KRONfER Bij dit laatste clubblad van het seizoen 1989-1990, ontko men we er niet aan in gedachten nog even terug te blikken op een wel zeer bijzonder seizoen, met voor Ajax hoogte maar ook dieptepunten. We zullen ze niet allemaal weer de revue laten passeren, want er is al genoeg geschreven over alles wat Ajax maar aangaat. Het meest aansprekende hoogtepunt was natuurlijk het behalen van de 23e landstitel na een moeizaam seizoen, waarbij de concurrentie het ook niet erg eenvoudig had. Maar ons elftal had toch die veer kracht om op beslissende momenten de punten te pakken. Dat mag als knap worden beschouwd en al is de titel dan iets ontdaan van enige glans, de prestatie is er niet minder om, mede ook gezien de vele problemen welke de club heeft moeten overwinnen en nog moet oplossen. U weet daar ongetwijfeld alles van. Zeer belangrijk in deze is uiteraard geweest de aanstelling van het nieuwe bestuur dat alle ellende over zich kreeg wat maar denkbaar was. Met de steun van de hele Ajax-familie en vooral de prestaties van het eerste elftal, is men er in geslaagd een sfeer rond onze club te realiseren die ons al leen maar goed heeft gedaan. Vooral de openheid waarmee dit bestuur iedereen tegemoet trad wekte bewondering op en ook veel sympathie, waardoor iedereen Ajax dat brood nodige succes zo vreselijk gunde. De publieke belangstelling bij de laatste thuiswedstrijd lever de het overduidelijke bewijs dat Ajax nog immer immens po pulair is, en dat de club absoluut iets bijzonders is in het Nederlandse voetbal en ook daarbuiten. De naam Ajax is wereldwijd bekend. Zeker door het feit dat de club de beste voetballers ter wereld heeft afgeleverd aan landen waar het spel nu eenmaal anders wordt gewaardeerd dan hier. Daarom zullen we altijd te maken blijven houden met een zeker verloop van onze beste spelers, omdat de club finan cieel niet op kan tegen verenigingen uit Italië en Spanje. Gelukkig lukt het wel de sterren wat langer aan ons te bin den via wat langere contracten, maar als het er echt op aankomt zullen we toch het loodje moeten leggen. Maar wel met de gedachte dat veel nieuwe talenten klaar staan om de plaatsen op te vullen, al zal er heus wel een speler ge kocht moeten worden. Dat is de grote kracht van Ajax en dat maakt de club ook zo bijzonder. Bijzonder bijvoorbeeld omdat Ajax al 25 jaar lang onafgebroken Europees voetbal heeft gespeeld en he laas nu niet mag meedoen vanwege "de staaf". Zeer on rechtvaardig, maar het zij zo. Bijzonder omdat Ajax 7 spelers levert aan de selektie van 22 man voor de WK in Italië. En als die lijn even wordt door getrokken heeft bijna de helft van die hele selektie te maken of te maken gehad met Ajax. De club waar al die sterren in feite zijn doorgebroken voor het voetbal op het allerhoogste niveau. Alle andere clubs komen zeer ver achteraan. Het bewijst weer eens hoe Ajax het voetbal benadert, hoe veel aandacht de club geeft aan de opleiding van het voet bal, en dat Ajax het voetbal benadert zoals het hoort. Ajax mag ook trots zijn dat het de bondscoach levert om van de WK in Italië een succes te maken. Als u dit leest weet u wel zo ongeveer waar Nederland staat. Dat Libregts de zaak niet heeft mogen afmaken laten we maar zoals het is, omdat dat een heel ander verhaal is. Ajax had kort na de afloop van de competitie nog een wedstrijd af te werken in Washington, waar het moest aan treden tegen de nationale selektie van de Verenigde Staten, als oefenduel voor de Amerikanen. Zij treden ook op in Italië en mogen bovendien in 1994 het WK-voetbal organiseren. Ajax, zonder internationals, speelde 1-1 (Ronald de Boer) en was daarmee niet ontevreden. Vervolgens ging alle aandacht uit naar de gebeurtenissen rond de WK-selektie. Uiteindelijk kwam Leo Beenhakker tot 22 spelers waarvan heel erg veel wordt verwacht, mede ook omdat velen de successen op de EK in West Duitsland nog in gedachten hebben. We kunnen oeverloos gaan speculeren hoe de kansen van Oranje in Italië liggen, ledereen denkt daar zo het zijne over. We zullen ons op deze plaats maar niet gaan vastbinden aan allerlei spectaculaire uitspraken. Tijdens de EK hebben we kunnen zijn hoe pech en geluk erg dicht bij elkaar liggen. Nederland stond in West Duitsland aan de goede kant van de lijn, maar je mag haast niet verwachten dat zoiets nu weer het geval zal zijn. Maar verder is natuurlijk alles mogelijk. Qua voetbal hoeft Leo z'n spelers weinig meer te leren. Belangrijk is wel dat de sfeer in de ploeg goed wordt, dat het een team wordt dat bereid is iedere keer tot op de bo dem te gaan, niet alleen voor zichzelf, maar ook voor ande ren. Dat de spelers vrienden van elkaar worden zolang de WK duurt, zoals dat ook bij de EK duidelijk bleek. Het moet allemaal klikken, het moet allemaal goed zitten, want om wereldkampioen te worden moet er iets extra's gebeuren want dan is alleen goed kunnen voetballen niet voldoende. Dat kunnen waarschijnlijk alle 24 deelnemende landen. Het gaat juist om dat beetje extra op het juiste moment. Bij Ajax zelf is natuurlijk inmiddels de rust teruggekeerd, al is men achter de schermen druk doende met de voorberei ding voor het nieuwe seizoen. Zeker de administratie kent hoogtijdagen. Ook op het voetbaltechnische vlak moet er van alles gebeu ren voor het nieuwe seizoen. Toch allemaal eerst even op vakantie, want het is toch goed het voetbal soms even te laten voor wat het is. Het seizoen zelf is al intensief genoeg. In dit clubblad proberen we met voorzitter Michael van Praag wat zaken te evalueren; zeker wanneer het gaat om de toekomst van onze club waar veel staat te gebeuren. Ook de erelijst van onze kampioenselftallen kunt u in dit clubblad aantreffen. Een lijst om trots op te zijn, en waarbij wij iedereen feliciteren die ook maar iets heeft bijgedragen aan de successen van de teams. Alvorens te komen tot het sluitstuk van deze Kroniek en daarbij aan het einde van het seizoen 1989-'90, nog wat meldingen uit de ziekenboeg. De vaste verzorger van het Zaterdagelftal, Jan Heil, is opge nomen in het AMC-ziekenhuis vanwege een lichte beroerte. Oud-lid J.H. de Sterke heeft een longoperatie ondergaan, en onze groundman Piet Bosman verkeerde enige tijd in de lappenmand, maar is nu weer thuis. Uiteraard wensen wij alle genoemden van harte beterschap toe, en wij hopen hen allen weer snel te mogen begroeten in het Ajax-stadion. Vrijdag 1 juni werd het kontrakt getekend met de nieuwe shirtsponsor van Ajax, per 1 juli 1991, voor een periode van 3 jaar. U heeft allen kunnen lezen dat de Algemene Bank Neder-

Magazine (1987-2007) | 1990 | | pagina 25