes komen. De huidige staf heeft daar geen tijd voor. Ajax moet zichzelf beter verkopen en dat kan alleen maar door een marketing-afdeling in het leven te roepen. Zo'n functionaris verdient zichzelf met een half jaar terug. Ja, hoe komt dat? Het is de club, dat is iets onvoorstel baars. Ik heb het gezien op het Leidseplein, hoe al die mensen voor die club leven en wat een belangrijk stuk dat in hun leven inneemt. Dat gekke Ajax uit Amsterdam... Je moet ook voor die mensen open staan en naar ze luisteren. Het is hun club... Het is niet uit te leggen... Veel mensen zeggen: ik ga naar Ajax, want het is er altijd zo gezellig. Het straalt wat uit... Komt misschien ook omdat het merendeel uit Amsterdammers bestaat. Die hebben toch een andere soort gezelligheid dan elders. Ik denk ook dat het de naam is... Iedere keer als ik dat sta dion op rijd krijg ik dat gevoel... dan gebeurt er wat met je. Feyenoord heeft dat ook. Toch ook een trendsetter in het voetbal. Als ik De Kuip passeer, dan denk ik toch ook aan dat grote Feyenoord, een instituut. Zoals Ajax, Barcelona, Real Madrid, noem maar op. Nee, niet PSV, nog niet. Dat moet nog komen. PSV is nog te kort aan de Europese top. Het is wel een oude club, maar ze zijn eigenlijk pas 5 of 6 jaar goed bezig. Als we tien jaar verder zijn krijg je "het" ook van PSV. Want het is toch een prima geleide club, waar ik veel be wondering voor heb. De voetbalwereld is, geloof ik, niet anders dan in de tijd dat mijn vader voorzitter was. Ik vind het leuk om te constateren dat onze aanpak in de hele voetbalwereld ken nelijk als verfrissend wordt ervaren. Het is me wel duidelijk geworden dat, als men zich normaal gedraagt, men het beste gedijt. Er lopen overigens heel veel figuren in dat wereldje rond waar ik absoluut niets mee te maken zou willen hebben. Dat is een ding dat zeker is. Wij als bestuur hebben gezegd dat wij onze eigen normen blijven hanteren en dat we ons niets laten opdringen. Daar varen we wel bij en het doet het imago van Ajax goed. Het is rustig rond de club. Het lukte ons zelfs om het nieuwe kontrakt met Richard Witschge drie weken geheim te houden. Gewoon door afspraken te maken. Dat hebben we ook met de ledenraad gedaan. Dat werkt heel goed. Ik heb nooit bevroed hoeveel belang mensen er aan hech ten om in kontakt te komen met de voorzitter van Ajax. En wat dat voor gevolgen heeft. Hoe je bekeken wordt, hoe je herkend wordt, hoe je niet als Michael van Praag wordt behandeld, maar als de voorzitter van Ajax. Ik betrap me er wel eens op dat ik niet aardig doe tegen mensen die mij op een dergelijke manier behandelen. Om dat ik daar niet zo goed tegen kan. Ik zeg altijd maar: doe nu maar gewoon. Het is ook een stukje verlegenheid dat ik niet zo goed kan hanteren. Je staat in het middelpunt van de belangstelling. Het kontakt met de spelers is thans goed te noemen. Wij proberen door een goede en prettige sfeer te scheppen, de spelers het aangenaam te maken en wat extra motivatie bij te brengen. In het komende seizoen zullen we ook zeker meer aan dacht besteden aan onze jeugd en amateurs. Daar is het afgelopen seizoen niets van gekomen, maar men moet maar van mij aannemen dat eerst een heleboel andere za ken geregeld moesten worden. Dat nam nogal wat tijd in beslag en je moet toch ook eens een dagje vrij hebben om iets anders te doen.

Magazine (1987-2007) | 1990 | | pagina 31