meestal de aanvallende patronen van het juniorenelftal waarin ook de broers Frank en Ronald de Boer, Danny Hesp, Richard Witschge en Bryan Roy speelden. "Die positie van inschuivende laatste man ligt me het meest", zegt Marcia- no, "je kan van daaruit goed bepalen hoe en wanneer je je aanvallende ak- ties inzet en je hebt het overzicht over het grootste gedeelte van het veld." Debuteren en scoren Het vorig seizoen maakte Marciano Vink voor het eerst zijn opwachting in het eerste elftal van Ajax. Coach Kurt Under gooide Marciano in de thuis wedstrijd tegen Sparta voor de Leeu wen. Die laatste dag in augustus bleek een heuglijke dag. Als ba sisspeler betrad Marciano het groene tapijt om zes minuten na de aftrap al doel te treffen. Een combinatie door het verdedigingscentrum van Sparta bracht de jonge libero vrij voor Sparta-doelman Ed de Goeij en een zuiver schot deed het Rotterdamse net bollen. Een week later, in de verloren uit wedstrijd tegen FC Twente, was Vink niet van de partij, maar op 7 septem ber leek zijn Europa Cup-debuut een feit. In het warme Lissabon moest Ajax aantreden tegen Sporting en een plaats in het startende elftal was zo goed als zeker. Maar een botsing aan het einde van de laatste training voor de wedstrijd gooide roet in het eten. Bij een duel met Frank Verlaat ging Marciano door zijn enkel en van spelen kon geen sprake zijn. Vinks vervanger in Lissabon heette... Frank Verlaat. Twee weken later was Marciano Vink wel van de partij bij de vergeefse in haalrace tegen de Portugezen. Ajax moest een 4-2 achterstand goed maken, maar ondanks alle aanvallen de middelen die in de strijd werden geworpen, werd er verloren. De vlijmscherpe Sporting-counters deden Ajax de das om: 2-1 verlies en uitschakeling. Sport en studie Die returnwedstrijd tegen Sporting Lissabon markeerde ook een ander belangrijk moment in Vinks carrière. "Een paar dagen na de wedstrijd had ik een gesprek met Spitz Kohn", legt Marciano uit. "Dat gesprek ging niet zozeer over de moeilijke situatie waarin de club zich ook door de uitschakeling be vond. Die zaken gingen eigenlijk wat langs me heen. Ik stond er te ver van af. Voor mij stond mijn eigen presta tie voorop, het was zaak om gewoon mijn best te doen. Nee, dat gesprek ging meer over mijn toekomst naast het voetbal. Ik zat op school en de resultaten waren niet om over naar huis te schrijven. Het voetbal leidde met geweldig af. Ik kon gewoonweg de koncentratie niet opbrengen om mijn hoofd bij de les te houden. Ik dacht alleen maar aan voetbal, voet bal en nog eens voetbal. We hebben toen besloten dat mijn studie prioriteit zou krijgen. Ik zou minder gaan trainen en meer aan dacht gaan besteden aan mijn laatste schooljaar. Eerst trainde ik een keer of vier-vijf per week met het tweede elftal en zo af en toe met het eerste elftal. Het was altijd rennen en vliegen van huis naar school, van school naar huis, van huis naar Ajax en van Ajax weer terug naar huis. Na het gesprek met Kohn is dat te ruggebracht naar drie keertjes trai nen in de week met het tweede elftal en natuurlijk de wedstrijden, waarvan ik er ook wel eens eentje oversloeg." Natuurlijk zijn we benieuwd of die aanpak waarbij de maatschappelijke basis van Marciano Vink voorop stond, vruchten heeft afgeworpen. Marciano's schuchtere lach geeft al een indicatie. "Nee", zegt hij,"het is me ondanks alle zorg niet gelukt om het diploma meteen te halen. De re sultaten werden wel beter moet ik zeggen, maar ik redde het niet. Het voetbal zweefde toch tussen mijn oren en waar ik om repetities goed te kunnen leren twee of drie keer in mijn boeken had moeten kijken, volstond ik met één keertje. Te weinig; want zat ik dan aan een belangrijk proefwerk, dan was ik al mijn kennis kwijt. Via een cursus bij het LOI, de Leidse Onderwijs Instel lingen, probeer ik nu mijn deelcertifi caten bij elkaar te krijgen. Ik kan zelf mijn ritme bepalen, al 7 Marciano's eerste wedstrijd in de hoofdmacht van Ajax speelde hij vorig seizoen tegen Sparta. In De Meer sloeg Marciano Vink direkt toe. Na een messcher pe aktie door het hart van de Sparta-verdediging verschalkte hij de Rotterdamse doelman met een welgeplaatst schot.

Magazine (1987-2007) | 1989 | | pagina 9