ZINGT ALLEN NU VAN AJAX 78 toeren singles 45-toeren singles Wat waar is moet gezegd worden, wij Nederlanders zijn geen volk van zan gers. Waar doorgaans twee Italianen voldoende zijn voor een koor en de Engelsen een uitvoerig repertoire aan voetballiederen hebben, komt het vaderlandse voetbalpubliek in veel gevallen niet verder dan matige kopieën van de Britse liederenbundel en wat korte kreten van eigen make lij. Maar succes stimuleert. Op het recente EK in Duitsland zongen de Oranjebaadjes menig mopje mee, en bij het naken van een kampioen schap wil er ook nog wel eens een vrolijke noot aangeheven worden. Vooral de Ajax-successen van rond 1970 verschaften menige toonkunste naar de inspiratie om een strijdlied op papier en vervolgens op de plaat te zetten. Kennelijk was de platenbu- siness destijds voetbalbewuster dan heden ten dage, want met uitzonde ring van de Oranjekoorts van vorige zomer is de verschijning van voetbal platen een betrekkelijke zeldzaam heid geworden. Wij hebben een po ging gedaan de aan Ajax gewijde grammofoonplaten eens op een rijtje te zetten. Die poging vinden wij zelf zeer dapper, maar ze is bij voorbaat tot mislukken gedoemd, waar volle digheid wordt verwacht. 78-toeren De oudste Ajax-plaat dateert van 1919, een nog acoustisch opgeno men 78-toerenplaat op Odeon die een ware zeldzaamheid moet zijn. De plaat, geperst ter gelegenheid van het landskampioenschap van het jaar daarvoor, bevat het versgecompo- neerde clublied, de "Ajax-Marsch" ("Een juichkreet daa'vre langs de velden"), dat ook nadien nog enkele malen werd opgenomen, doorgaans onder de simpele titel "Ajax". In 1950 bij het gouden jubileum, en in 1965 met een vernieuwde tekst. De plaatjes zoals die vanaf het mid den van de jaren zestig verschenen, bevatten in de meeste gevallen strijd liederen of sentimentele odes aan de club, die slechts zelden het niveau van de rijmelarij ("hup" - "de club" - "de Cup") te boven kwam. Radio-verslagen Daarnaast verschenen de radio verslagen van glorierijke wedstrijden op vinyl: alle drie de succesvolle Europa-Cupfinales verschenen op LP, en belandden zeer snel in de uit verkoop. De bij het 80-jarig bestaan van Ajax verschenen LP "80 jaar Ajax" bevat een aantal curieuze wedstrijd- en interviewfragmenten van voor de Tweede Wereldoorlog. Cruijff Een verhaal apart vormen de zingen Odeon-orkest: Ajax-Marsch - Odeon 16951 (1919) Accordiola-orkest o.l.v. Jan Gorissen: Ajax-mars (zang: Max van Praag) Ga je mee naar het Ajax-stadion (zang: Truce Speyk en Johan Boskamp) (1950) Jack Presburg en orkest: Ajax-mars (deel 1 en 2) Telefunken A 1952 (1952) Willy Alberti met orkest Jack Buiterman en Ajax Supporterskoor: Ajax olé olé olé Hoi hoi hoi, je bent mijn glorie - Philips 3360 30 JF (1969) Willy Alberti en de Ajax supporters en orkest Harry de Groot: We gaan naar Londen Eén twee drie vier - CNR 141 132 (1971) Ed Willem Bever (Ger Smit en Frans van Dusschoten): Ajax zal 'm raken - Philips 6000 026 (1971) Gerard Cox en orkest Rogier van Otterloo: Ajax is dood- Philips 6012056 (1971) Johan Cruijff: Oei oei oei (Dat was me weer een loei) Alle stoppen ineens naar de knoppen - Polydor S 1311 (1969) Johan Cruijff: Levensverhaal Johan Cruijff Mag ik je benen even lenen (De Suppor ters) - Elf Provinciën 66.81-G (1971) Jacky van Dam, de Ajacieden, de Stadiongangers en de Vrolijke de Ajax-spelers. Johan Cruijff opende de rij met een hartverwarmend vals gezongen meezinger die zelfs de top-40 haalde (nummer 21 in 1969). De gebroeders Mühren kwamen niet verder dan de tipparade. Tot een gezamenlijke plaat, zoals bij veel Engelse clubs (het nationale voetbalelftal stond daar ooit zelfs nummer één op de hitparade) en bij voorbeeld Feyenoord (nummer 18 na de Europacupwinst), is het bij Ajax nooit gekomen. In onderstaande lijst geven wij een overzicht van de Ajax-platen die we konden vinden, in onze eigen kasten en in de NOS-fonotheek, met aanvul lingen van enkele particulieren. We vermelden de artiest, de titel, het ca talogusnummer en waar bekend het jaar. Zowel bij singles als bij LP's zijn alleen die nummers vermeld waarin Ajax over de tong gaat. We hebben ons niet bezig gehouden met confe rences of liedjes waarin Ajax slechts even genoemd wordt, en evenmin hebben we ons erg druk gemaakt over heruitgaven van liedjes op een

Magazine (1987-2007) | 1989 | | pagina 7