Mark Verkuijl vindt zijn stek "In het begin keek ik m'n ogen uit" "Toen me aan het begin van het sei zoen ter ore kwam dat Ajax be langstelling had om me over te ne men van FC Groningen, kwam dat eerlijk gezegd als een grote verras sing. Een heel aangename verras sing hoor, want Ajax heeft me altijd al vreselijk aangesproken en ik was ontzettend blij." Aan het woord is Mark Verkuijl, één van die nieuwe gezichten binnen de selektie die afgelopen zomer hun ge luk kwamen beproeven in De Meer. Voor Mark ging in de laatste weken van het vorig seizoen misschien niet een droom dan wel een grote ambitie in vervulling: spelen bij topclub Ajax. Hij herinnert zich de dag dat hij ge confronteerd werd met de warme in teresse van Ajax nog goed:"De ma nager van FC Groningen, Martin Koeman, kwam met dat nieuws bij me en hij voegde er aan toe dat FC Groningen alle mogelijke moeite zou doen om me te behouden. Maar eer lijk gezegd had ik toen al het gevoel dat de zaak wat de clubs betreft al in kannen en kruiken was. Nogmaals, het was fantastisch dat ik die kans kreeg, maar toch heb ik de overgang wel goed overwogen. Aan de ene kant was ik natuurlijk trots dat Ajax, het hoogste in het Nederlandse voet bal, mij wilde hebben, maar aan de andere kant speelde ook mee dat FC Groningen eindelijk goed ging draai en. Maar de lichte twijfel was ik snel kwijt hoor. Toen ik alles op een rij zette begreep ik dat het een eenmali ge kans was, en als ik die niet zou pakken, ik later ontzettend spijt zou krijgen." Even voorstellen Boordevol ambitie en uiteraard met de beste voornemens, stapte Mark Verkuijl dus in juli door de Ajax-poort om zich te melden voor de eerste training. Maar wie is nu eigenlijk Mark Verkuijl, de man die aanvanke lijk als linksachter, maar de laatste tijd vooral als centrale verdediger zijn opwachting maakt in het eerste elf tal? Mark Verkuijl werd op 19 november 1963 in Utrecht geboren en meldde zich als zevenjarig jochie bij de ama teurclub VV Utrecht. Daar ontwikkel de Mark zich in eerste instantie als een aanvallend ingestelde midden velder. Op zijn veertiende kreeg Mark de kans om met andere talent volle voetballers te trainen bij FC Mark Verkuijl met vriendin Letty. Utrecht, in het kader van het jeugd- plan Utrecht. Dat hielp Mark niet al leen in de ontplooiing van zijn moge lijkheden, maar ook aan de linksach terplaats. Bij FC Utrecht trainde Mark onder Jan Verkaik en die werd door Gijs Uijtenbos, de jeugdtrainer van VV Utrecht en talent-scout van FC Utrecht getipt om de jonge Mark eens als linksachter te proberen. Toen Mark als zestienjarige dan ook definitief bij de FC Utrecht werd inge lijfd was dat als linksachter, een plaats die hij tot aan dit seizoen bij voorkeur bezette. "Bij FC Utrecht kwam ik in het twee de elftal terecht, toen heette dat nog "C-team", vertelt Mark. "In het begin was dat natuurlijk geweldig. Je had als jonge voetballer toch maar event jes het profvoetbal bereikt. De ambitie was groot maar de kan sen op doorbraak bleven uit. Daar mee verdween ook de motivatie. Na een jaar of drie in het C-elftal ging het eigenlijk steeds slechter. De mo tivatie van de eerste anderhalf jaar was helemaal weg. Je hebt het dan wel gezien, spelen voor een handje vol mensen. Het is ook verkeerd om als jonge voetballer het C-team of een tweede elftal als doel te zien. Het is gewoon een tussenfase waarin keihard gewerkt moet worden om de top te bereiken, de échte top. Het laatste seizoen zou er één van bui gen of barsten worden en het leek er sterk op dat het barsten zou worden. Ik had wat ruzie met de trainer, voel de me niet op mijn gemak. Maar opeens kreeg ik toch mijn kans. Vlak na de winterstop haalde de toenmali ge trainer van het eerste elftal, Barry Hughes, mij bij het eerste elftal. Niet alleen voor de bank maar tegen Go Ahead Eagles stond ik er meteen in. Ik weet het nog goed, in de Galgen waard, op een hard besneeuwd veld op gympies want op kicksen was er niet te voetballen. Het was een leuk debuut want ik had de mazzel om meteen te scoren en we wonnen met 3-1." Met dank aan Barry Na zijn debuut verdween Mark Ver kuijl niet meer uit het vizier. Hughes gaf Mark op voorhand vijf wedstrijden om zich te bewijzen en dat deed hij. Dankzij Barry bleef Mark Verkuijl dus gespaard voor het betaalde voetbal. Had de Welshman niet zo'n ingeving gehad dan zou Mark nu waarschijn lijk horen tot het grote leger van te leurgestelde voetballers die het in het betaalde voetbal nét niet haalden. Verkuijl ontplooide zich, met dank aan Barry Hughes, tot een volwaardi ge Eredivisievoetballer. Hughes ging weg, Nol de Ruiter kwam, maar dat stagneerde Mark's ontwikkeling geenszins. Jong Oranje werd ge haald en een paar jaar later stond

Magazine (1987-2007) | 1988 | | pagina 9