Richard Witschge: "Een leider, wat is dat? Solebaystraat Een cruciaal moment in het inter view: de vraag aan Richard Witschge wie de leider van het huidige Ajax is. Volgens Richard kent Ajax op het moment geen leider. Sterker nog: een leider is uit de tijd. Bij Ajax bepalen alle veldspelers wat er tijdens de wedstrijd moet gebeu ren. De veldheer van weleer ligt in het graf en dat is maar goed ook, vindt Richard Witschge. "Stel je toch eens voor", zegt Richard met verbazing over zoveel onnozelheid bij uw reporter, "dat zo'n leider zijn dag niet heeft. Dan ga je met zijn allen de boot in omdat de leider een verkeerde beslissing neemt. Dat kan toch niet." Dat is Richard Witschge. Ondanks een weinig spraakzame dag komt hij toch met een enigszins revolutionaire uitspraak. Het is namelijk een feit dat de (inter-)nationale voetbalpers als ook een aanzienlijk deel van het trai- nersgilde, regelmatig klaagt over een gebrek aan echte leiders in het veld. Met nostalgische gevoelens denken zij namelijk terug aan spelers zoals Cruijff, Van Hanegem, Beckenbauer, Antognoni, Platini. Dat waren de spelbepalers van hun ploeg. Zij be paalden wanneer er gejaagd moest worden, wanneer men zich terug te rugtrok, wanneer het tempo omhoog moest. Zijn ze er nog, dat soort spe lers, dat vragen zij zich af. Een nieuwe stelling: Zijn ze nog no dig? Richard Witschge vindt het alle maal geklets. Verantwoordelijkheid moet je allemaal pakken en niet bij één man neerleggen... Richard Witschge, geboren op 20 september 1969. Kwam van SDW naar Ajax. Speelt nu zeven jaar voor de Meerclub. Maakt drie jaar deel uit van het eerste. Zoals iedereen wel weet is hij een broer van Rob Witsch ge, die vorig jaar Ajax inruilde voor St. Etienne. Hoe is het trouwens met Robbie? "Het gaat goed met hem. Hij voelt zich uitstekend in Frankrijk. Ik heb bijna dagelijks contact met hem. De ene dag bel ik hem, de andere dag belt hij mij. Hij heeft geen spijt van zijn vertrek bij Ajax. St. Etienne is een leuke club en het geld is ook niet onaardig. Robbie speelt goed, hij scoort regelmatig. Ze spelen daar met twee spitsen. Dat doen de meeste Franse clubs. Rob heeft een plaats in de voorhoede. Een beetje vrije rol. Hij zwerft van links naar rechts, door het midden en terug. Dat is wel iets voor hem. Natuurlijk vind ik het jammer dat hij weg is bij Ajax. Dat we niet meer sa men kunnen spelen. Hij is mijn broer en tegelijkertijd mijn beste vriend. Zijn vertrek had weinig met de op komst van Bryan Roy te maken. Hij kreeg een goede aanbieding van St. Etienne en daarom is hij gegaan. Ik vind het dom als er dan verhalen in de pers verschijnen dat Rob de strijd met Roy niet aandurfde en dat hij daarom naar Frankrijk gevlucht is. Als je een dergelijke aanbieding krijgt als voetballer en het avontuur trekt je, dan moet je het doen. Bryan is een goed voetballer maar hij heeft dit seizoen ook matige tijden gekend. Rob is zeker zo'n goede voetballer als Bryan, hij heeft daarbij nog eens meer ervaring. Die strijd was nog lang niet gestreden. De situatie zoals die er nu is, is toch uitstekend? Rob voelt zich als God in Frankrijk en Bryan is nu onze vaste linksbui ten. Prima toch". Soms lijkt het wel alsof voetbal gere geerd wordt door het verleden. Niemand durft diep in de toekomst te kijken omdat de ontwikkelingen (met name op media/commercieel gebied) zich in een razend tempo opvolgen. Het verleden blijft altijd even mooi. Vroeger had je de echte profs die op de fiets naar het stadion kwamen. Er waren nog 'echte' leiders. Je had trainers die bij de spelers gingen kij ken of ze volgens afspraak om half elf in bed lagen voor een belangrijke wedstrijd. En er wordt nu nog gesproken over die fantastische crea tieve voetballers die alles op straat hadden geleerd. Zeker, straatvoetbal is in bepaalde mate goed voor de ontwikkeling van je techniek. Onmiskenbaar. Tweebe nigheid wordt bevorderd tussen ge parkeerde auto's en de stoepranden. Er zijn echter ook oudere trainers die de nostalgie willens en wetens de rug hebben toegekeerd. Ger Blok, geliefd bij de generatie-Vanenburg, Richard Witschge zoekt de vrije man.

Magazine (1987-2007) | 1990 | | pagina 5