AJax' nieuwe leider: Leo Been hole leer Leo Beenhakker. Nog even en de voorbereidingen op het nieuwe voetbalseizoen 1989-1990 vangen alweer aan. Ajax zal dat vanaf begin juli doen onder leiding van, u weet het, Leo Beenhakker. De nieuwe technisch verantwoordelij ke man kwam in april met Ajax over een voor een periode van twee jaar. Oude bekende Leo Beenhakker is een oude beken de in De Meer, maar toch laten we niet na de nieuwe coach voor te stellen. Na zijn vertrek bij Ajax, nu acht jaar geleden, is er immers van alles gebeurt in de karrière van Beenhakker. Leo Beenhakker werd op 2 augustus 1942 in Rotterdam geboren en be leefde slechts een korte loopbaan als voetballer. Hij speelde linkerspits bij Xerxes en Zwart Wit 28. Bij de amateurclub Epe startte Leo Beenhakker zijn avonturen als trai ner. De eerste ervaringen op het vlak van het betaalde voetbal deed Been hakker op als jeugdtrainer bij de Deventer Go Ahead Eagles. Na één jaar bij de Eagles ging Beenhakker aan de slag bij Veendam, als hoofd trainer. Die club bleef hij vier seizoe nen trouw om voor drie seizoenen de technische zaken bij SC Cambuur waar te nemen. De volgende étappe heette Go Ahead Eagles. De terugkeer op de Adelaarshorst duurde slechts een en kel seizoen, want Leo Beenhakker ging in op een aanbieding van Feye- noord om in zijn geboortestad als jeugdtrainer aan de slag te gaan. In 1978 verruilde Beenhakker het werkterrein van Feyenoord voor dat van Ajax. Ook in De Meer kreeg hij de jonge talenten onder zijn hoede, maar in zijn tweede seizoen kreeg hij, als opvolger van de vertrokken Cor Brom, de leiding van de A-selektie. Als Ajax' eerste man was Beenhak ker direkt succesvol. De halve finale in het Europa Cup-toernooi voor Landskampioenen werd bereikt. Daarin dolf Ajax het onderspit tegen de latere kampioen Nottingham Forest. Met diverse jonge, veelbelovende spelers als Wim Kieft en Frank Rijkaard, werd ook het landskampi oenschap behaald. Aan het eind van het tweede seizoen als hoofdtrainer in De Meer kwam het tot een breuk. Beenhakker vond echter al snel onderdak, bij het Spaanse Real Zaragoza. Na een aantal succesvolle seizoenen in Spanje keerde Leo Beenhakker voor even terug naar Nederland. Volendam strikte hem als trainer (met als assistent Bobby Haarms) en later in het seizoen kreeg Leo ook te maken met het Nederlands Elftal. Samen met Rinus Michels bracht hij Oranje bijna in Mexico voor het wereldkampioenschap. In de beslissende dubbelslag met België gaf het in Rotterdam gemaakte doelpunt van de Belg George Grün de doorslag: geen WK voor Nederland! Madrid Tot verbazing van velen stapte Leo Beenhakker over naar één van Euro pa's grootste clubs, Real Madrid. Zijn goede werk bij Real Zaragoza zal daar niet vreemd aan zijn ge weest. Bij Madrid ontmoette Been hakker in de Argentijn Jorge Valdano trouwens een speler met wie hij in Zaragoza al prettig had samen gewerkt. Real Madrid betekende niet alleen een groot avontuur, maar ook de vol ledige erkenning van Beenhakker als trainer-coach. Na de onvergetelijke maar slopende Spaanse ervaring gaat Beenhakker zich nu weer met volle overgave wijden aan Ajax. Het bestuur maakte al duidelijk dat Ajax de Europese voetbaltop als doel heeft en Leo Beenhakker lijkt de aan gewezen man om Ajax daarheen te leiden.

Magazine (1987-2007) | 1989 | | pagina 5