Stanley en Bryan ze Van ouds her is Ajax de belangrijkste hofleverancier van het Nederlands Elf tal. Vanaf 1911 put Oranje uit de be faamde Ajax-school die steeds weer nieuwe, vaak artistieke voetbaltalenten naar voren bracht. Op woensdag 6 september voegden Bryan Roy en Stanley Menzo weer nieuwe Ajax-historie toe aan het lange verhaal dat het Nederlands Elftal en de Amsterdamse topclub tot nu toe schreven. In de vriendschappelijke interland te gen Denemarken maakten Ajax' num mer 1 en nummer 11 hun debuut in Oranje. En daarmee zijn Bryan en Stanley res pectievelijk de 79e en 80e Ajacied die de club in het nationale elftal vertegenwoordigen. Bryan Roy wist van te voren al dat hij zou spelen. Bondscoach Thijs Libregts had voor de linkerspits een plaats in het startende elftal gereserveerd. Stan ley Menzo's entree was voor hemzelf een verrassing. Direct na het rustsignaal van arbiter Lo Bello deelde Libregts Menzo mee dat hij zich moest prepareren op de twee de helft als vervanger van Feyenoord- doelman Joop Hiele. "Daar had ik niet echt op gerekend", zegt Stan. "Natuurlijk hoopte ik te zul len spelen maar ik had me al neerge legd bij een plaats op de bank. Ik ben meteen fanatiek aan de warming-up begonnen. Je hebt maar een kwartier tje en dat is niet zo veel. Normaal ben ik zeker vijfentwintig minuten bezig. Jammer van die twee tegendoelpunten, maar de kop is er in ieder geval af!" Aldus de kersverse international, die in derdaad de pech had dat de Denen hun 2-0 achterstand goed maakten. De twee treffers kon Stanley absoluut niet Een onvergetelijke linksbuiten van Ajax was Piet Keizer, hier in actie tegen DOS-speler Van Wijngaarden. Met 34 caps is Keizer de Ajax- linksbuiten die het meest voor het Nederlands Elftal speelde. voorkomen. De eerste Deense goal kreeg hij tegen uit een strafschop. De imposante Deense linkermiddenvelder Jan Bartram knalde de bal onmogelijk hard in de hoek. Ook bij het tweede doelpunt van Dene marken was Stanley Menzo kansloos. De defensie van Oranje was geheel uit balans bij een door Michael Laudrup onberispelijk ingeleidde tegenstoot. Die bracht Jan Heintze alleen voor Stanley. Menzo's debuut heeft lang op zich la ten wachten. Al jaren geldt Ajax' doel man als één van de beste (zo niet de beste) keepers van Nederland. Voor de vriendschappelijke interland tegen Rusland, enige maanden gele den in Eindhoven, leek de tijd rijp te zijn. Zowel Hans van Breukelen als Joop Hiele waren niet beschikbaar voor Oranje en de keus van Stanley Menzo als Nederlands eerste keeper leek logisch. Leek, want de bonds coach gaf verrassend de voorkeur aan Aberdeen-keeper Theo Snelders. Voor Stanley was die keuze een klap in het gezicht. Al geruime tijd had hij geduldig gewacht op de dag dat het zijn beurt zou zijn en nu die tijd aange broken was plukte Libregts plotseling Snelders uit de Schotse competitie. De druiven smaakten nog zuurder toen een paar weken later diezelfde Snel ders aan de vooravond van de cruciale wedstrijd tegen West Duitsland zich psychisch niet opgewassen voelde voor de leiderstaak in de verdediging. Sterker, door de nieuwe tegenslag ge motiveerder dan ooit, knokte Stanley zich opnieuw terug. Met als resultaat zijn eerste "cap". Als tachtigste Ajacied in Oranje mar keert de atleet tevens een mijlpaal in de Ajax-geschiedenis. Met de zevenentwintigjarige Stanley hopen we dat de interland tegen Dene marken het vertrekpunt zal zijn van een lange reeks. Bryan Zoals gezegd wist Bryan Roy al van te Met het nummer zestien op de rug debuteerde Stanley Menzo, die hier zijn schoenen laat controleren door grensrechter Trentalange, na de rust van Nederland-Denemarken in Oranje.

Magazine (1987-2007) | 1989 | | pagina 23