De Derby van Nederland blijft een topper 22 oktober: AJax-Feyenoord Op zondag 22 oktober aanstaande staat Nederlands meest roemruchte wedstrijd op het programma. In Am sterdam komen dan namelijk Ajax en Feyenoord tegen elkaar in het veld. Ondanks de crisis die Feyenoord ei genlijk al een aantal seizoenen door maakt en de mindere start van Ajax in de competitie is deze wedstrijd nog steeds de meest aansprekende voet balhappening van Nederland. De jarenlange traditie die wil dat Ajax en Feyenoord aartsrivalen zijn en dat er tussen Amsterdam en Rotterdam een felle maar eerlijke concurrentie strijd heerst, zorgt ervoor dat de wed strijd het predikaat "Derby van Neder land" verdient. In de ëerste twintig jaar van Ajax' be staan kwam het niet tot een ontmoe ting, althans niet voor competitie of Beker, tegen de Rotterdammers die in 1908 (acht jaar na de oprichting van Ajax) het levenslicht aanschouwden. De allereerste keer dat beide ploegen in Amsterdam tegen elkaar in het veld traden was in het najaar van 1921. Om precies te zijn op 9 oktober van dat jaar. Het bleef onbeslist: 2-2 met Ajax- doelpunten van de oude coryfeeën Brokmann en Rutten. Voor Feyenoord scoorden in die historische wedstrijd Pijl en Formenoy. In totaal kwamen beide voetbalgroot machten elkaar honderd en één keer tegen in de competitie. Vele bloedstollende wedstrijden staan er in de geschiedsschrijving opgeslagen. Bijvoorbeeld de eerste monsterscore in de reeks, de 7-1 overwinning van Ajax in het seizoen 1933-1934. Maar ook Feyenoord pakte wel eens uit tegen Ajax. In het seizoen 1956- 1957 won Feyenoord in De Kuip met 7-3. In meerdere opzichten was dat een speciale wedstrijd. Het was namelijk de eerste keer dat Ajax en Feyenoord elkaar tegen kwamen in het betaalde voetbal. De laatste jaren komt Ajax ook steeds uit de Kuip met de volle winst terug. Vorig seizoen ging Ajax in Rotterdam met 2-1 winnen. Een van Ajax' doelpuntenmakers was Dennis Bergkamp die hier nog net wordt gestuit door Peter Barendse. Op 11 november 1956 speelde Feye noord Ajax van de mat. Het werd 7-3 met maar liefst vier doelpunten van Den Bleijker, twee goals van Van der Gijp en een zevende doelpunt van Schouten. De drie Ajax-treffers waren van Wim f ,.x 4 ..Ail Een beeld uit de doelpuntrijke wedstrijd tussen Ajax en Feyenoord in 1982. De Rotterdammers werden op een regenachtige zondag totaal weggespeeld, onder meer door de briljante Jesper Olsen, hier in duel met Ruud Gulit. De eindstand was verbijsterend: 8-2.

Magazine (1987-2007) | 1989 | | pagina 19