DE KAMPIOEN 3 6 mei 1990, een onvergetelijke dag Onder de verzengende zon die het volgepakte Goffert- stadion tot een bijna walmende braadpan maakte, schreef Ajax op die laatste speeldag van de kompetitie 1989-1990 geschiedenis. Voor de 23e keer werd het landskampioen schap van Nederland behaald. Zelden werd een kampioenschap met zoveel verlangen tegemoet gezien als dit. Na vier jaar "overheersing" door PSV kwam de titel werkelijk als een soort bevrijding. Na de moeilijke tijden die Ajax heeft gekend, smaakt het kampioenschap dubbel zo zoet. Slechts weinigen durfden echt te rekenen op een zo suc cesvol Ajax, toen aan het begin van het seizoen, nu zo'n elf maanden geleden, Leo Beenhakker zijn selektie presen teerde. De koninklijke trainer maakte er zelf ook nooit een geheim van, dat van de jonge spelersgroep geen wonderen verwacht mochten worden. Op het gebied, van ervaring la gen de Eindhovenaren immers nog een paar meter voor De eerste walgelijke oprisping daarvan kostte Ajax niet alleen veel prestige en mogelijkheid om een ronde verder te komen in Europa, maar naderhand ook een zware straf van de UEFA: uitgesloten van Europa Cup-deelname in het seizoen 1990-1991. Niet lang na het afschuwelijke einde van AjaxAustria Wien kreeg het Nederlandse voetbal een nieuwe domper te incasseren. Tijdens de klassieker Ajax—Feyenoord, gespeeld in De Meer, zorgde een fragmentatiebom voor taferelen die wel op een slagveld, maar absoluut niet in een voetbalstadion thuishoren. Het was voor Ajax, met zijn energieke, nieuwe bestuur, een erg moeilijke tijd. Gelukkig kon de frustratie over de onmacht afgerekend worden op het voetbalveld. De Ajacieden, gestimuleerd door de evenwichtige leiding van Leo Beenhakker, lieten het hoofd niet hangen, maar speelden door. De resultaten waren voor de winterstop niet altijd even florissant, maar de aansluiting met de koppositie werd behouden. Frank en vrij startte Ajax in augustus 1989 het seizoen en de eerste twee wedstrijden deden het beste vermoeden. Ondanks de tegenslag van een zwaar geblesseerde Sonny Silooy, één van de spelers die een pijler zou moeten vor men van het Ajax-elftal, en het ontbreken van Stefan Pettersson, wekte Ajax door de zeges op FC Den Haag en Vitesse, hoge verwachtingen. Dat het niet zo eenvoudig was als het leek, bleek echter al snel. Thuis werden tegen Sparta de eerste punten verlo ren. Het wisselende succes van de kompetitiestart was in feite symbolisch voor de prestaties in de gehele eerste kompetitiehelft. Een kompetitiehelft die natuurlijk zwaar werd overscha duwd door het supportersgeweld. De winterstop en vooral het natte, maar toch geslaagde trainingskamp in Portugal, monterde Ajax op. Tijdens de Portugese stage werd niet alleen een uitsteken de overwinning geboekt op PSV, maar het werd duidelijk dat de spelersgroep een hechte eenheid vormden, ledereen, jong en oud, bleek er op gebrand het beste te maken van het seizoen. De nationale beker en, als het even kon het landskampioenschap, werden niet als een verplichting, maar wel als een streven gezien. Ondertussen zette de ontwikkeling van de jonge voetbal lers zich gestaag voort. Zelden zal een landstitel behaald zijn door een ploeg met zoveel jongelingen in haar midden. Noem ze maar op: Ronald en Frank de Boer, Marciano Vink, Bryan Roy, Richard Witschge, Dennis Bergkamp. Zij hadden allemaal een heel belangrijk aandeel in het berei ken van het einddoel. Daarnaast mocht een nieuw talent, Michel Kreek, regelmatig ruiken aan het grote werk. Het feit dat Leo Beenhakkers elftal vaak een beroep moest doen op de jonge garde, maakt het kampioenschap nog waardevoller. Het is zonder meer een heel leerzaam sei zoen geweest voor de eigen kweek die, gesterkt door het succes, heel gemotiveerd zal zijn om op de ingeslagen weg door te gaan. Dat Ajax het landskampioenschap heeft behaald met zo veel eigen jeugd geeft een wel heel bijzondere glans aan de titel. Eens te meer is bewezen dat het goud van Ajax op Voorland ligt. In dat licht bezien is een compliment aan de clubleiding te vens op zijn plaats, want gedurende het seizoen kon het Ajax-bestuur de mensen deelgenoot maken van het feit dat de lopende contracten met de grote talenten Bryan Roy en Richard Witschge, waren opengebroken en verlengd voor een langere periode. De landstitel was niet alleen een zaak van de voetballers, de trainers, verzorgers en het bestuur. Een deel van het kampioenschap komt ook toe aan de supporters, de trouwe bezoekers van de thuis- (en vaak ook uit-)wedstrijden. In het bijzonder aan het eind van het seizoen was de on voorwaardelijke steun van het publiek voor de Ajacieden een geweldige stimulans.

Magazine (1987-2007) | 1990 | | pagina 5