Horst Blankenburg worden. Blan kenburg, die op 10 juli 1946 werd geboren, werd door Ajax uit de Duitse Regionalliga gehaald van 1860 Mün- chen. Dat was in december 1970 en nog dezelfde maand debuteerde hij in Ajax 1tot en met het seizoen 1974/75 speelde Horst 139 competitiewedstrij den waarin hij slechts drie maal scoorde. Na zijn Nederlandse periode kwamen twee Bundesliga-jaren bij Hamburger SV waarna hij het betaalde voetbal voor gezien hield. De mooiste opmerking die we over deze Duitser konden lezen, kwam van Jan Mulder: "Ik vond die Blankenburg een voetbal ler van niks, maar in de sauna was-ie niet te verslaan." Een andere duitstalige speler was Heinz Schilcher; hij werd 11 dagen voor Johan Cruijff geboren (dus op 14 april 1947) in het Oostenrijkse dorpje Fohndorf. Toen hij achttien jaar was, lijfde Grazer AK hem in als semi-prof. Daar vertrok hij na twee seizoenen omdat dat hij vond dat hij te weinig verdiende... Stadgenoot Sturm Graz profiteerde meteen en contracteerde de ausputzer. Een jaar later trok Ajax aan de bel en verhuisde Schilcher naar Amsterdam. Net als b.v. Danielsson en Sondergaard is hij nooit helemaal uit de verf gekomen: na drie seizoenen gooide hij bij Ajax de handdoek in de ring. Omkoopschandaal Nieuwjaarsdag 1945 was de geboorte dag van Zoltan Varga. In zijn geboor teland Hongarije speelde hij voor het befaamde Ferencvaros, voordat hij in Berlijn bij Hertha BSC ging spelen. Dat was in 1970; twee jaar later werd hij gedwongen om te vertrekken toen een omvangrijk omkoopschandaal, met Arminia Bielefeld en Schalke '04 in de hoofdrollen, aan het licht kwam en Varga tot de gestraften behoorde. Hij kon terecht bij Aberdeen omdat Schot land één van de weinig landen was die de straf niet overnam. In 1973, een jaar later, maakte hij zijn opwachting bij Ajax. Wie de leeftijd ervoor heeft zal zich ongetwijfeld zijn fabelachtige goal tegen Sparta herinneren. Desondanks was hij geen blijvertje: na 12 competi tiewedstrijden en twee goals was het gedaan. Varga stond bekend als een gave technicus met grote individuele klasse, maar hij was ook een speler bij wie alle ballen ingeleverd moesten worden. Voor dat speltype is Ajax niet de meest geschikte club. Na Ajax en nog even Preussen Munster heeft Varga zich op het trainingsvak gestort. De kleine maar stevige Arno Steffen- hagen was net als Zoltan Varga betrokken bij het Duitse omkoopschan daal waarin zijn club Hertha BSC was verwikkeld. Omdat door zijn straf de keus voor Steffenhagen niet groot was, besloot hij om in Zuid-Afrika te gaan voetballen; daar haalde Ajax hem een jaar later weg. In 1976 keerde hij zich van De Meer af en zette zijn carrière voort bij HSV. Zijn laatste voetbaljaren sleet Steffenhagen, die in 1971 één interland speelde, in het Amerikaanse soccer. Arnesen en Lerby In het najaar van 1975 kwamen Frank Arnesen en Soren Lerby als zeer jonge mannen naar Amsterdam. Arne sen ontmoette Lerby ooit op een jeugdtoernooi in Denemarken. Frank haalde Sdren over om bij Fremad Amager te komen spelen; sindsdien kwamen beiden regelmatig uit voor de vertegenwoordigende elftallen die Denenmarken rijk is. Aan het einde van de Deense competitie was er sprake van een overgang naar het Duitse FC St. Pauli, maar toen Ajax zich meldde koos het tweetal razendsnel voor de Amsterdamse club vanwege de club's grote naam. Het tweede elftal mocht maar zeer kort genieten van het duo want het debuut in de eredivisie liet niet lang op zich wachten. Frank Arnesen verliet in 1981 de Ajacieden om te gaan voetballen bij het Spaanse Valencia. Eén prima sei zoen en een seizoen vol met blessure leed, zo kan zijn Spaanse periode het best worden getypeerd. Frank Arnessen op z'n best: met de bal aan de voet de tegenstander te snel af. Op de foto komt AZ's Ri chard van der Meer tekort.

Magazine (1987-2007) | 1989 | | pagina 23