1973: A JAK OP SALAMI Terug naar tie roots Het was in de vroege zomer van 1973. Ajax bevond zich op het hoogtepunt van zijn roem na het winnen van de derde Europa Cup voor Landskampioenen. In het broeierige Belgrado was Juventus met 1 -0 verslagen en de zege werd hier in den lande al als 'normaal' ervaren. Liep in de voorgaande jaren van internationale triomfen Amsterdam nog massaal uit, nu wekte de Europa Cup-zege geen noemenswaardige uitspattingen meer op. Ook de spelers leken wat blasé en liepen in het stadion van Rode Ster een beetje plichtmatig hun ereronde, Ajax en Amsterdam was gewend geraakt aan het succes. De naam en faam van de club in de gehele wereld was enorm. Overal werd de naam Ajax met bewondering en respekt uitgesproken en uit alle wind streken kwamen uitnodigingen voor vriendschappelijke wedstrijden binnen. Eén van die uitnodigingen was bij zonder te noemen. Uit het kleine Griekse eilandje Salamis, een kilometer of drie buiten de kust van de havenstad Piraeus, kwam een schrijven van een club, genaamd... Ajax. Aias om precies te zijn, want zo schrijven de Grieken de naam. Ajax (Amsterdam) besloot de curieuze uitnodiging te honoreren. Drie dagen na de Europa Cupfinale zou er op Salamis gespeeld worden tegen de naamgenoot. Het eerste elftal reisde niet af maar wel een team gekombi- neerd uit spelers van het tweede elftal en aankomende talenten uit de jeugd, aangevuld met één Grote Naam: Johnny Rep. Juist hij had het enige doelpunt in de Europa Cup-finale gemaakt en dat gaf de Ajax-delegatie toch een bijzondere glans. Bijzonder was ook de ontvangst in Griekenland. Fanfarekorpsen en televisieploegen verbaasden de over het algemeen jonge Ajacieden bij aan komst op het vliegveld van Athene. De busreis naar de uiteindelijke plaats van bestemming was al even onvergetelijk. Langs de hele route stonden enthou siaste Grieken rijen dik te zwaaien met rood-witte vlaggen. De aankomende talenten voelden zich net zo Europees kampioen als hun gast Johnny Rep! Drie dagen lang was de Ajax-ploeg te gast op het eilandje Salamis, daar waar in de verre oudheid de Griekse held Ajax geboren was. Een trip naar de overblijfselen van zijn kasteel hoorde er natuurlijk bij. Per taxi ging het door onherbergzame gebieden, over stoffige wegen naar het binnen land. De uit steengruis bestaande wegen kronkelden zich omhoog, dikke stofwolken ontnamen het zicht. Plotseling werd er stilgehouden. Gloeiend heet brandde de zon op de Hollandse koppies in een omgeving van rotsblokken, zand en dor lover. De ruTne van het Ajax-kasteel... Veel meer dan wat vervallen muren en vage contouren van wat eens een binnenplaats moest zijn geweest viel er niet te zien maar om ER te zijn had toch wel iets imposants. Fototoestellen klikten, het zweet gutste en hier en daar werd een keitje als souvenir losgewrikt uit de eeuwen oude muren voordat de afdaling naar leefbaardere oorden werd ingezet. Een dag later trad het Nederlandse- tegen het Griekse Ajax aan. Het speelveld was van hetzelfde materiaal als de bergwegen en de tegenstand van de Griekse tegenstrever was even dapper als stug. Bovendien speelde de moordende hitte de Amsterdammers parten. Toch kregen de tienduizend toeschouwers dat waar ze op gerekend hadden, een overwinning van de Europa Cup houder. Dat de twee Ajax-doelpunten van Johnny Rep kwamen gaf de happening nog meer schittering. De Ajax-delegatie op de ruines van het vroeger kasteel de Griekse held Ajax op het eiland Salamis. Onder een meedogenloze zon herkennen we op de bovenste rij van links naar rechts: Paul Lonhard,Eddie Kuiper, Paul Bijvank, Peter van der Linden, Dave Endt en Pim van Dord. Daaronder staan: Dick Visser, Bram Braam, Johnny Rep, leider Nol Boerkool, trainer Bobby Haarms, Henk Medik, Paul de Jong, Willem Zand, bestuurslid André Kraan, Robert Alberts, Floor Buma en Ceciel Brood.

Magazine (1987-2007) | 1988 | | pagina 13