Spitz Kohn en Louis van Caal: INTERNE VERSCHUIVING. MEER NIET Vertrouwenspersoon Begin maart verscheen het nieuwtje. Louis van Gaal wordt het volgende seizoen assistent-trainer van Leo Beenhakker en Spitz Kohn wordt jeugdtrainer. Wat deze twee heren aangaat dus een interne wissel. Van Gaal die zich nu op een uitste kende manier van zijn taak als jeugd trainer kwijt, volgt Spitz Kohn op die nu nog Leo Beenhakker samen met Bobby Haarms assisteert. Het is logisch als de buitenwacht zich afvraagt waarom het tot deze herverdeling van de rollen is geko men. In onderstaand artikel zetten de beide trainers uiteen waarom ze blij zijn met de nieuwe taak, wat de ge dachte erachter is,, wat het mooie is van trainen met de jeugd en hoe an ders dat is dan het werken met de A- selektie. Om Kohn en Van Gaal de gelegenheid te geven elkaar aan te vullen leek een dubbel-interview voor alle partijen het prettigst. Een impressie. Ik had als mogelijke titel voor dit ar tikel 'de wisseling van de wacht' in gedachten. Wat vindt u van die titel? Kohn:"lk weet niet of het een wisse ling van de wacht is, want Leo Been hakker blijft. Er zijn bepaalde ver schuivingen intern. Voor mij houdt dat in dat ik terug ga naar de oplei dingen. Ik vind het een rare term in deze, de wisseling van de wacht, ik weet niet hóe een ander daar over denkt, maar het gebeurt vaker dat er in een organisatie geschoven wordt. Het gaat erom dat een ieders kwali teiten optimaal gebruikt worden." Van Gaal:"Dit is de eerste keer dat een journalist dit aan mij vraagt. Ik vind het wel leuk want meestal wordt een titel gewoon boven het artikel geplaatst en vaak nog uit het ver band gerukt. Ik denk niet dat het een goede benaming is. Het is gewoon een keuze van diverse trainers op ini tiatief van de Technisch Direkteur." Kohn:"Kijk, het is een bepaald plaat je wat is ingevuld door de TD (Tech nisch Direkteur, red.) Als je jezelf in dat plaatje kunt vinden, kun je daar op ingaan. Als je het niets vindt, kun je nee zeggen." Wat vindt u ervan? Kohn:"Als ik het niet goed zou vin den dan had ik nee gezegd. Zo een voudig is dat." Van Gaal:"Ik ben enthousiast. Bij mij Kohn en Van Gaal als hoofdverantwoordelijke bij de A-selectie vorig jaar vertellen de pers wat zij er van vinden. is het wat anders gegaan. Ik was na melijk in de belangstelling van wat andere clubs. Toen ik in januari uit Bielefeld terug kwam met de A1 heb ik direkt met Leo Beenhakker een aantal gesprekken gehad. Ik had een aantal opties. Eén daarvan was om bij de jeugd te blijven. Ik heb vorig jaar al twee maanden met de jeugd gewerkt, fantastisch, maar toen werd ik door Ajax geroepen om onder lei ding van Spitz het eerste elftal te trainen. Dit jaar ben ik in de funktie van jeugdtrainer teruggekeerd. Ik heb tot nu toe een geweldig jaar ach ter de rug. Het is geweldig werken met de jeugd. Dat was één keus die ik had. De tweede keus was om as sistent te worden van Leo en een derde keus was om in te gaan op de aanbiedingen die ik had gekregen van andere clubs om aan de slag te gaan als hoofdtrainer. Dat is voor mij een heel moeilijke af weging geweest, want de jeugd trai nen is heel leuk. Het geeft een ont zettende bevrediging, want je krijgt er namelijk van die jongens zoveel dankbaarheid en respekt voor terug. Het was leuk geweest om dat voort te zetten, maar dan denk ik dat je niet verder reikt dan jeugdtrainer. Je moet je verder ontwikkelen in het trainerschap. Die keuzemogelijkheid was bij mij dus al snel doorgestreept. De moeilijkste keus was om verder te gaan als assistent of ergens een hoofdtrainerschap te aanvaarden. Dat is heel moeilijk voor mij geweest. Ik het er lang over nagedacht en heb toen toch gekozen om als assistent van Leo te gaan werken. Ik denk dat Ajax het hoogste is dat je kunt berei ken, daar bedoel ik mee de spelers groep, het hoogste dat je kunt trai nen in Nederland. Ik ben zo vrij om op te merken dat als deze groep bij elkaar kan blijven het ook nog wel eens het hoogste in Europa kan be tekenen. Ik heb dit besloten mede omdat Leo als ook het bestuur van Ajax enthousiast zijn over mijn functi oneren binnen de club." Louis zegt net dat je je moet doorontwikkelen van jeugdtrainer tot hoofdtrainer. Als je te lang de jeugd blijft trainen, kom je dan nooit meer van het predikaat 'jeugdtrainer' af? Kohn:"lk geloof dat dat met leeftijd te maken heeft. Je begint het vak trainer over het algemeen aan de ba sis: bij de jeugd. Het is een logische weg om je op te werken tot hoofdtrai ner. Het is een stap in je ontwikke ling. Als je Ajax nu als voorbeeld neemt, Aad de Mos is hier jeugdtrai ner geweest, Leo Beenhakker, ikzelf dus, en vaak groei je vanzelf door tot de funktie hoofdtrainer." Welke ervaring neem je mee als jeugdtrainer naar de profs? Kohn:"lk denk heel veel. Dat kun je zo ook aan Louis vragen. Je krijgt als

Magazine (1987-2007) | 1990 | | pagina 15