Waardering is. Dat hoort bij een stuk karaktervor ming. Een trainer gaat uit van het beste team. Niet van de beste voet ballers." In hoeverre kun je als trainer aan iemands karakter schaven? Van Gaal:"Dat kan haast niet. Heel moeilijk. Het is zaak om zo vroeg mogelijk te scouten, zodat de spelers al op jonge leeftijd hier komen en het prof-zijn met de paplepel ingegoten krijgen. De Ajax-opvoeding. Het karakter is heel moeilijk te veran deren, je kunt hoogstens een beetje bijschaven en bijspijkeren, maar dat is eigenlijk al een utopie." De mentaliteitsverandering bij de jeugd. Hoe merk je dat in het jeugd voetbal? Kohn:"Je hebt er mee te maken, of je wilt of niet. Dat kun je niet veran deren. Wij waren vroeger bij onze clubs de sloofjes van de oudere spe lers. Nu kan dat niet meer. Je moet dat ook niet willen veranderen, dat lukt toch niet, want zo zit de hele maatschappij in elkaar. Als mijn va der vroeger tegen mij zei:'jongen, de schuur moet opgeruimd worden' dan ruimde ik de schuur op. Tegenwoor dig vraagt de jeugd dan 'wat krijg ik ervoor?' Dat moet je ze niet verwij ten, ze zijn zo opgevoed. Ook mijn kinderen zijn anders dan de genera tie ervoor. Dat begint al op school. De kinderen gaan naar school en zeggen tegen de leraar 'meneer Jan sen, mag ik het bord uitvegen?'. Dan zegt die leraar:'je mag rustig Pietje tegen mij zeggen, hoor'. Dat is een geaccepteerde houding in de huidige tijd. De kinderen worden daarmee geconfronteerd en die vinden dat prachtig. Zoiets kun je niet eenzijdig terugdraaien. Je kunt er wel een beetje discipline in gaan terugbren gen, maar dat is al erg moeilijk." Wat is de gedachte achter de inter ne verschuiving, gezien vanuit de club? Kohn:"De Technisch Direkteur heeft een bepaald plaatje voor zijn hoofd, of... ik bedoel in zijn hoofd natuurlijk (Louis van Gaal, schaterlachend: "da's een goeie, Spitz"). Hij legde dat voor en daar ben ik op ingegaan. Leo ziet in mij een goede jeugdtrai ner, dat heeft hij me gezegd. Vervol gens vroeg hij of ik daar trek in had, en ik had daar wel oren naar." Van Gaal:"Die vraag heb ik al beant woord... (wacht af)... ik had dus de keus. Leo vond mij zowel geschikt voor de jeugdopleiding als voor het assistent-trainerschap. Dat zijn zijn woorden. Tja, wat hij in zijn hoofd heeft gehad, waarom, dat kun je het beste aan hemzelf vragen." U gaat van 'in the picture' naar 'uit de picture' en andersom. Hoe groot is dat verschil en hoe erg of leuk vindt u dat? Kohn:"Op dit moment vind ik het niet zo erg. Ik ben een tijdje interes sant geweest voor de publiciteit en dat vond ik niet erg. Op het moment heb ik er geen problemen mee om wat dat betreft een stapje terug te doen. Je moet er alleen voor zorgen dat je niet helemaal in de vergetel heid raakt, en daar zal ik wel op let ten. Je moet toch verder." Van Gaal:"Dat maakte deel uit van mijn keuze. Als assistent-trainer krijg je natuurlijk weer meer met publiciteit te maken. Daar heb ik dan ook be wust voor gekozen. Ik ben nog jong en ik moet verder, dan is een positie aan het publicitaire front beter voor je." Is het vervelend om een publiciteits- object te zijn? Van Gaal:"Dat staat of valt met de resultaten. Als die goed zijn is het best aardig om in de publiciteit te ko men. Het moet niet teveel worden, maar dat is in mijn geval nog niet ge beurd. Voor Leo ligt dat wat anders met zijn tijd in Spanje. Voor mijn per soon is het goed om 'in the picture' te komen." Hoe bijzonder is Ajax voor u? Kohn:"Heel bijzonder, anders was ik niet meer hier. Ik heb geen aanbie ding gehad waarvan ik zou zeggen dat die beter is dan wat ik hier heb." Van Gaal:"De spelersgroep is van een hoog niveau. Ik heb stage gelo pen bij Barcelona, heb daar de groep ook van nabij kunnen aanschouwen. Ik denk niet dat onze selektie minder is dan die van Barcelona. Barcelona wordt gezien als een topclub, dus dan denk ik dat Ajax ook een topclub is. Voorts is de organisatie perfekt, dat is prettig werken. Daarnaast sta je toch veel in de publiciteit en dat is voor een trainer die verder wil ook nooit weg. Een andere reden is dat een aankomende trainer zoals ik ont zettend veel kan leren van een top coach als Leo Beenhakker." Wordt Ajax de jeugdopleiding van Europa? Van Gaal:"Het is in ieder geval wel zo dat als je de historie van Ajax be kijkt, je ziet dat hier de grootste ta lenten vandaan komen. De opleiding is dus heel erg goed. Je moet zorgen dat je steeds evalueert en dat je de beste opleiding blijft. Daar zijn we hard mee bezig. Als je het aantal Kohn en Van Gaal duidelijk bij de les

Magazine (1987-2007) | 1990 | | pagina 19