een omkoopschandaal waarbij in 1983 Standard Luik en Waregem betrokken waren. Al gauw werd duidelijk dat Meeuws niet de geschikte speler voor Ajax was. Jarenlang had hij in een verdedigend systeem gespeeld en op zijn oude voetbaldag werd van hem verlangd dat hij in een aanvalllend systeem mee kon doen. Dat werd te veel voor Walter die in België speelde vóór Ajax bij Beerschot, RC Mechelen, Club Brugge en Standard Luik en nó Ajax bij Lierse SK. Binnenkort volgt Meeuws Guy Thijs op als Belgisch bondscoach. Als hij het net zolang volhoudt als Thijs, dan is hij zelfs tot na het jaar 2000 de keuzeheeer der Belgen. Het seizoen 1986/87 was geen gouden jaar wat betreft de buitenlanders. Zo was er opeens een Australische verrasssing in De Meer te bewonderen: Michael Petersen. Een blijvertje was hij niet: op 19 april 1987 viel hij twintig minuten voor tijd in tegen Fortuna Sittard voor Frank Rijkaard. Dat was alles. Hij is daarmee de buitenlander die het kortst in Ajax' eerste elftal heeft gespeeld. Verder was er dat seizoen Alastair Dick, een speler van Tottenham Hotspur die nog jeugdinterlands voor Schotland heeft gespeeld. Door blessureleed heeft het talent Dick het nooit helemaal waar kunnen maken waarvoor hij was aangetrokken. De 'dritte im Bunde is Petri Tiainen. Deze Finse (ex-)international was weliswaar drie volle seizoenen contractspeler maar kwam slechts tot een handvol (om precies te zijn acht) officiële wedstrijden; blessures en aanpassingsmoeilijkheden gelden voor hem als excuses. Tiainen is teruggekeerd bij zijn oude club HJK Helsinki. Oudjes niet goed Tegenstanders van Johan Cruijff wijzen altijd op zijn aankoopbeleid. Daar deugt niet veel van, vinden zij. Hoewel Cruijff het afgelopen seizoen bij Barcelona het tegendeel heeft bewezen, moet zelfs de meest fanatieke Ajacied bekennen, dat niet alle aankopen een succes zijn geworden. Dat geldt ook voor de twee dertigers die in de zomer van 1987 de Ajax-gelederen kwamen versterken: Jan Spfrensen en Frank Stapleton. Sorensen was overgekomen van Excelsior om op links te spelen. In het Amsterdam-toernooi ging het ook lekker, maar omdat volgens Cruijff Sorensen zich niet aan zijn taken hield, kon Jan een andere club zoeken; Portimonense uit Portugal zag wel wat in de ambiteuze Sorensen... Frank Stapleton, die bij Arsenal en Manchester United jarenlang tot de top van de Engelse First Division behoorde, kwam geblesseerd naar Nederland. Daardoor was hij gedoemd om te mislukken; na vier competitiewedstrijden moest hij het al voor gezien houden. Toen Stapleton van die blessure was hersteld, maakte hij het seizoen af bij Derby County. Hij speelde zelfs het EK voor Ierland in 1988 dat met zijn no-nonsense ploeg nog bijna de halve finale bereikte. Toppers uit Zweden De rij van buitenlanders wordt voorlopig afgesloten met de Zweden Peter Larsson en Stefan Pettersson. Larsson kwam in 1987 naar Amsterdam om orde op zaken te stellen in de verdediging van Ajax. Hij was de laatste aankoop van Johan Cruijff en zonder twijfel een van de beste. Hij bewees dat inmiddels in 39 officiële wedstrijden, waarvan 29 in de competitie, voor de Amsterdammers. Met doortastend ingrijpen en de nodige hardheid (maar nooit over de schreef) is Larsson een belangrijke pion in het Ajax van nu. Datzelfde geldt ook voor zijn landgenoot Stefan Pettersson, Denk maar aan het belangrijke doelpunt dat hij maakte in de uitwedstrijd tegen Sporting Lissabon toen hij Ajax in de race hield voor de tweede ronde. Daarom is het zo jammer dat Pettersson tot ver na de kerstdagen is uitgeschakeld. Over de mentaliteit van de twee ex-spelers van IFK Göteborg hoeft niemand te klagen. In het weekend van 5 en 6 november speelden ze op zaterdag in Tirana tegen Albanië met het Zweedse team en op zondag in De Meer tegen MW. Ze wonnen natuurlijk beide wedstrijden. Dick Holstein Door zijn zware blessure zullen we Stefan Pettersson voorlopig niet op deze wijze in aktie kunnen zien. De Zweed, die als één van de laatste buitenlanders werd aangetrokken, zal node gemist worden.

Magazine (1987-2007) | 1989 | | pagina 29