PAL FISCHER EEN MACHTIGE MAGYAAR PAL FISCHER naam: Pal Fischer geboren: 29 januari 1966 te Pillisszanto (Hongarije) burgelijke staat: getrouwd met Barta (20), een dochtertje, Bettina. lengte: 1.83 m. gewicht: 81 kg. clubs: Epitök Budapesti, Honved en Ferencvaros. bij Ajax sinds: seizoen 1989-1990. vertegenwoordigende elftallen: Jong Hongarije en vier A-interlands. favoriete positie: centrumspits. Woensdagavond 16 augustus. Het in groten getale opgekomen Ajax- publiek is er goed voor gaan zitten. In de schemering van de zwoele zomeravond is de wedstrijd Ajax—Vitesse zojuist begonnen. De nieuwe snit van de UMBRO-shirts wordt bewonderd en nieuwsgierig be kijkt men de nieuwe speler in de punt van de Ajax-aanval. "Tegen Den Haag deed-ie het lekker", meldt een supporter zijn buurman, die instem mend knikt. Hij wil wat terug zeggen maar de aandacht wordt afgeleid. Op de linkerkant heeft Richard Witschge de bal onder kontrole gekregen en gaat voorzetten. Spinnend van effekt suist de bal naar het strafschopge bied. De bal lijk wat te hoog ge plaatst maar plotseling torent daar een Ajacied boven alle tegenstanders uit. Het nummer negen van zijn shirt is nu duidelijk te zien, dat moet dus die Hongaar zijn. Het voorhoofd van Fischer ontmoet de bal, een krachti ge stoot vanuit de nekspieren stuurt de bal in een perfekte parabool naar de verste bovenhoek. Twee minuten gespeeld: 1-0 voor Ajax. Doelpunt- maker: Pal Fischer! Het schitterende doelpunt van Fischer was niet minder dan een goudomrand visitekaartje. Een doel punt om in te lijsten of, net als de duizenden supporters op de tribune, om helemaal uit de bol te gaan. Wie ook uit de bol ging was de ma ker van de wonderschone treffer zelf. Fischer leek ontketend en was slechts met moeite door zijn elftalge noten tot staan te brengen. "Ja, het was een mooi doelpunt", grijnst Pal Fischer,"en voor mij was het ook een belangrijke goal. Ik spreek of lees dan geen Nederlands, ik had toch wel gemerkt dat de men sen meer van me verwachtten dan ik tot dusver had laten zien. In de eerste wedstrijden in Amsterdam, in het Amsterdam-toernooi was ik ook helemaal niet in vorm. Het ontbrak me aan basiskonditie. Dat was door de omstandigheden wel begrijpelijk, maar ik kan me voorstellen dat het publiek daar geen boodschap aan heeft. Dat beoordeelt je toch alleen maar op je prestaties in het veld. Ik hoopte dan ook op een doelpunt. En dat doelpunt kwam al in Den Haag. Maar ja, dat was in een uitwedstrijd en om voor je eigen supporters te scoren is nog mooier. Die goal tegen Den Haag (wat rolde die bal er trou wens langzaam in) betekende voor mij een soort bevrijding. Tegen Spor ting Lissabon en ook tegen KV Me- chelen zat het me niet mee. Ik miste een paar kansen en dat is nooit goed voor een spits. Je moet dan zorgen dat je niet aan jezelf gaat twijfelen. Nu ben ik geen type die dat snel doet. Eén van mijn sterke punten is juist dat ik tamelijk koel blijf onder de omstandigheden." Trots met Ajax Dat Ajax hem aan het eind van het seizoen aantrok om de geblesseerde Stefan Pettersson te vervangen, ver vulde de 23-jarige aanvaller met trots. "Het is altijd een droom geweest om bij een grote ploeg in het buitenland te voetballen", vertelt Fischer,"Ajax is zo'n grote ploeg. In Hongarije is de club razend populair. Ja, natuur lijk vooral door de grote triomfen met Cruijff, Keizer, Rep en Neeskens. Maar ook door het voetbal van de laatste jaren. We kunnen in Honga rije Super Channel ontvangen. Op die manier kreeg je Ajax wel eens te zien. Hongaren zijn liefhebbers van mooi voetbal. Logisch dat het voetbal van Ajax daarom aanspreekt. Ja, ik was echt trots toen het rond kwam met Ajax." Hoe zit het eigenlijk met het Hon gaarse voetbal? Hier in Nederland zien we zelden of nooit iets van het

Magazine (1987-2007) | 1989 | | pagina 5