Van alle buitenlanders in Ajax-dienst speelde Sören Lerby de meeste kompetitiewedstrijden voor de club: 206. Hier omzeilt Lerby in fraaie stijl de Tottenham Hotspur-spelers Ardiles, Galvin (let op het rechterbeen!) en Villa (van links naar rechts). In het derde seizoen werd zijn contract ontbonden en vertrok hij naar Ander- lecht waar zijn knieblessure hem ook voortdurend 'parten speelde. PSV was het laatste station in zijn loopbaan en karakteristiek voor zijn voetballeven in de jaren tachtig was zijn roemloos ein de voor een handvol toeschouwers in Dordrecht tegen DS'79. Soren Lerby hield het twee jaar langer vol bij Ajax en verliet de club samen met Piet Schrijvers en Johan Cruijff om plaats te maken voor jonge talenten; naar Bayern München vertrok Lerby. In 1986 maakte hij de vergissing om naar Monaco te verkassen. Sportief stond het daar allemaal op een zeer laag pitje en dus was hij een jaar later al weer weg. PSV trok hem aan en ver wezenlijkte met Sören een droom: het winnen van de Europa Cup 1En nog altijd voetbalt Lerby, ambitieus als hij is, op het allerhoogste niveau. Niet alleen maar sterren Er zijn weinig voetbalfans in Amster dam die de bewegingen van Josko Gluic nog helder voor de geest staan. Overigens: zijn naam moet op zijn Joe- goslavisch worden uitgesproken, dus 'Gloe-iets' en niet op zijn Nederlands, hoewel dat de mooiste kreet 'Gluic er uit!' opleverde. Josko, van 23 september 1951 te Split, begon bij Hajduk zijn profcarrière en kwam in 1974 terecht bij Go Ahead Eagles. Daar speelde hij twee seizoe nen waarin hij in totaal 14 treffers pro duceerde. Bij Ajax ging het een stuk slechter want in het seizoen 1976/77 bracht hij het tot het schamele aantal van 11 officiële wedstrijden waarvan 2 in de Europa Cup. Ondanks een lo pend contract kwam Gluic het seizoen daarna niet meer in aktie en kocht hij zich op 21 februari 1978 vrij. De derde West-Duitser in het Ajax-shirt is Peter Lübeke (26 november 1952). De drie-voudige jeugdinternational de buteerde in het seizoen 1971/72 voor de Hamburger SV in de Bundesliga. Daar voetbalde hij twee seizoenen en via FC Saarbrücken (2 jaar), Bayer Uerdingen (1 jaar) en het Spaanse Her cules Alicante (1 jaar) belandde hij bij Ajax. Die vreugde was echter maar van zeer korte duur: 6 wedstrijden tussen 17 augustus en 15 september 1977. daarna vertrok Lübeke naar Eintracht Braunschweig waar hij tot 1980 'im Profigeschaft dabei war'. Vervolgens keerde hij het professionalisme de rug toe om te gaan spelen voor de ama teurs van SpVgg Einbeck. Een Engelse spits bij Ajax. Dan denk je al gauw aan een stormram tussen fijnbesnaarde technici. Een stormram was Ray Clarke allerminst. Wel een goaltjesdief. Als apprentice ('loopjon gen' voor de vedettes) bij Tottenham Hotspur schopte hij het welgeteld één wedstrijd. Na wat jaren in de marge bij Swindon Town en Mansfield Town be landde hij bij Sparta. Voor de Rotter dammers wist hij 35 maal het net te vinden. Cor Brom nam de topscorer mee naar Amsterdam maar één sei zoen en 26 doelpunten later vertrok hij weer uit Nederland. Hij speelde nog even voor Club Brugge en bouwde af bij de Brigton en Newcastle United in de Second Division. Danish Dynamite Een van de beste spelers in de loop der jaren was Henning Jensen. Hij is begonnen bij Borussia Mönchenglad-

Magazine (1987-2007) | 1989 | | pagina 25