STEFAN HOOPT OP ITALIË De eerste keer dat Stefan Pettersson na zijn blessure weer in het veld kwam kon hij meteen 'aan de bak'. Met het tweede elftal speelde hij een pittige wedstrijd tegen FC Utrecht 2. "Peterssöón, Peterssóón, Peterssóón. De Ajax-fans hebben weer alle reden om de naam van hun favoriet door het stadion te laten schallen. En niet met de huiverende hoop in hun stem in afwachting van zijn terugkeer in het elftal, zoals zij in de eerste kompetitiehelft zo vaak hadden gedaan, maar met kracht en trots en blijdschap na weer een geslaagde aktie van de spits. Want Stefan Pettersson is weer helemaal terug. Na een verbazingwekkend snel herstel is hij weer de man die de Ajax-aanval leidt en vrijwel direkt was dat op de van hem bekende wijze. Sterk aan de bal, slim kaatsend en... doeltreffend. 'Petterssóón, Petterssóón, Petterssóón', ja ja de Zweedse kanjer is weer helemaal terug en veel van de Ajax- hoop is op hem gericht. Want in deze tweede helft van het seizoen moet het dan echt gaan gebeuren, gaat Ajax op jacht naar het landskampioenschap dat al veel te lang buiten De Meer terecht kwam. Kan nog beter Stefan zelf heeft er ook enorm veel zin in. Na maanden van revalidatie brak nog voor de winterstop het moment aan dat hij met het Ajax-shirt om de schouders het veld in mocht. Een last viel van die Zweedse schouders af toen de eerste tests goed uitpakten. Uitstekend zelfs, zo vonden de supporters en ook de journalisten. Maar Stefan Pettersson zelf heeft nog wat kanttekeningen bij zijn eerste optredens. 'In de eerste plaats ben ik natuurlijk heel erg tevreden dat het herstel zo snel is gegaan. Ik geloof niet dat je eerder van een dergelijke blessure helemaal genezen kan zijn dan in mijn geval', zegt Pettersson, die tijdens de winterpauze even overwipte naar zijn vaderland om daar in de familiekring oud en nieuw te vieren. 'Al met al valt het daarom mee maar het heeft wel heel veel kracht gekost. En met kracht bedoel ik vooral mentale kracht. Mijn hele leefwijze heb ik in die maanden van revalidatie moeten richten op het herstel. Extra vroeg naar bed, de juiste voeding en veel trainen, alleen trainen, buiten de groep om. Ja, dat was wel eens geestdodend maar ik wist precies waarom ik dat deed. De offers waren het waard. Of het voor mijn vrouw ook moeilijker was dan normaal? Nou misschien een beetje maar door die blessure was ik ook meer dan normaal thuis. De reizen met het eerste elftal maakte ik uiteraard niet mee dus dat viel voor haar mee.' FC Utrecht 2 In de laatste maanden van het herstel keek Stefan met heel Ajax uit naar het moment dat hij niet alleen op de trainingen maar ook tijdens een wedstrijd aan de bal zou kunnen komen. Dat bijzondere moment werd bepaald op de wedstrijd van het tweede elftal, thuis tegen FC Utrecht. In overleg met de technische staf en de medische begeleiding werd besloten dat Stefan het in de tweede helft zou gaan proberen. Op die dinsdagavond waren er meer bezoekers dan normaal op de wedstrijd van Ajax 2 afgekomen. Velen waren nieuwsgierig naar de eerste balberoeringen van Stefan Pettersson. Maar toen men in de eerste helft van de wedstrijd doorkreeg dat FC Utrecht de botte bijl niet schuwde (de scheidsrechter boekte een handvol FC Utrecht-spelers) vroeg men zich af of het wel verstandig was om de Zweed juist in dit duel voor de leeuwen te werpen. 'Ja, het was hard, hè', lacht Stefan Pettersson, gevraagd naar zijn herinnering aan die wedstrijd, 'Terwijl ik op de bank zat schoot het wel door mijn hoofd om misschien maar niet te spelen maar ik ben in de tweede helft gewoon het veld ingegaan. Nee, de tegenstanders gingen het duel niet uit de weg, ik werd niet gespaard. Dat moet ook niet. Juist omdat het een pittige wedstrijd was had die eerste test eigenlijk ook meer waarde. Ik wist waar ik aan toe was, dat ik tegen een stootje kon. Trouwens, die gedachten die ik als 'bankzitter' nog had gehad, was ik, eenmaal in het veld, op slag vergeten.' Aanslagen De speelstijl van Stefan Pettersson is er één die bepaalde risiko's inhoudt. Hij is een voetballer die, ondanks de zwaarste dekking, graag de bal in de voeten krijgt aangespeeld. Als weinig anderen kan hij de bal beschermen en vanuit die situatie een medespeler in stelling brengen. Zijn korte draai, waarbij Pettersson de bal 'onder' zich houdt, is vaak heel effektief maar het brengt met zich mee dat verdedigers vaker zijn ledematen dan de bal raken. Heeft Stefan Pettersson zijn manier van voetballen een weinig aangepast na zijn blessure, die immers voortkwam uit lichamelijk kontakt met een tegenstander? Pettersson: 'Ik ben wel eens eerder geblesseerd geweest maar dit was de eerste keer dat het gebeurde na een aanslag van een tegenstander. Ik ben niet bewust anders gaan voetballen, ik heb er niet over nagedacht om dat te doen ook. Maar zeker in de eerste wedstrijden heb ik de bal wel wat sneller afgespeeld. Onbewust, dat ging automatisch. Het is waar dat mijn manier van spelen me wat kwetsbaar maakt maar het is tegelijkertijd ook één van mijn sterke punten. Daarom hoop ik dat ik zo snel mogelijk weer op de oude manier ga spelen. Voor mijzelf heb ik het gevoel dat ik er nog niet ben. Ondanks de

Magazine (1987-2007) | 1990 | | pagina 19