voren dat de zesde september voor hem een bijzondere datum zou worden. Het grote Ajax-talent mocht voor eigen publiek in Oranje opdraven. Ook zijn plek op de linkerspitsplaats was geen werkelijke verrassing. Bryan geldt als een van de grootste beloften van het Nederlands voetbal. Hij doorliep al di verse andere selecties en is zo'n typi sche exponent van de Ajax-school: een kwikzilveren fantasierijke aanvaller die het publiek na aan het hart ligt. Natuurlijk staat de piepjonge buiten speler onder druk. Het verwachtings patroon is bij velen onevenredig hoog. Maar dat Bryan er komt is iets wat ze ker is en de interland tegen Denemar ken zal zeker zijn laatste niet zijn. Traditie Per traditie levert Ajax veel linkerspit sen aan Oranje. In het verleden droegen bijvoorbeeld Peet Petersen, Piet Keizer en Simon Tahamata het Oranje-shirt met nummer elf. Korter terug in de tijd noteren we Robbie de Wit en Robbie Witschge als Ajacieden die de linkerspitsplaats be zetten. Daarnaast kwam ook de oor spronkelijke rechtsbuiten Johnny van 't Schip wel eens als linksbuiten in het veld. De traditie die Ajax kent wat betreft het afleveren van uitstekende linksbenige aanvallers gaat bij de keepers slechts gedeeltelijk op. In het stoffige maar roemruchte verle den van Ajax waren Jan van Dort, Jan de Boer en Gerrit Keizer keepers die als Ajacied in Oranje speelden. De laatste van dat drietal, Gerrit Keizer, speelde zijn tweede en laatste inter land op 10 mei 1934. Daarna volgde er een lange "keeperloze" periode. De eerstvolgende Ajacied die het doel van het nationale elftal verdedigde was de beroemde Eddy Pieters Graafland. In 1957 maakte hij zijn debuut en voordat "PG" naar Feyenoord vertrok speelde hij nog drie keer in het Neder lands Elftal. Als Feyenoorder voegde hij maar liefst 43 interlands daar aan toe. Hoewel Bryan na afloop van de wed strijd vermoeider was dan ooit, kon hij toch terugkijken op een geslaagd de buut. In John Sivebaek (de elftalgenoot van Robbie Witschge bij Saint Etienne) had Bryan een sterke tegenstander. Bovendien is Sivebaek een voetballer die graag ten aanval trekt en dat noop te Bryan om veel verdedigend werk te verrichten. Bij tijd en wijle was de ech te Bryan weer te zien in het Olympisch Stadion en dat schepte vertrouwen omdat het Bryan in de competitie niet altijd even soepel afging. De veelbelovende interland-carrière van Ajax-linksbuiten Rob de Wit werd wreed verstoord door een hersenbloeding die hem tijdens zijn vakantie trof. Daardoor bleef de internationale loopbaan van Rob de Wit beperkt tot acht interlands. Bryan Roy concentreert zich voor aanvang van het vriendschappelijke duel Nederland-Denemarken tij dens het spelen van het Wilhelmus.

Magazine (1987-2007) | 1989 | | pagina 25