De Technische Leiding Zondags half drie De leider De trainer-coach We trainen ook als echte profs. Vaak komt het neer op twee keer per dag trainen. Ja, ook op zaterdag en zon dag trainen we, want onze week zit wat anders in elkaar met die wedstrij den op dinsdag en donderdag. Speelt op zondag het eerste elftal thuis, dan gaan alle spelers na de training naar het eerste kijken. Ik vind dat normaal want van die wedstrijden steek je veel op. Bij de trainingen werk ik goed samen met Laszlo Jambor, de fysioloog, en ook onze verzorger Frank van Deur- sen hoort er helemaal bij. Hij is een jongen die zich helemaal inzet en op zijn manier belangrijk is voor het elftal." Goed initiatief We zijn al flink op weg, maar de reis is nog lang. Terwijl sommige van de spelers vermoeid van de wedstrijd een beetje wegdoezelen en anderen een kaartje leggen, legt leider Boer- koel uit waarom Ajax hunkert naar buitenlandse kontakten. Niet alleen voor het eerste elftal, maar zeker ook voor de jeugd en Ajax 2. "Het is bijzonder belangrijk om tegen bijvoorbeeld Duitse, Franse of Belgi sche clubs te spelen. Juist in die wedstrijden komen er andere aspek- ten bij het voetbal kijken, zoals een grotere hardheid of een ander tak- tisch concept. En dan kan je werke lijk afmeten hoever onze jongens zijn. De Beloftenkompetitie is wat dat betreft een goed initiatief, al ligt Amsterdam geografisch gezien een beetje ongunstig in vergelijking met pakweg Eindhoven of Rotterdam. We zijn toch altijd minstens anderhalf uur aan het reizen en sommige van onze jongens moeten de volgende dag weer aan het werk of naar school. Ja, ook voor de leiding is het een op gave, maar Bob en ik zijn echte Ajax- fanaten en dan heb je het er graag voor over. Heb je eenmaal zo'n ploeg die beseft dat wij achter ze staan en die reageert, dan is het ook dankbaar werken. Je kan er over diskussiëren of die verre uitwedstrijden doordeweeks maatschappelijk helemaal te verdedi gen zijn. Het gaat soms ten koste van studie of werk, maar de voetbal- karrière is er zeker mee gediend en daarbij komt dat het niet meer dan twee keer per maand voorkomt dat we lange reizen maken. Komen we heel laat terug, dan brengen we de jongens die ver buiten Amsterdam wonen, onder in een hotel. Dan krij gen ze toch hun nachtrust." Dat Nol Boerkoel de zestig al is ge passeerd is in alle eerlijkheid niet aan hem a. te zien. "Komt ook om dat je steeds met jonge knapen aan het werk bent", verklapt de leider van Ajax 2. "Het is belangrijk dat je hun taal ook spreekt, dat je weet wat ze bezighoudt." Om half twee 's nachts doemen de rode letters AJAX op in de nacht. Een lange trip zit er voor de meesten op, anderen gaan nog door naar een verdere bestemming. De volgende dag worden de jonge Ajacieden weer verwacht op de trai ning, want tijd om op de lauweren te rusten is er niet bij. "Club Brugge" was niet meer dan een étappe op de lange en vaak moeilijke weg naar de top. Die top ligt binnen de muren van het Ajax- stadion waar 's zondags om half drie het grote spektakel zich afspeelt. Zondag half drie, dat is het hoofddoel van de jongens van Bob en Nol, die wat meer belangstelling tijdens hun wedstrijden best waard zijn. Eerst bij Nautilus, maar daarna bij zijn enige en grote liefde, Ajax. Bij "zijn" club maakte Haarms alle triomfen van nabij mee. Hij trainde er de jeugd, het tweede elftal (toen B-elftal, later zelfs C-elftal geheten), was assistent-trainer onder Rinus Michels, George Knobel, Hans Kraay, Stefan Kovacs enz. Bekend van Bob Haarms is zijn harde maar eerlijke aanpak. Alles is erop gericht om de talenten die hij onder zijn hoede krijgt te stuwen naar de top. Die weg naar de top, de échte top, dus Ajax 1, is geen ge makkelijke. Vandaar dat Haarms alle inzet van zijn mannen eist. Nol Boerkoel is de man die al vele, vele jaren als leider van het tweede Ajax-elftal fungeert. Boerkoel, die onlangs zijn vijftigste jubileum als Ajacied vierde, zag on der andere spelers als Arie Haan, Ruud Krol, Arnold Mühren, Johnny Rep, Gerrie Kleton, Simon Tahama- ta, Frank Arnesen, Sören Lerby, Frank Rijkaard, Willem Kieft, Marco van Basten en Johnny Bosman (om er enkele te noemen) zich ontwikke Trainer-coach van Ajax 2 is de alom bekende Bob Haarms. len tot topspelers. De jarenlange ervaring brengt Boer koel nu over op de huidige generatie talent. Ruim 33 jaar is Nol Boerkoel leider van het tweede elftal van Ajax en hij zegt er jong bij te blijven. Nol Boerkoel en Bob Haarms zijn twee komponenten die elkaar uitste kend aanvullen. de elftal van Ajax. Deze oer-Ajacied die vorig seizoen het zaterdag 1 elftal naar de vierde klasse KNVB leidde, kent het klap pen van de voetbalzweep als geen ander. Zijn voetbalervaringen (in de jaren vijftig hoorde Haarms tot de selektie van Ajax 1) zette hij na een zware knieblessure die hem noopte te stop pen, al snel om in het trainerschap. Oe man die de jonge voetballers van Ajax 2 de weg naar de top wijst is Bob Haarms.

Magazine (1987-2007) | 1989 | | pagina 15