Lloyd Doesburg Een verhaal over het vak 'keepen' kan teveel uitmonden in details. Het gaat om de lezer, daar zijn wij ons ook van bewust. Belangrijk is dat je woorden precies worden weerge geven. Normaal gesproken moet een verhaal positief naar buiten worden gebracht. Dat is het belang van de betrokken speler, zijn privé-leven, zijn club, zijn collega's, zijn trainers en indirekt ook voor de journalist." Afijn, we gaan het proberen. In de inleiding van dit verhaal spra ken we over een 'eerste man' en een 'tweede man'. Eigenlijk klinkt dat wat negatief, liever praten we over de twee keepers van Ajax. Je ontkomt echter niet aan het gege ven dat de ene man wel steeds het doel verdedigt en dat de ander slechts op mag draven bij blessures of schorsingen. Dat lijkt voor beide partijen minder prettig. Laten we wel wezen, Stanley Menzo is een uitste kende keeper, maar Sjaak Storm's kwaliteiten zijn ook niet gering. Professioneel bekeken een ideale si tuatie, maar menselijk gezien kan dat aan beide keepers vreten. Zijn Men zo en Storm kameraden of collega's? Stanley:"We zijn op de eerste plaats collega's. Collegialiteit is enorm be langrijk bij een profclub, het is hier geen speeltuin. Je moet een profes sionele voetbalclub zien als een be drijf. Niets meer en niets minder. Veel mensen zien de voetballerij als een soort betaald hobbyisme. De bui tenwereld kijkt vaak te gemakkelijk aan tegen ons vak. Het is niet zo van een paar keer per week relaxed trai nen, zondag's een wedstrijdje spe len, ergens wat handtekeningen zet ten, en dat was het dan. Ach ja, een uitgemolken onderwerp..." Sjaak:"Het is inderdaad zo dat je als je goed met je vak bezig bent, je voor een collega net zo makkelijk door het vuur gaat als voor een vriend. Je bent namelijk allemaal met hetzelfde doel bezig. Je moet kampi oen worden, dat is goed voor ieder een. Een collectief vormen is mis schien wel het zwaarste aspekt van het voetbal. Een goed collectief is vaak belangrijker dan een aantal ve detten in je ploeg. Als je Bayern toch ziet, niet om aan te zien wat ze doen, echt niet specta culair. Maar kijk eens hoever ze er mee komen. KV Mechelen heeft geen echte super-voetballers in huis maar iedereen wil alles voor elkaar betekenen, iedereen weet van elkaar wat men kan en wat men niet kan. Daarom ook, het belang van Stanley telt, want dat is het belang van Ajax en ik speel bij Ajax. Wat goed is voor de club, is ook goed voor mij." Stanley:"Het is fijn om iemand als Sjaak achter je te hebben. Je weet dat hij er mee bezig is jou zo goed mogelijk te laten functioneren. Je kunt ook iemand hebben die er alleen maar stiekem op uit is om zichzelf tot eerste doelman te promo veren ten koste van mij. Ik weet ook dat Sjaak niet alleen met mijn presta tie bezig is, maar dat hij als ik niet speel een perfekte keeper voor Ajax is." Met de volgende vraag komen we bij een moeilijk onderwerp. De komst van Sjaak Storm was namelijk niet los te zien van het aan ons ontvallen van Lloyd Doesburg. Het tragische verlies van Lloyd doet nog steeds zeer. We praten over hem op fluistertoon. Lloyd was ont zettend belangrijk voor de hele spe lersgroep en voor Stanley Menzo in het bijzonder. Sjaak:"Twee weken voor de aanvang van het seizoen belde Leo Beenhak ker me op of ik interesse had om naar Ajax te komen. Ik had op dat moment geen club. Groningen ging verder met Lode- wijks. AZ en SVV hadden interesse getoond, maar ik wilde op eredivisie niveau blijven spelen. Ajax was ideaal, ook al zou ik in principe tweede man achter Stanley worden. Ik had vanaf de winterstop al niet meer gespeeld, dan ben je een beet je uit beeld. Ik was blij dat Beenhak ker belde. Toen ik op de eerste trainingen verscheen, merkte ik dat mijn komst uiterst gevoelig lag in de groep. Trouwens, niet zo zeer mijn komst alswel de reden van mijn komst... Ik proefde al meteen dat iedereen nog erg onder de indruk was van Lloyd's overlijden." Stanley:"Als ik er nu aan terugdenk, lijkt het me ontzettend moeilijk als je net als Sjaak in zo'n situatie terecht komt. Hoe stel je je op? Je merkt wat er leeft in de groep. Voor ons was ie mand die in de plaats van Lloyd kwam moeilijk te accepteren. Niet om de persoon, maar omdat Lloyd er niet meer was. Begrijp je dat? Sjaak:"Ik moet zeggen dat de jon gens mijn komst toch perfekt opge pakt hebben. Ik voelde me vrij snel thuis in de groep." Even is het moeilijk de draad weer op te pakken. Onze gedachten zijn even ergens anders... Toch maar weer verder. Ajax kent verdedigend een ongekend goed seizoen. Voor een club die we reldwijd bekend staat om zijn aanval lende stijl en waar de verdediging doorgaans als stiefkindje wordt be schouwd, heeft Ajax een opmerkelijk laag aantal tegengoals. Stanley:"Dat is inderdaad schrikba rend, ja (lacht hartelijk). Ik denk dat we over alle linies de organisatie goed voor elkaar hebben, ledereen weet dat verdedigen ook tot zijn taak behoort en men verstopt zich daar ook niet voor. We moeten natuurlijk ook wel sterk verdedigen, want zo veel goals maken we zelf niet. Heel vaak staan we maar met 1-0 voor en dan mag je dus niets weggeven. Stanley viert zijn eigen feestje,

Magazine (1987-2007) | 1990 | | pagina 11