spelers ziet dat 'wij' in Europa rond hebben lopen... Een club als PSV kan dat niet zeggen, die lopen al een heel stuk achter wat jeugdopleiding betreft. Het hoort er vervolgens bij dat we die goede spelers nu eens zo lang mo gelijk voor Ajax behouden. Daar is het bestuur hard mee bezig. Een he leboel jongens hebben al een langlo pend contract getekend. Anderen staan op het punt dat te doen. Er blijft echter een maar: we kunnen nooit op tegen het financiële geweld uit Italië. Als zij gaan bieden dan kan geen andere club daar tegenop. We moeten ervoor zorgen dat deze jon gens hier prettig kunnen werken en toch kunnen presteren en renderen. Dat is heel moeilijk, want het grote geld blijft voor iedere voetballer erg verleidelijk. Nu blijkt dat ze nog graag bij Ajax willen blijven, maar er komt een moment dat je ze niet te gen kunt of mag houden." Kohn:"Het hangt natuurlijk ook van de resultaten af. Als ze hier de Euro pa Cup kunnen winnen, dan hoeven ze niet weg." Maar spelers gaan toch ook wel weg om andere dan financiële rede nen? Volle stadions, de totale bele ving van sport in landen als Italië? Kohn:"Ja, dat is ook wel zo. Dat heeft echter zijn tijd. Een speler is op zijn top met 25, 26 jaar. De spelers waar we nu over praten zijn allemaal rond de twintig en krijgen langdurige contracten. Daarna kunnen ze nog maar eens zien of ze weg willen. Dan zitten ze op hun top en kunnen ze veel geld verdienen. Een paar jaar geleden hadden we ook van die jon ge spelers. Die hadden of kregen al lemaal korte contracten, en werden even later voor een habbekrats hier weggehaald. Dat moet niet meer kunnen. Het mes moet aan beide kanten snijden." Wordt een jeugdtrainer voldoende gewaardeerd? Kohn:"lk denk het wel. Het is het belangrijkste dat je door de spelers gewaardeerd wordt. Als enkelen van hen de top halen, dan is dat voor een deel jouw verdienste. Je hebt ook spelers die het net niet halen, die zullen je misschien minder waar deren. Het zij zo." Van Gaal:"Het belangrijkste is inder daad de waardering van de spelers. Daar kick ik op. Als ook het bestuur nog over je te spreken is, dan is het helemaal fantastisch. Tot nu toe heb ik dat zo ervaren, dus ik ben een te vreden man." Kohn:"lk kom nog wel eens spelers tegen die ik een aantal jaren geleden ooit heb afgetest of bekritiseerd, die tegen me zeggen:'trainer, nu weet ik pas wat u toen bedoelde'. Er zijn er maar een paar die als ze weg zijn met modder blijven gooien. Zij vinden dan dat Kohn of Van Gaal schuld hebben aan het feit dat zij het niet gehaald hebben. Wij hopen dan maar dat ze wijzer worden, en eens bij zichzelf te rade gaan." Nu moet u dit niet als een beledi ging opvatten, maar heeft u het ook wel eens mis in dergelijke gevallen? Kohn:"lk heb het nog nooit misge- had. (stilte) Ik kan me niet herinneren dat ik eens iemand weggestuurd heb waarvan ik later dacht:'had ik dat toen maar niet gedaan'. Als dat ooit was voorgekomen dan zou ik dat ruiterlijk toegeven, want ik vind dat geen schande. Als je van de 10 zaken er 9 goed doet dan ben je klasse." Van Gaal:"Spitz, jij behoort tot de superklasse". Kohn:"Nee, daar gaat het niet om. Niemand kan aantonen dat ik het ooit mis heb gehad. Het is iets an ders als je spelers door omstandighe den buiten jou om moet laten gaan. Als ze zich kunnen verbeteren of ze willen zelf niet verder, dat kan ook. Daar doe je niets aan. Maar dat be doel ik hier niet." Zijn de vele blessures in dit jaar te wijten aan de zware belasting die het huidige profvoetbal met zich mee brengt? Kohn:"Blessures heb je altijd gehad. Het is zo dat het voetbal sneller en harder is geworden. Verliezen is er niet meer bij. Voetbal is belangrijker geworden, er staat meer op het spel. Van Gaal:"lk denk dat de lichamelij ke belasting hetzelfde is gebleven in al die jaren. De psychische belasting die is wel enorm gegroeid. De druk van het moeten winnen, de media, het publiek, het geld dat er met voet bal gemoeid is, die zaken vormen de belasting voor een speler. Veel bles sures komen voort uit het psychoso matische." Kun je daar wat aan doen als trai ner? Van Gaal:"Je kunt ze daarin begelei den. Ze leren omgaan met de media. Je kunt ze een raamwerk geven, maar de vraag blijft of ze er tegen kunnen. Kunnen ze in de publiciteit staan. Dat is ook een leerproces. Je hoopt dat ze het oppikken." Kohn:"Ja, dat ze het op dat moment oppikken. Wij zijn beiden ook prof voetballer geweest. Wij hebben ook met publiciteit moeten omgaan. We hebben ook fouten gemaakt en daar uit geleerd. Vanuit die ervaring pro beer je dat op de jongens over te brengen zodat zij die fouten niet zul len maken. Het kan dan zijn dat ze denken 'ach, we zien wel' en vervol gens toch die fouten maken. Ze wor den dan door schade en schande wijs, terwijl ze dat hadden kunnen voorkomen." Van Gaal:"lk vind trouwens dat de jonge spelers die we nu in de A- selektie hebben, het heel goed doen. Als je ziet wat bijvoorbeeld Roy en Witschge hebben meegemaakt in een jaar tijd, alle positieve en in de hemel prijzende kritiek en daarna het dal met de zeer negatieve kritiek. Hoe ze zich daar toch in hebben ge manifesteerd, dat vind ik geweldig. Als wij daar ons steentje aan hebben bijgedragen is dat hardstikke leuk, maar ze moeten het toch zelf doen. Wij zijn alleen maar middel tot het grote doel." Hoe belangrijk is een stuk psycholo gie geworden voor een trainer? Van Gaal:"Een heel stuk belangrij ker. Als je alleen al kijkt naar waar we het net over gehad hebben. Ook een trainer staat onder druk en hij moet zich desondanks op een posi tieve, ondersteunende en begelei dende rol naar de spelers toe pre senteren. Dat hele psychologische aspekt is iets dat Leo Beenhakker erg goed beheerst, heb ik de indruk. Dat is iets waar Spitz waarschijnlijk nog beter over kan oordelen (Spitz Kohn:"is ook zo") en dat is iets waar ik volgend jaar op ga letten bijvoor beeld." Krijgen we nu een 'verlengde jeugd- profopleiding' of iets dergelijks? Wat moet ik me daarbij voorstellen? Van Gaal:"Dat was er allemaal al lang. Het is allemaal heel erg leuk, die artikelen in de voetbalbladen, maar dat was er allemaal al. Al jaren. We gaan het nu op papier zetten zo dat er wat meer struktuur in komt. De beestjes krijgen een naam. Het is belangrijk hoe, wat, waar, waarom, hoe laat en door wie er getraind gaat worden. In wezen verandert er heel weinig. Het komt op papier, het klinkt misschien een beetje raar, maar dat is in feite het voornaamste dat er ver andert. Als je niets op papier zet, kun je niet evalueren. En evalueren is noodzaak als je je resultaat goed wilt meten." Jerinho

Magazine (1987-2007) | 1990 | | pagina 21