MW gebeurde me dat. Ik wilde in de verdediging een bal aannemen in plaats van hem simpel weg te schie ten. De bal sprong van mijn voet voor een tegenstander die meteen helemaal vrij voor Stanley Menzo stond. Gelukkig ging-ie er niet in maar het was een leerzame situatie. Meestal is Jan Wouters de man die me coacht of op mijn donder geeft wanneer ik het te lakoniek aanpak maar een zeker risiko zit nu eenmaal in mijn spel opgesloten. Het is natuurlijk zo dat ik moet weten wanneer ik dat risiko wél en wanneer niet mag nemen." Uitgaan van eigen kracht In het aanvallend ingestelde voetbal van Ajax komt Frank de Boer uit stekend tot zijn recht. Regelmatig komt het voor dat hij geen direkte tegen stander heeft omdat de tegenpartij met twee of soms riog wel minder spitsen speelt. De ruimte die Frank krijgt benut hij optimaal en zijn aanvallende scho ling komt dan goed van pas. Zo kon het publiek niet alleen een heuse schaarbeweging bewonderen (hoe lang geleden was het dat we die op de linkerflank konden aanschouwen?) en subtiel pass-werk op de vierkante meter maar ook toonde Frank over een. fraaie voorzet te beschikken. Een voorbeeld daarvan gaf Frank in de uitwedstrijd tegen Haarlem. Zijn scherp gesneden vrije trap verzilverde Dennis Bergkamp even fraai tot doelpunt. Niettemin is Frank de Boer nog niet helemaal tevreden over zijn voorzetten. "Vreemd genoeg gaat het in de wed strijden meestal nog wel redelijk", vertelt hij, "maar op de trainingen is het vaak een drama. Dan vliegen ze alle kanten uit behalve de goede. Een pass zoals Arnold Mühren die heeft heb ik nog lang niet. Trainen maar!" Na de zelfkritiek gaat Frank nog iets dieper door op zijn positie in het elftal. "Mijn snelheid is niet het sterkste punt. De eerste meters zijn goed maar over langere afstanden kan het beter. Daar is natuurlijk wel iets aan te doen door gerichte training, maar een echt snel- heidswonder word je toch niet, je hebt het of je hebt het niet. Tegen snelle spitsen moet ik me wat taktischer opstellen. Nee, het is niet zo dat ik iedere tegenstander van tevoren uitge breid bestudeer. Het is altijd goed om een paar bijzonderheden van je direkte tegenstander te weten, maar in de eerste plaats ga ik uit van mijn eigen kracht. Je hebt snel genoeg door wat iemands sterke of zwakke punten zijn. Snelle spelers dek ik kort en heb ik geen direkte vaste tegenstander dan speel ik in de ruimte." Raad en daad van Pa Het feit dat Frank en Ronald de Boer een talentvolle voetbaltweeling is zorgt voor een bijzonder tintje, maar een derde De Boer speelde een erg be langrijke rol in de ontwikkeling van de twee Ajax-broers; vader Kees de Boer. Zelf was Kees de Boer een talentvolle voetballer die bij AZ onder kontrakt stond. Een zware blessure gooide roet in het eten; een karrière in het betaalde voetbal kon hij daardoor vergeten. Als trainer van Zouaven had hij zijn beide zoons onder zijn hoede en toen die de overstap maakten naar Ajax gaf hij zijn trainersbaan bij de Noordhollandse amateurclub op om Frank en Ronald te kunnen blijven volgen. En niet alleen volgen bij hun wedstrijden voor Ajax maar ook terzijde staan met raad en daad. Frank daarover: "We hebben veel aan onze ouders te danken. We wonen in de kop van Noord Holland, een flink eind van Amsterdam. Pa brengt ons als het even kan naar Am sterdam en hij mist geen wedstrijd. Natuurlijk spaart hij ons niet met 1 18 Eén van de hoogtepunten in de prille karrière van Frank de Boer was ongetwijfeld de winst op Feyenoord. Voor 55-duizend toeschouwers troefde Ajax de aartsrivaal af. In wat voor bochten Feyenoords buitenspeler René Hofman zich ook wrong, tegen Frank de Boer kwam hij er niet aan te pas.

Magazine (1987-2007) | 1988 | | pagina 20