Gesprek met Evert vermeer, auteur van het Jubileumboek Temidden van de zaken die de ne gentigste verjaardag van Ajax opluisteren, vinden we het Jubileum boek, dat in fraai gebonden editie de roemrijke geschiedenis van de Meer- bewoners samenvat. Auteur van het boek is de 36-jarige Evert Vermeer, die jarenlang de ar chieven en bibliotheken doorgroef op zoek naar ontbrekende gegevens. In een restaurant in de binnenstad hadden we een gesprek met hem. AM: "90 Jaren Ajax" is niet het eerste boek dat over Ajax verschijnt. Wat vind je in dit boek dat elders niet te vinden is? EV: Het is alweer een tijdje geleden dat er een boek over Ajax is versche nen. Maar belangrijker is dat er ge woon verder geen boek bestaat dat de hele geschiedenis van de club be handelt. Eigenlijk is dat gek, want we hebben in Nederland een enorme voetbalcultuur, 's Maandags heeft ie dereen het op zijn werk over voetbal len, maar in de winkels zie je maar een paar boeken over voetbal, en meestal zijn dat fotoboeken of jaar boeken die elk jaar hetzelfde herkau wen. Ik heb het altijd vreemd gevon den dat je in Engeland over de meest marginale derde-divisieclub een boek kunt vinden, maar dat er bijvoorbeeld over Ajax nooit een flink boek verschenen is. Er is een heel fraai jubileumboek verschenen in 1950, en verder zijn er alleen jaar boeken verschenen en een stuk of wat paperbackjes. Als je iets wilt na slaan moet je oude kranten opzoe ken. En me dunkt dat er over Ajax toch genoeg te schrijven is. De be langrijkste reden dat ik dit boek ben gaan schrijven is, denk ik, dat ik het zelf graag wilde hebben en dat het niet bestond. En als ik dat vind zullen er best nog een paar duizend Neder landers zijn die dat ook vinden. Ajax leeft toch wat meer bij de men sen dan de meeste andere clubs, en dat geldt echt niet alleen voor de omgeving van Amsterdam. AM: Er wordt in het boek veel aan dacht besteed aan het statistische materiaal. Ben je niet bang dat dat alleen voor een kleine groep cijfer- maniakken boeiend is? EV: Nee, geen moment. Natuurlijk zal niet iedereen warm worden van lijstjes met uitslagen, maar voor die mensen is er nog genoeg aan tekst en foto's te genieten. Ik denk dat het een misverstand is dat cijfermateriaal saai zou zijn. Mensen vinden het heel leuk als je nog eens wat dingen kunt opzoeken, al was het maar om weddenschappen te beslechten. Heel wat mensen die beweren ooit in het eerste van Ajax gespeeld te hebben, kunnen dat nu bewijzen of de mond gesnoerd worden. Vergis je niet, als mensen over voet bal praten is dat vaak alleen maar een opsomming van namen en uitsla gen. Bovendien denk ik dat het voor de geschiedschrijving zinnig is dat nu al het feitenmateriaal over Ajax eens op een rijtje is gezet. AM: Hoe compleet is het cijfer materiaal? EV: Zo compleet als haalbaar was. Een diplomatiek antwoord, niet? In ieder geval staan alle uitslagen van wedstrijden die door Ajax 1 voor de competitie zijn gespeeld erin, net jes op datum, vanaf de onderbond tot de Eredivisie. Datzelfde geldt voor de wedstrijden om de KNVB-beker, de Europacups natuurlijk, en wat ver geten toernooien als de Intertoto en van heel vroeger het Gouden Kruis. En alle internationale vriendschappe lijke wedstrijden die ik heb kunnen vinden. AM: Was dat allemaal makkelijk te vinden? EV: Als je bereid bent er veel tijd in te stoppen is het allemaal te vinden, dat is me in ieder geval duidelijk ge worden. Maar je moet er wel voor van het ene archief naar het andere. Het ene archief heeft weer dit tijd schrift en het andere weer iets an ders. Als je alles aan elkaar past kom je een eind. Via de officiële publicaties van de KNVB is het com- petitiewerk wel terug te vinden, maar van het allereerste seizoen ontbrak in Zeist een paar maanden. Die heb ik met wat geluk weer elders in een on georganiseerde, maar netjes bewaar de verzameling gevonden. En een beetje uithoudingsvermogen doet ook wonderen. De meeste voldoening ga ven de wedstrijden om het Gouden Kruis. Daarvoor werden aan het be gin van de eeuw acht Amsterdamse clubs uitgenodigd door de AVB, en dan werd in een afvalcompetitie gespeeld. Zo na 1910 raakte de af wikkeling van de wedstrijden in de versukkeling, en dan wordt het pas echt zoeken. Gelukkig vond ik in het archief van de AVB een serie oude jaarverslagen waarvan ze zelf niet eens wisten dat ze ze hadden. Ze stonden weliswaar netjes op de plank, maar ze hadden ze nooit eer der nodig gehad. Ik heb me bijvoor beeld kleurenblind gezocht naar een wedstrijd AjaxAFC die gespeeld zou worden op 29 december 1912. Daarvan was geen resultaat te vin den, dus je denkt dan aan afge lasting. Jammer genoeg ging de drukker van de Sportkroniek daarna twee maanden in staking, en in het eerstvolgende nummer stond de uit slag van de volgende ronde alweer. Urenlang dagbladen doorgezocht, maar uiteindelijk bleek die wedstrijd nooit gespeeld te zijn omdat Ajax zich wegens tijdgebrek terugtrok. Als je dat vindt, bevredigt dat toch wel je jachtinstinct. AM: En hoe zat het met de spelers- selekties? Om de wedstrijdaantallen te weten te komen moet je dus alle opstellingen kunnen achterhalen. EV: Inderdaad. En dat is jaren werk geweest, want Ajax zelf heeft dat nooit bijgehouden. Het betaalde voet bal was niet zo moeilijk, dat was re delijk vlot voor elkaar. Maar vóór 1954 heb ik ze uit allerlei kranten moeten halen, en vaak heb ik ze moeten reconstrueren via de wed strijdverslagen. Gewoon alle namen noteren die je tegenkomt, net zolang tot je ze alle elf hebt. En zo heb ik ze vrijwel allemaal kunnen vinden vanaf de promotie naar de Eerste Klasse in 1917. Over de periode daarvóór was de informatie zo incompleet dat ik me maar niet aan totaalcijfers heb gewaagd.

Magazine (1987-2007) | 1990 | | pagina 11