vi; In de jaren zestig speelde Ajax, wan neer dat nodig was, het liefst in het blauw. Toen was het nog zo dat de thuisspelende club zich moest aan passen aan het tenue van de bezoe kers en dat bracht met zich mee dat Ajax in De Meer regelmatig volledig in het blauw aantrad. Toen die regel veranderd werd, om zo de aanhang van de thuisspelende ploeg zich beter te kunnen laten identificeren met hun club, koos Ajax vaker voor een andere kleur als alter natief. Helemaal toen de sportkle- dingfabrikanten in de gaten kregen dat er reklamemogelijkheden zaten in een club die in hun materiaal voet balden. In de jaren zeventig vooral speelde Ajax in een grote verscheidenheid aan uit-shirts. Rood raakte het eerst als alternatief in zwang, maar ook volledig wit deed het uitstekend. Wat oudere lezers zullen zich herin neren dat Ajax buiten het Ajax- stadion ook wel in een geel shirt met blauwe broek, groen shirt met dito broek of zelfs in het paars aantrad. Maar altijd waren het effen kleuren. Een beetje saai, ja. Daarin bracht UMBRO verandering. Gewaagd, dat wel. Van te voren werd er natuurlijk reke ning gehouden met de mogelijkheid dat mensen over het spektakulaire shirt zouden "vallen". Maar in een tijd waarin wetenschap, techniek en ook vormgeving in ra zend snel tempo vooruit gaat, moest er plaats zijn voor een shirt dat ge tuigt van lef en inventiviteit. Dat werd dus het inmiddels beroem de uit-shirt van Ajax. Daarin overheerst de kleur blauw, met name op de borst, met daarin heel fijn een wit streepje. De overige delen, de mouwen en 'de buik', zijn een vlammend mozaïek van rood-wit-blauwe vlakken. Wie het shirt wat nauwkeuriger be kijkt zal zien dat het geheel bijzonder dynamisch is. De wijze waarop de vlakken zijn ge schakeerd geeft een snelle en toch uitgebalanceerde indruk. Natuurlijk was het even wennen aan het nieuwe shirt. Nieuwigheden worden in Nederland over het algemeen toch niet makke lijk ontvangen. Beter alles bij het oude te laten, geen risico's. Terwijl de jeugd, ongeremd door vooroordelen en conformisme, zich verlekkerde aan het nieuwe uit-tenue van Ajax en de replica's over de toonbanken vlogen, staken de eerste SlBBIIM s Danny Blind in het uit-shirt van Ajax met de donkerblauwe broek en -kousen: krachtiger. kritieken al ras de kop op. In de pers werd de opvallende kle ding slecht gewaardeerd. Zure meningen spraken over een Ajax-onwaardig shirt, over een slecht gekozen creatie. Klakkeloos kritiek uitoefenen op iets wat nieuw en onbekend is, hoort tot de makkelijkste opgaven. In Nederland moet alles maar een voudig blijven, zonder flair, charme of durf. "Doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg" is één van die behou dende stelregels. Stelregels waar Ajax, gezien de vooruitstrevendheid en creativiteit die de club per traditie kenmerkt, geen boodschap aan heeft. Ajax is niet alleen op voetbaltech- nisch gebied altijd een koploper, maar ook daarbuiten. Het nemen van risiko's hoort daarbij, maar het leidt wel, soms met enige aanpassing, tot het verleggen van grenzen. Het introduceren van de nieuwe UMBRO-creatie past in die drang naar vernieuwing, naar uitstraling, die Ajax altijd heeft gehad. Vaak is het ook een kwestie van wennen. Hoe gemakkelijk is het niet om een klakkeloos geuite mening over te nemen, na te praten. Maar veel beter is het natuurlijk om niet over één nacht ijs te gaan en een ei gen mening te vormen. Een mening met fundément. Voor sommigen, ook zij die hun me ning via de media moeten verkondi gen, is kijken nog steeds iets anders dan zien. Daarom, bekijk met ons het uit-tenue van Ajax en zie! Het flitsende shirt beschreven wij hierboven al, met het rood-wit-blauwe mozaïek als basis en de donkerte van het blauw als stevige top. Heel geraffineerd is ook de afwerking van de mancheuen en het kraagje. Het heldere wit is afgewerkt met een ragfijn rood-blauw streepje. Heel belangrijk voor het karakter van het tenue zijn uiteraard de broek en de kousen. Het is verleidelijk om onder het shirt een witte broek en witte kousen te dragen, maar het is beter om het met een blauwe broek en blauwe kousen te kombineren. Dat geeft meer kracht en uitstraling, terwijl het wit de speler ogenschijnlijk kwetsbaarder maakt. Met het vele wit daaronder wordt het shirt wat te zwaar. Blauwe broek en kousen zijn een ste viger en serieuzere basis, dan staat er wat. Smaken verschillen en er valt niet over te twisten, maar het uit-tenue van Ajax verdient een wat gedegener aandacht en wellicht wat echte Ajax- lef om de fraaiheid ervan in te zien.

Magazine (1987-2007) | 1990 | | pagina 11