alleen de naam, zelfs het embleem is zonder terughoudendheid gekopieerd: de gehelmde kop is ook op de knalrode haspels te zien, en het verschil zit hem slechts in de kin van de Griekse held: op de brandblussers heeft hij een puntbaard, bij de voetballers doet hij het zonder. Kruiser Maar natuurlijk hoeft er niet altijd een verband tussen voetbal en de naam Ajax te zijn. In de Tweede Wereldoorlog deed een Britse kruiser van zich spreken met de naam Ajax. De plek was passend: in de slag in de Middellandse Zee bij Kaap Matapan bezuiden Griekenland op 28 en 29 maart 1941 trachtte de Italiaanse vloot de Britse zeeverbindingen in het gebied af te snijden, en kwam daarbij in conflict met de Britse vloot onder Andrew Browne Cunningham. Het treffen liep uit op een verpletterende nederlaag voor de Italianen, die daarna op zee geen enkele rol van betekenis meer speelden. Bij een latere slag, op 21 mei van dat jaar, werd de AJAX beschadigd door bommenwerpers van het achtste Duitse luchtmachtkorps. Maar het schip zou, na te zijn opgelapt, nog nieuwe triomfen vieren. In de haven van Montevideo was het in positieve zin betrokken bij het tot zinken brengen van de Graf Spee, en in 1944 speelde het een belangrijke rol bij de invasie op Normandië. Een staaltje van fraaie doeltreffendheid toonde het door van zes mijl afstand een batterij van vier 15-centi meter kanonnen uit te schakelen. Ver na de oorlog, in 1975, kreeg het schip nog wat waardering van de voetballende naamgenoten. De toenmalige commandant met enkele van zijn stafleden werd door het Ajax- bestuur als eregasten verwelkomd bij een Ajax-wedstrijd. Sigarenmagazijn Ajax Overbekend bij alle Ajacieden is natuurlijk het sigarenmagazijn Ajax. Naast de diverse tabaksartikelen en lektuur puilt de winkel aan de Middenweg 400 (dus recht tegenover het Ajax-stadion) uit van de Ajax- waren. Natuurlijk is het sigarenmagazijn Ajax ook een veelbezocht voorverkoopadres voor de thuiswedstrijden van Ajax maar Adrie en Henk van Welie, de eigenaars, doen meer. Zij organiseren namelijk ook de busreizen naar de uitwedstrijden van Ajax. Met Henk van Welie als chauffeur gaat het dan niet alleen naar de wedstrijden voor de vaderlandse kompetitie buiten Amsterdam maar Dick Schoenaker verricht de officiële opening van het sigarenmagazijn Ajax aan de Middenweg 400. ook, als het even kan, naar de Europacup-duels over de grens. Tijdens één van die trips, jaren geleden, naar Finland waar Ajax speelde tegen HJK uit Helsinki, liep Adrie van Welie een bijzonder Ajax- artikel tegen het lijf. "De dag voor de wedstrijd had ik een vervelende kriebel- hoest opgelopen", vertelt zij. "En van één van de mensen van HJK kreeg ik een doosje hoest- pastilles. Wat denk je?. De naam van die hoestpastilles was "Ajax"! Ja, ze hielpen goed en we hebben later nog een doosje of tien daarvan gekocht, als bijzonderheid." Op 3 mei van dit jaar viert het sigarenmagazijn haar eerste lustrum want dan is het precies vijf jaar geleden dat Dick Schoenaker het sigarenmagazijn van Henk en Adrie opende. De burgemeester van Ajax Dat laatste gold, in het afgelopen jaar, voor de burgemeester van Ajax. Ajax is namelijk ook de naam van een klein stadje in het Canadese Ontario, in de buurt van Toronto. De burgervader, Bill McLean, was op reis door Europa en werd door Ajax uitgenodigd een wedstrijd bij te wonen. Vanwege het tijdschema van burgemeester McLean werd het een uitwedstrijd, Ajax-FC Utrecht maar ook in de dagen daarvoor liet de burgemeester van Ajax zich de gastvrijheid van de club Ajax welgevallen. Restaurant Ajax Zij die in de buurt van het Mercatorplein bekend zijn weten het wel maar voor de meesten zal de naam van het Chinese restaurant 'Ajax' wat vreemd voorkomen. Gevraagd naar het waarom van de niet-chinese naam Ajax voor het restaurant kan de huidige eigenaar van het restaurant op het Mercatorplein nummer 17, eigenlijk geen antwoord geven. 'Het restaurant bestaat al bijna twintig jaar', zegt hij, 'en de toenmalige eigenaar is er niet meer'. Jammer, dat geheim hebben we dus niet kunnen ontfutselen. De Witte Tornado In de schappen van de supermarkten vinden we Ajax natuurlijk ook. Het wasmiddel Ajax is niet alleen in Nederland bekende waar, maar ook ver daarbuiten. 'De Witte Tornado', zo prees het schoonmaakmiddel zichzelf aan en de Ajacieden maakten daar maar al te graag 'Rood-Witte Tornado' van. Planeet Ajax Tenslotte kunnen ook astronomen zich aan Ajax vergapen. Niet dat er veel aan het planeetje te zien is. Het betreft een planeet van slechts enkele kilometers doorsnee dat zich voortbeweegt rond de zon, samen met duizenden andere soortgelijke rotsblokken, zogenaamde asteroïden. Deze rotsblokken, waarvan wordt aangenomen dat ze het gruis vormen van een planeet die eens heeft bestaan, bevinden zich tussen de banen van Mars en Jupiter. Doe geen moeite, zelfs met een zeer behoorlijke kijker kunt u Ajax niet aan de hemel ontwaren. Daarvoor moet u nog steeds in De Meer zijn. Evert Vermeer/Dave Endt

Magazine (1987-2007) | 1988 | | pagina 11