Vorig seizoen kwam Ajax in de thuiswedstrijd tegen Feyenoord op voorsprong via een magnifiek doelpunt van Bryan Roy. Na zijn fantastische diagonaal was de linkerspits uiteraard het middelpunt van Ajax' vreugde. Bleyenberg, Rinus Michels en Piet Ouderland. Tien doelpunten in de "Derby van Ne derland" was echter geen record, dat staat namelijk met vette letters ge schreven in de kronieken van het sei zoen 1960-1961. Op de 28e augustus moest Ajax met 9-5 in het stof bijten! Niet lang daarvoor, op Hemelvaartsdag 1960, had Ajax onverbiddelijk toege slagen. In de competitie waren Ajax en Feyenoord gelijk geeïndigd zodat een extra wedstrijd noodzakelijk was. Een ontketende Sjaak Swart leidde Ajax naar een fantastische 5-1 triomf én het landskampioenschap. De hoogste score van de laatste tien jaar vinden we in het seizoen 1982- 1983. Feyenoord, met Johan Cruijff in de gelederen, werd in het Olympisch Stadion op 18 september 1982 met de duizelingwekkende cijfers 8-2 verslagen. Jesper Olsen (2 keer), een piepjonge Marco van Basten (3 keer), Peter Boe- ve, Keje Molenaar en Ronald Koeman scoorden voor Ajax. Voor Feyenoord deden Peter Houtman en Henk Duut wat terug. De laatste drie seizoenen kunnen we spreken van een ware Ajax-hegemonie. Ajax kan zes overwinningen op rij pre senteren. Zowel in eigen omgeving als in De Kuip pakte Ajax steeds de volle winst. Het afgelopen seizoen wint Ajax met 2-1 in Rotterdam door doelpunten van het goudhaantje Bergkamp en invaller Bryan Roy. In het Olympisch Stadion keek Ajax aanvankelijk tegen een ach terstand aan. Maar in de tweede helft schudden de Ajacieden alle schroom van zich af en knalden de bal vier keer achter de treurende Joop Hiele. Door die zege nam Ajax de leiding in de totaalscore van de onderlinge duels. Die stand ziet er als volgt uit: Ajax 101 38 26 37 102 203-184 Feyenoord 101 37 2 f 38 100 184-203 De eer van het tweehonderdste Ajax- doelpunt tegen Feyenoord valt Wim Jonk ten deel. Zijn ziedende linker zorgde in de laatste Ajax-Feyenoord voor de gelijkmaker. Op zondag 22 oktober wordt het epos van de "Derby van Nederland" voort gezet met de 102e confrontatie. De onderlinge rivaliteit zorgt ongetwij feld weer voor hoogspanning én veel publiek. Tm Ajax maakte in totaal 203 doelpunten tegen Feyenoord. Het tweehonderdste in de reeks kwam van de voet van Wim Jonk die vorig sei zoen Ajax in het Olympisch Stadion op gelijke hoogte bracht. Op de foto zien we een gelukte aanslag van Feyenoorder Sjaak Troost op de le dematen van Jonk in die wedstrijd. 1S

Magazine (1987-2007) | 1989 | | pagina 21