heeft als stokpaardje dat vooruitgang pertinent staat voor verbetering. Een glad geschoren veld biedt meer mo gelijkheden voor iemand om zijn techniek en balgevoel te ontwikkelen. Laat staan te tonen aan het publiek. Alleen vervelend als je in Spanje voor de Europa Cup in Zaragoza aan moet treden op een modderveld... "Natuurlijk is straatvoetbal bevorder lijk voor je technische ontwikkeling. Het is daarnaast wel zo dat een goed veld je de mogelijkheden geeft om het ook in perfectie te laten zien. De basis leg je op straat. Volgens mij heeft ieder jochie wel eens op straat gevoetbald. Zeker in Amsterdam. Ik zelf heb enorm veel op de straten en pleintjes gespeeld. Na school met een paar vrienden en buurtgenoten maar ook georganiseerd. Je hebt hier in Amsterdam competitie- straatvoetbal. Ik speelde met Bryan Roy in het team van de Solebaystraat. De com petitie was ingedeeld naar leeftijd dus ik heb niet met Robbie gespeeld. Wel tijdens de gewone partijtjes. In het straatvoetbal ben je allemaal zowel verdediger als middenvelder als aanvaller. Precies zoals het uit kwam in een partij. Toen een lei derstype? Misschien wel. De betere voetballers worden altijd als leidersty pen beschouwd. Bij SDW ook wel, denk ik. Het heeft voornamelijk met je voetbalkwaliteiten te maken. Dan hangt een team zich toch sneller aan je op. Het is niet zo dat je dan op een gegeven ogenblik zei 'kom jon gens, we gaan jagen, nu'. Je begon gewoon zelf en dan volgde de rest ook wel. Zo gaat dat nu bij Ajax ook. Wat is een leider eigenlijk? Wat versta je daaronder? Ik ben nu niet de enige goede voet baller. We hebben bij Ajax allemaal goede voetballers. Jan Wouters speelt veel van achteren uit. Hij roept dus vaak wat want hij kan het spel in zijn totaliteit overzien. Kijk, heel veel zaken worden in het veld vanuit de verdediging geregeld. Daar heb je overzicht. Ik kan me voorstellen dat het voor Bryan of Johnny moeilijker is om te zien wan neer je moet gaan jagen of een te genstander moet vastzetten. Dat zie je nu eenmaal beter als je het hele speelveld voor je hebt. De vrije man en de man met de bal bepalen voor een groot gedeelte het tempo. Maar wat als de rest daar een broertje aan dood heeft? Dan staan ze mooi te kijken. Daar doe je niets aan. Ja, schelden. Maar of dat de manier is. In het veld moet je het met zijn allen doen. Daarom speel je het met z'n elven. Je bent met zijn allen bezig om te winnen, ledereen heeft zijn ideeën hoe dat zou moeten, of hoe dat beter kan. In de loop van de tijd leer je hoe je moet handelen in een bepaalde situatie. Je ziet toch vaak genoeg dat er mensen gaan jagen, maar dat één of twee spelers niet volgen. Dan ben je het haasje. Het is belangrijk dat je met z'n allen op een lijn zit. Op de trainingen kun je daar wat aan doen. Op het veld moet je zo eensgezind mogelijk zijn. Nee, ik geloof niet dat wij een centra le man hebben die alles regelt in het veld. Dat zou ook niet goed zijn. Stel je voor dat die man zijn dag niet heeft en hij geeft een bepaalde aan wijzing. Als wij er dan met zijn allen intrappen, dat zou lekker zijn. Cruijff, Platini en Van Hanegem? Dat waren fantastische voetballers. Je hebt er zo nog wel meer. Omdat ze goed konden voetballen werden ze als leider gezien. Zo gaat dat altijd. Wij bepalen met z'n allen hoe er gespeeld gaat worden. De trainer heeft zijn inbreng voor de wedstrijd en in de rust. Verder doen we het met alle elf spelers. We helpen el kaar en corrigeren elkaar." Maradona Richard Witschge is wat men noemt een linkspoot. Ajax kent een haast unieke situatie, misschien in zijn historie, zeker in de Nederlandse competitie. Leo Beenhakker heeft voor zijn volledige linkerlinie de be schikking over linksbenige voetbal lers. Frank de Boer, Richard Witsch ge en Bryan Roy zijn doorgaans de mensen die de linkerkant van het Ajax-team bezetten. Allemaal linkspo ten en dat is wel eens anders ge weest. Ook het Nederlands Elftal heeft nogal eens te maken gehad met een 'linksbenige vacature'. Vaak wordt zulks nog wel eens opge lost door een rechtsbenige speler aan de linkerflank, maar dat blijkt vaak een slap noodverband. Nu wil het toeval dat de 'linkse jongens' bij Ajax ook nog eens bijzonder creatief zijn aangelegd. Allemaal beschikken ze over een mooie en meer dan bruikbare techniek. Vaak willen ze die overvloedig benutten. Altijd tot groot plezier van het publiek, soms tot spijt van de trainer indien het cir cusnummertje tijdrovend of niet ren dabel (modewoord) is. Toeval? Is die overdaad aan creativi teit wel toeval? Volgens Johan Cruijff beslist niet. Verklaren kan hij het niet maar hij weet dat iedere linksbenige voetbal ler iets aparts met zich meebrengt. Cruijff is lyrisch over voetballers die Richard met Pa en Robbie.

Magazine (1987-2007) | 1990 | | pagina 7