Einde van Ron Willems lijdensweg in zicht Met Bryan Roy is hij de enige Ajacied die iedere morgen zo tegen tienen niet met een snelle Citroen BX het terrein van De Meer oprijdt: Ron Willems Nee, Ron komt met de fiets. Niet omdat hij, zoals Roy, maar omdat fietsen hem helpt bij zijn herstel. Bovendien is de afstand van zijn huis naar De Meer best te doen per tweewieler dus hij arriveert niet buiten adem aan de poort. De bescheiden wijze waarop hij zich elke dag bij Ajax meldt is een beetje symbolisch voor de rol die hij op de achtergrond speelt. Geblesseerde spelers vallen misschien niet zo zeer uit de gratie maar in elk geval wel buiten de belangstelling. Hoewel dat in Ron Willems' zijn geval aanvankelijk andersom was. Nu plengt Ron in alle rust en stilte bloed, zweet en tranen om weer helemaal fit te worden. Maar aan het begin van dit turbulente Ajax-seizoen was hij een veelgeplaagd man. Zijn enkelblessure nam mysterieuze vormen aan. Van allerlei kanten werd gespekuleerd over de aard en de ernst van de kwetsuur. Af en toe had het alle schijn dat er een heuse prestigezaak over zijn rug werd uitgevochten. Die akelige tijden zijn ten einde. Tot grote opluchting van Ron Willems die op een gegeven moment bewust de pers meed om zo te voorkomen dat er nog wat olie op het vuur werd gegooid. "Ik ben geen jongen die snel bij de pakken neerzit", zegt Ron, terugkijkend op de periode van onzekerheid, "maar op een gegeven ogenblik zat ik het liefst in m'n eentje thuis, lekker rustig. Het liefst praatte ik helemaal niet over mijn blessure. Ja, ik ben misschien wat gesloten maar voor mij werkte het zo het best. Zelfs met mijn ouders had ik het er liever niet over. Met opzet heb ik de pers gemeden. Af en toe stonden er dingen in de krant waar ik mezelf over verbaasde. Die afstand tegenover de media was een soort zelfbescher ming". Knoop doorgehakt Het moeilijkste is nu achter de rug. Aan het eind van vorig jaar werd de knoop doorgehakt. De veelbesproken rechterenkel van Ron Willems werd in het mondaine Zwitserse Sant Moritz door de specialist dr. Marty geopereerd nadat alle andere genezingsmethodes niet het gewenste resultaat haden opgeleverd. "Als ik nu terugkijk is het alsof ik, in de periode vóór de operatie, wel een keer of zes zeven helemaal opnieuw ben begonnen. Elke keer kreeg ik weer last. Ik stond helemaal achter de te volgen weg en ik deed er alles aan om weer gezond te worden. Toen na de operatie in Zwitserland dokter Marty me zei dat alles helemaal in orde zou komen viel er een last van me af". Ron Willems kan de toekomst weer met optimisme tegemoet zien en een gulle lach hóórt ook op het gezicht van de middenvelder. Hoewel hij al driekwart seizoen onder de pannen is bij Ajax is een introduktie van de pechvogel op zijn plaats. Voetbalgek Tweeëntwintig jaar geleden aanschouwde Ron Willems in het kleine Overijsselse plaatsje Vaassen het levenslicht. Al jong verhuisde Ron met zijn ouders verder naar het Oosten, naar Zwolle. Helemaal voetbalgek wilde hij al snel niets liever dan voetballen in een club. Omdat hij pas zes jaar was, kon dat niet bij de eerste club waar vader Willems hem aanmeldde, HTC. Trainen mocht er wel maar voor het echte voetballen was Ron nog te jong. Dat vond Ron Willems natuurlijk maar niets en na wat aandringen werd er een club gevonden waar ze hem wel wilden laten spelen: PEC Zwolle. De Zwolse club wilde wel wat water bij de wijn doen en heeft daar geen spijt van gekregen. Na de hele jeugdopleiding te hebben doorlopen debuteerde Willems op zestienjarige leeftijd in het eerste elftal. Verkiezingen in het UEFA jeugdelftal volgden en de ster van Ron Willems steeg snel. Toen PEC Zwolle in 1985 de trieste gang naar de Eerste divisie moest maken nam Ron afscheid van de groen-witten om het hogerop te zoeken bij FC Twente. In Enschede zette de ontwikkeling van de steeds sterker wordende aanvallende middenvelder zich voort. Dat kwam tot uiting in een plaats in Jong Oranje en, later in het Olympisch Elftal. Een logisch gevolg op zijn interlandkarrière als UEFA-speler. En aan het eind van het vorig seizoen, kwam dan de opmerkelijke transfer naar Ajax. Opmerkelijk, niet zozeer vanwege de kwaliteiten van Willems maar vanwege het, naar Nederlandse begrippen, hoge bedrag dat Ajax voor de beloftevolle voetballer over had: 1,8 miljoen gulden. Een bedrag dat Europees natuurlijk niet zo veel voorstelt, maar in den lande nogal wat stof deed opwaaien. 'Ik ben geen jongen die bij de pakken neerzit' Ron Willems:

Magazine (1987-2007) | 1989 | | pagina 4