iXjucieden in Oranje Ajax heeft alle records in handen l>* fv Het is niet een plek waar iedere Ajax-aanhanger dagelijks zal komen, maar beneden in de catacomben van het Ajax-stadion, in de gang die naar de kleedkamer van de Ajax-spelers leidt, hangen ze allemaal, van de eerste tot de laatste. De portretten van alle Ajax-spelers die ooit in een officiële interland het Oranjeshirt om de schouders mochten hangen. De laatste jaren is er geen seizoen voorbij gegaan of er moest op zijn minst één nieuwe foto aan de rij wor den toegevoegd. Achtenzeventig in ternationals zijn op deze wijze op Meerse bodem geëerd, zoals ook de ereleden en leden van verdienste een plekje aan de Ajax-muren heb ben gekregen. Een beetje sneu is wel dat er geen rekening is gehouden met Ajacieden die hun interlands voor een ander land hebben afgewerkt, want ook dat zijn er aardig wat. Men denke aan het blik Denen dat een jaar of tien geleden werd opengetrokken, aan namen als Schilcher, Stapleton, en van de huidige selectie Larsson, Pettersson en de Fin Triainen. Maar dat is kennelijk het lot van een speler die zich in buitenlandse dienst begeeft. Alleen officiële wedstrijden De achtenzeventig internationals zijn diegenen die ook daadwerkelijk bin nen de lijnen kwamen; reden waarom bijvoorbeeld de heldere blik van Stanley Menzo, tot nu toe slechts bankzitter, nog niet op de passant neerziet. Een ander criterium is dat de speler tijdens het verrichten van zijn internationale plichten ook bij Ajax speelde. Een belangrijke afwezige is dan ook Cor van der Hart, die het toch waar lijk niet geringe aantal van 44 inter lands achter zijn naam bijeen turfde, maar aan die reeks pas begon nadat hij bij Ajax was vertrokken en via een aantal Franse jaren bij Fortuna'54 was beland. Een speler tenslotte die ook wat zie lig ontbreekt is Piet Strijbosch, fa meus Ajax-aanvaller uit het verleden. Deze speelde wel degelijk ooit in Oranje, maar de ene wedstrijd waarin hij van de nationale ploeg deel uit maakte, op 14 september 1930 in het Heizel-stadion tegen België, wordt door de KNVB niet gezien als een of ficiële, aangezien hier sprake was van een feestwedstrijd, georgani seerd ter viering van de opening van datzelfde Heizel-stadion. Wim Anderiesen, op de foto staande derde van rechts, was lange tijd Ajax' top-international. Liefst zesenveertig keer droeg Anderiesen het Oranje-shirt. Op de foto, die dateert uit het seizoen 1935-1936, zien we de volgende Ajacieden poseren (de namen voorzien van een asterix duiden de internationals aan), staand v.l.n.r.: Van Diepenbeek*, Weppner, Blomvliet*, Anderiesen*, Van Deijck en Schubert*. Gehurkt: Fischer, Gischler, Van Reenen*, Mulders en Van Wijngaarden. Johan Cruijff speelde relatief weinig interlands, al mag zijn totaal van 48 wedstrijden voor Oranje er wel zijn. Maar Johan is wel de beste Ajax- schutter in Oranje. In totaal vond hij als Ajacied 19 keer het net. Aan die 19 goals voegde hij in "vreemde" dienst nog eens 14 doelpunten toe, wat zijn totaal op 33 brengt. Om soortgelijke redenen zijn heel wat spelers op lagere officiële wedstrijd aantallen uitgekomen dan ze in feite verdienen; öf omdat het een wedstrijd tegen profteams betrof, of tegen een B-team van het sterke Engeland, of omdat sprake was van een "bondselftal". Tot op heden maakt de bond echter geen aanstalten deze wedstrijd als nog tot officiële te promoveren, en dus doet Ajax dat ook niet. Oranjeklant nummer één De allereerste Ajacied die voor de nationale ploeg werd uitgenodigd was Gé Fortgens, een 23-jarige Haarlemmer die furore maakte in het op promotie azende Ajax-team van 1911Nog voor de promotie daad werkelijk een feit was, op 19 maart van dat jaar, speelde Fortgens als rechtshalf in Antwerpen tegen de Belgen, een wedstrijd die met 5-1 werd gewonnen. In iets meer dan een jaar tijds kwam Fortgens tot acht interlands, met als hoogtepunt zijn selectie voor de Olympische Spelen van 1912 in Stockholm, waar Neder land door de Denen werd uitgescha keld om vervolgens (maar zonder Fortgens) over de rug van de Finnen het brons te grijpen. De Olympische Spelen waren in feite het officieuze Wereldkampioenschap voetbal voordat er van een echt WK sprake was. Oranje kwam daarin doorgaans goed uit de bus.

Magazine (1987-2007) | 1989 | | pagina 17