VAN VASOVIC TOT BUITENLANDERS BIJ AJAX Tal van buitenlandse voetballers hebben in de loop der jaren de kleuren van Ajax met verve verdedigd. De een met meer succes dan de ander, maar zonder uitzondering beschouwen ze het als een eer om voor Ajax te heb ben gespeeld. Of nog te spelen, want tot de spelbepalende Ajacieden van het moment behoren de Zweden Peter Larsson en Stefan Pettersson, van wie de laatste de komende maanden niet in actie kan komen vanwege een vervelende knieblessure. Naarstig speurden Beenhakker en trawanten door heel Europa, op zoek naar een (tijdelijke) vervanger voor Ste fan. Op moment van schrijven is de naam van de nieuwe nummer negen nog niet bekend maar het is niet uitge sloten dat ook hij een buitenlander is. In het onderstaand artikel kunt u het wedervaren van Ajax' buitenlandse parels lezen: van Vasovic tot Pettersson. Velibor Vasovic opende de rij van vijfentwintig. In het seizoen 1966/67 debuteerde Vasco, zoals hij al gauw in Nederland werd genoemd, op de links backpositie. Het centrum van Ajax' de fensie werd in die tijd gevormd door Frits Soetekouw en Ton Pronk. Omdat Soetekouw op 8 maart 1967 tegen Dukla Praag zo onverstandig was om de bal in eigen doel te koppen waar door Dukla doorstootte naar de halve finale, werd Vasovic de nieuwe laatste verdediger van de Amsterdammers. Die plaats zou hij tot zijn vertrek in 1971 vasthouden. Vóór zijn Ajax-tijd voetbalde Vasovic in zijn geboorteland al bij Partizan en Rode Ster en mocht zich in totaal zeven keer kampioen van Joegoslavië noemen. Velibor, die op 3 oktober 1939 onder de rook van Bel grado werd geboren, kwam tot 32 wedstrijden in de nationale ploeg. Het WK van 1962 in Chili is daarbij niet inbegrepen want vliegangst hield hem thuis. Groot was natuurlijk zijn spijt toen de Joegoslaven een verdienstelij ke vierde plaats uit Santiago mee brachten. Toch heeft het Vasovic aan internationaal succes niet ontbroken: hij speelde drie Europa Cup 1 finales. Vreemd genoeg scoorde hij in de fina les die hij verloor (in 1966 met Partizan tegen Real Madrid en in 1969 met Ajax tegen AC Milan) en scoorde hij niet in de finale dié hij won (met Ajax in 1971 tegen Panathinaikos). Omdat hij aanvoerder van die laatste finale was, mocht Vasovic als eerste Ajacied in de geschiedenis een Europa Cup omhoog houden. Bovendien was dat zijn laatste wedstrijd voor Ajax; een mooier afscheid was voor hem niet denkbaar. De eerste Scandinaviër Lang voordat er sprake was van Lars- Vol trots tilt Velibor Vasovic Ajax' eerste Europa Cup op. Het wat zijn laatste wapenfeit als voetballer voor Ajax. Na de Europa-cupfinale van 1971 zou Vasovic stoppen met de aktieve voetballerij. son en Pettersson had Ajax al een Zweed onder contract. We hebben het over Inge Danielsson die speelde voor het Zweedse Halsingborg en het Zweedse nationale team. In november 1967 werd hij benaderd door een Duit se voetbal makelaar om bij FC Nüm- berg te komen voetballen. Maar omdat de DFB (de Duitse KNVB) geen tus sentijdse transfers toestond, ketste de zaak af, waarna Ajax in het vizier van die makelaar kwam. Danielsson wist tijdens een oefenwedstrijd in Israël de Ajacieden van zijn kwaliteiten te over tuigen en zodoende debuteerde hij op 17 maart 1968 als invaller voor Wim Suurbier. In dat seizoen scoorde Inge negen maal in zeven wedstrijden. Het daaropvolgende voetbaljaar voegde hij daar nog eens 12 goals aan toe. Toen was het gedaan met Danielsson bij Ajax; omdat Michels het niet in de Zweed zag zitten, werd zijn contract niet verlengd. Inge keerde terug naar Zweden en pakte de draad, die hij in 1967 had laten liggen, bij zijn oude club Halsingborg weer op. Nog meer dan Danielsson speelde Tom Sondergaard in de schaduw van de grote Ajax-vedetten rond 1970. Tot 6 competitiewedstrijden bracht de Deen het. Hij werd geboren op 2 ja nuari 1944 in Kopenhagen waar hij op zeventienjarige leeftijd debuteerde in het eerste team van het plaatselijke BK 1893. Drie jaar later speelde hij voor het eerst in de nationale ploeg waarin hij het tot 19 interlands (4 goals) schopte. Belangstelling van buitenland se clubs kon dus niet uitblijven, maar Sjdndergaard koos ervoor om eerst zij onderwijzersstudie af te maken. Aardig detail in dit verband is dat ooit Frank Arnesen een leerling van hem was. Via Rapid Wien kwam Tom in 1969 in Am sterdam terecht; vijftien maanden slechts, want hoewel hij een goede voetballer was, kon hij (begrijpelijk) de concurrentie met Cruijff, Keizer en Swart niet aan. Sdndergaard voelde niets voor de reservebank en tekende daarom op 18 september 1970 een contract bij het Franse Metz. Duitstaligen De opvolger van Vasovic, dat moest

Magazine (1987-2007) | 1989 | | pagina 21