STEFAN PEVTENSSON Het eincfe van een lijtlensweg De regelmatige bezoeker van de trai ningen van Ajax zal het in de afgelo pen maanden niet ontgaan zijn dat Stefan Pettersson met een ongeloof lijk karakter zijn dagelijkse trainings schema afwerkte. Vaak alleen, soms onder begeleiding van een trainer, zwoegde de Zweedse spits op de vel den met maar één doel voor ogen: herstel van zijn zware knieblessure. 30 april 1989 was voor Stefan Pet tersson een noodlottige datum. In Maastricht voetbalde Ajax tegen MVV, een club die vocht tegen de gradatie. Tijdens een gevaarlijk mo ment in het MVV-strafschopgebied werd Stefan Pettersson akelig hard van achteren neergehaald door een Maastrichtse verdediger. Geen vrije trap, geen penalty voor Ajax, maar wél een vreselijke blessure voor de sympathieke Ajax-spits. De kruisbanden van Stefans linker knie bleken gescheurd en een opera tie was onvermijdelijk. Die operatie werd uitgevoerd in Zweden. Tijdens de persdag, voorafgaande aan het sei zoen 1989-1990 was Stefan Pettersson pre sent en kon men het grote lidteken over zijn linkerknie 'bewonderen "De chirurg, hij heet toevallig ook Pettersson, kende ik nog uit de tijd dat ik bij IFK Göteborg voetbalde", verteld Stefan. "Hij had eerder al be kende Zweedse spelers als Holmgren en Nilsson met succes geholpen en bovendien had hij me aan een eerde re knieblessure geopereerd. In hem heb ik een grenzeloos ver trouwen en de operatie is ook goed verlopen. In eerste instantie was de verwach ting dat ik pas in februari zou kunnen spelen, maar de genezing en de re cuperatie verliep gelukkig voorspoe dig. Ik heb steeds mijn eigen weg ge volgd. Ik heb me ook niet gek laten maken door de vorderingen. Vooral de laatste weken, toen het herstel flink vooruit ging en ik steeds harder kon trainen, hoorde je steeds vaker om je heen dat ik wel snel terug zou komen. Maar voor mij is het be langrijkste dat ik voor honderd pro cent klaar ben voor kompetitievoet bal. Wat hebben Ajax en ik er aan wanneer ik een week te vroeg ga voetballen en daardoor nog meer tijd verlies? Niets toch! Ik heb me hele maal gehouden aan het schema van dokter Pettersson. Dat betekende een zwaar trainingsprogramma, maar dat had ik er natuurlijk wel voor over." Op dinsdag 17 oktober trainde Ste fan Pettersson voor het eerst mee met de komplete selektie van Ajax. In de onderlinge wedstrijdvormen ging de aanvaller er begrijpelijk nog niet volledig in, maar het was opval lend dat hij geen last had van een gebrek aan ritme. Stefan na die eerste training:"Ik ben tevreden met de eerste keer dat ik met de groep meetrainde. Met de konditie heb ik geen problemen ge had, maar je merkt aan kleine dingen dat je er een tijdje uit bent geweest. Je let nog teveel op de bal en het au tomatisch omhoog kijken om je eigen positie en die van anderen te bepa len is nog niet optimaal, een kwestie van tijd, dat heb je snel weer terug." Stefan Pettersson is in de trainings groep van Ajax inmiddels weer een vertrouwd gezicht geworden. Met grote verbetenheid heeft Stefan het eindpunt van zijn lijdensweg bereikt. Misschien is het al zover dat Stefan een wedstrijd in het eerste elftal heeft gespeeld, maar op het moment van schrijven (de laatste week van oktober) houdt de Zweedse aanvaller nog een slag om de arm. "Ook nu, terwijl het erg goed gaat, wil ik me niet forceren of haasten", zegt hij. "De offers van de laatste maanden zijn daar gewoon te groot voor geweest. Maar als de medici er zeker van zijn dat ik zonder gevaar het veld in kan, dan ga ik ook. Zon der angst, want ik weet dan dat het goed zit. Als ik in november kan spe len dan is dat ruim twee maanden eerder dan verwacht. Gelukkig maar, want het was toch een erg nare peri ode, waarin de tijd maar langzaam voorbij ging." Van één ding kan Stefan Pettersson zeker zijn. Op het moment dat hij voor het eerst na zijn langdurige af wezigheid het veld in gaat, zal het Ajax-publiek hem met een lang en warm applaus welkom heten. Maanden van doorzettingsvermogen heeft Stefan Pettersson achter de rug. Na talloze malen een zaam rondjes te hebben gedraaid in het stille Ajax-stadion brak op dinsdag 17 oktober de dag aan dat hij weer volledig mocht meetrainen met de Ajax-selektie.

Magazine (1987-2007) | 1989 | | pagina 5