Danny Blind: "Blij met nog eens drie jaar Al ruim tien jaar is Danny Blind actief op de Nederlandse velden. Een zo genaamde moderne back die het niet van agressiviteit moet hebben, maar via voetballend vermogen zowel in verdedigend als aanvallend opzicht op constante wijze overeind blijft. Nu, op 27-jarige leeftijd, heeft Ajax hem opnieuw voor drie jaar gecon tracteerd. Met Leo Beenhakker als trainer en een spelersgroep met po tentie, gaat de perfectionist Blind op jacht naar zijn eerste landskampioen schap. Want:"het ontbreken van een landskampioenschap zou een zwarte vlek op m'n carrière betekenen." Het afgelopen seizoen kende Ajax zowel binnen als buiten het veld gro te problemen. Ook bij Danny Blind gingen de mindere prestaties niet in de kouwe kleren zitten. Toch heeft hij zich het afgelopen seizoen nooit zor gen gemaakt over zijn aflopende contract. "Nee, door alle perikelen gedurende het hele seizoen ben ik constant ergens anders mee bezig geweest. We naderden PSV op een gegeven moment zo dicht, dat ik me meer daar mee bezig hield, dan met me zelf. Ik ging er ook steevast vanuit, dat ik in aanmerking zou komen voor een nieuw contract. Ook de komst van Sonny Silooy heeft me niet aan het twijfelen ge bracht. Ik heb twee jaar geleden al met succes met hem samengewerkt, dus het is niet meer dan een extra concurrent voor de achterhoede. Ook toen we met Ajax in een diep dal verkeerden, heb ik niet teveel over de problemen proberen na te denken. Voor mij was er in principe maar één remedie en dat was kei hard door te trainen. En dat het elftal dan van de éne op de andere dag gaat lopen, ja, dat soort dingen zijn denk ik niet te verklaren." Verrast "In Zeeland, waar ik ben geboren en getogen, ben ik met voetbal begon nen. Na al eerder in de belangstel ling van andere clubs te hebben gestaan, ben ik op 17-jarige leeftijd naar Sparta gegaan. Daar debuteer de ik al op 17-jarige leeftijd in het eerste elftal. Het eerste jaar had ik daar een basisplaats, daarna kreeg ik zo'n anderhalf jaar een terugval, maar vervolgens ben ik er vijf jaar basisspeler geweest. Vooral omdat ik bij Sparta zeer aanvallend was in gesteld als back, stond ik vrij vaak in de publiciteit. In die tijd heb ik ook steeds geprobeerd om getransfe reerd te worden naar één van de top clubs. Ik wist toen al dat het er in zat. Niettemin was het een grote ver rassing toen ik door Johan Cruijff voor Ajax werd benaderd. PSV had een jaar eerder al belangstelling ge toond, maar dat mondde nergens in uit. Je gaat dan al gauw denken: ik word bijna vijfentwintig en ik speel toch op een positie waar niet zoveel spelers voor worden gekocht. Die worden meestal zelf opgeleid. Dus ik had toch het idee dat het moeilijk zou worden om nog weg te komen bij Sparta. Ik werd zodoende aangenaam verrast door Ajax." Agressie Is een verdediger gemakkelijker op te leiden dan een aanvaller? "Ik denk dat een hele goede verdedi ger moeilijker is op te leiden. Een aanvaller heeft meestal dat speelse, de creativiteit al van huis uit. Dat is ook niet te leren. Maar aan een top- verdediger moet eigenlijk heel wat bijgeschaafd worden, wil je een echte rücksichtloze verdediger creëren. Dat fanatisme moet ook in je zitten. Ja, ik beschouw Eric Gerets wel als één der beste backs die er is ge weest. Als je ziet wat hij op zijn leef tijd nog kan opbrengen, dan kan ik daar alleen maar respect voor op brengen. Je ziet ook dat je vanuit een stuk fanatisme erg ver kan ko men. Overéénkomsten tussen ons beiden zie ik niet. De agressiviteit die hij bijvoorbeeld heeft, heb ik niet. Ik ben toch meer een voetballende ver dediger. Pas bij Ajax ben ik echt ver dediger geworden, maar een Italiaan se verdediger zal ik wel nooit wor den." Een lastig te bespelen tegenstander is Wlodi Smolarek. In de Feyenoord-Kuip had Danny Blind het vooral met hem aan de stok, zoals hier, waarin beide met gelijke kansen strijden om balbezit.

Magazine (1987-2007) | 1989 | | pagina 7