goede kritieken in de pers en de positieve reakties van het publiek weet ik dat er nog wat aan schort. Als je zo'n tijd uit de running bent geweest ben je nog teveel aan het denken bij akties. Het gaat niet vanzelfsprekend en dat scheelt tienden van seconden die heel belangrijk kunnen zijn. Soms heb ik van die momenten dat ik zonder er bij na te denken een aktie doe en dan verbaas ik mezelf want juist omdat het spontaan gaat, gaat het goed!' Het is opvallend dat er veel spelers zwaar geblesseerd raken. Pettersson voetbalde jarenlang in de Zweedse kompetitie die bekend staat als zeer mannelijk maar fair. Wat zijn Stefans bevindingen van de Nederlandse verdedigers. Zijn die harder, gemener dan elders of valt het mee? Pettersson: 'Over het algemeen is er niet zoveel verschil al vind ik de Nederlandse verdedigers wel iets gemener. In Zweden zullen verdedigers je niet zo snel op de achillespezen schoppen. Wanneer ze niet bij de bal kunnen schoppen ze niet. In Nederland is dat anders, hier word ik veel meer van achteren geraakt. Het is uiteraard ook zaak dat de scheidsrechters daar beter op letten. Zij bepalen de grens en ik ben van mening dat het schoppen van achteren veel meer bestraft moet worden. In de eerste wedstrijd die ik dit jaar speelde had ik ook het idee dat er iets harder gespeeld wordt dan in mijn eerste seizoen. Maar dat kan ook komen omdat ikzelf nog niet in topkonditie ben. Dat ik nog iets te traag reageer om de tackles te ontwijken.' Vertrouwen De tweede wedstrijd van Stefan Pettersson na zijn blessure die hij in het eerste elftal speelde was tegen Roda JC in Kerkrade. Het veld van de Limburgers hoort al niet tot de beste van Nederland en daarbij kwam nog eens dat het terrein door de vorst keihard was. Moeilijke omstandigheden dus. Ook toen kende Stefan echter geen twijfel om het veld in te gaan. 'Er is wel over nagedacht hoor', vertelt Stefan, 'De slechte gesteldheid van het veld kón natuurlijk risiko's hebben maar ik was op een punt gekomen waarop ik wist dat medisch alles helemaal in orde was. De kracht, de stabilitiet van de knie waren optimaal. Het was daarom beter om wèl te voetballen. Trouwens onder dergelijke omstandigheden neemt geen enkele spelers domme risiko's, iedereen let op zo'n hard veld goed op. Gelukkig speelde ik, want in die wedstrijd maakte ik mijn eerste doelpunt van het seizoen. En dat was heel goed voor het vertrouwen.' Na 1991 Ruim anderhalf jaar vertoeft Stefan Pettersson met zijn gezin in Nederland. Net als zijn vriend en landgenoot Peter Larsson weet Pettersson zich uitstekend in het Nederlands uit te drukken en hij maakt de indruk het heel goed naar de zin te hebben in Amsterdam. Dat zijn de indrukken, maar hoe bevalt het Stefan écht? Pettersson: 'Laat ik beginnen te zeggen dat het 'buitenlandse avontuur' ongeveer heeft gebracht wat ik er van verwacht had. Van andere spelers in Zweden, die al ervaringen hadden in het buitenland, was ik ook een beetje geïnformeerd. Wat het voetballen zelf betreft ben ik eigenlijk heel tevreden, de blessure daargelaten natuurlijk. Wat goed is geweest is dat ik mij al snel redelijk in het Nederlands kon uitdrukken en dat ik mijn spelers kon verstaan. Verder vind ik dat Ajax een goede groep spelers heeft. Geen hooghartige types, hoe zeggen jullie datgeen kapsones. Een hoogtepunt was de geboorte van mijn tweede kind, een jongetje, Johan heet hij. Wat me is tegengevallen? Nou, niet zo veel hoor. Er zijn dingen anders maar dat is logisch, dat hoeft nog geen tegenvaller te betekenen. In Götenburg was er meer vriendschap tussen de spelers. Er werd veel meer met elkaar gedaan buiten het voetballen om, uit eten, feestjes, dat hoorde er gewoon bij en de vrouwen werden daar ook veel meer bij betrokken. Ik geloof niet dat dat iets kenmerkends is voor Zweden want van mijn vriend Mats Gren, die in Zwitserland bij Grasshoppers speelt, hoor ik dat het daar net zo gaat. Ach, het verschilt waarschijnlijk per club en zulke dingen moet je niet forceren, misschien is het beter zo al geloof ik dat een hechtere band meehelp aan een sterkere teamgeest.' Over anderhalf jaar, om precies te zijn in juli 1991, loopt de verbintenis tussen Ajax en Stefan Pettersson af. Het lijkt nog ver weg maar anderhalf jaar zijn zo voorbij in de voetbalwereld. Heeft Stefan Pettersson zijn gedachten al over die relatief nabije toekomst laten gaan? 'Ja, daar heb ik wel over nagedacht', antwoordt Stefan, 'en wat dat betreft hangt er ook veel af van de mening van zijn vrouw. Zij verlangt een beetje naar Zweden, naar de familie en de vrienden en zij zou na het einde van het contract graag teruggaan naar Zweden. Mijn gezin is heel belangrijk, dat is het eerste geluk. Er moet wel een heel goede aanbieding komen om ons over te halen nog langer te blijven, of dat nu bij Ajax is of ergens anders.' Zweeds elftal en Italië Ajax of ergens anders. Natuurlijk hopen de Ajax-fans dat Stefan Pettersson voor de club behouden blijft, ook na 1991. Maar de kans is niet gering dat er aanbiedingen zullen komen uit het zuiden van Europa, waar men de verrichtingen van de Ajax-spits haarscherp in de gaten houdt. Stefan richt zich in de eerste plaats op Ajax maar hij droomt wel van Italië. Niet Scoren, zoals hier het vorig seizoen tegen Roda JC, is Pettersson nog niet verleerd. In de uitwedstrijd tegen... Roda JC maakte hij koppend zijn eerste treffer in dit seizoen.

Magazine (1987-2007) | 1990 | | pagina 21