Onder de vele veranderingen die het Ajax-stadion in de loop der jaren onderging, hoorde ook de over kapping van de staantribunes. Deze grote stap vooruit naar meer contort voor de toeschouwers, werd in 1984 bewerkstelligd. 1968, en waarvoor ondermeer het vriendelijke plantsoentje sneuvelde dat vroeger voor de ingang van de burelen was gelegen. De noodzaak om voor avondwedstrijden uit te wij ken naar het Olympisch Stadion werd vanaf 24 november 1971 min der dwingend, toen Ajax een eigen lichtinstallatie in gebruik nam met een vriendschappelijke wedstrijd te gen Spartak Trnava. Het richten van de lichtbundels was uitgerekend per computer, verklaarde voorzitter Van Praag destijds trots. Maar bijna twin tig jaar later heeft de techniek het Ajaxlicht alweer ingehaald en klagen persfotografen over de belichting, die zou achterblijven bij die in andere stadions. In de jaren zeventig werd op Voor land, achter het eigenlijke stadion, het vernieuwde jeugdcomplex in ge bruik genomen, en werden de kleed kamers aan de eisen des tijds aange past (een regelmatig terugkerende noodzaak). Tevens werd de naam van de bespeler voortaan van verre zichtbaar door het aanbrengen van een grote (en naar de mening van sommigen afzichtelijke) lichtreclame met de rode letters "Ajax" en een voetbal, om duidelijk te maken dat ter plekke niet gehockeyd wordt. Overkappingen In 1984 werden de laatste regenjas sen bij de bezoekers verleden tijd toen de staantribunes aan beide kor te zijden van het stadion overdekt werden gemaakt. Al binnen enkele weken bewees deze constructie zijn nut, toen tijdens een kolossaal nood weer tijdens de wedstrijd Ajax- Fortuna het publiek dankbaar om hoog blikte. Een jaar later volgde een nieuwe ver bouwing van de Middenwegkant, waar een nieuw fenomeen voor Ne derland zijn intrede deed: de sky- boxen. Er was inmiddels al een VIP- box geïntroduceerd - een afge schermde, comfortabele zitplaats - maar voor het bedrijfsleven kwam er nu de mogelijkheid in de privacy van een eigen box, van alle gemakken voorzien, van de wedstrijd te genie ten, een dankbare extra inkomstenbron voor het bedrijf Ajax. In de zomer van 1988 volgde tot nu toe de laatste verbouwing op de Ajax-tribunes met het vernieuwen van de perstribune en de bijbehoren de perskamer. Na 55 jaar is er in het Ajax-stadion aldus weinig meer wat er nog precies zo uitziet als bij de opening; qua grootte en luxe zijn er inmiddels an dere stadions die De Meer overvleu gelen; men denke aan de Feyenoord- Kuip, de fraaie Utrechtse Galgen waard en het na een ingrijpende ver bouwing hypermodern vernieuwde PSV-stadion. Toch zou geen enkele Ajacied met welke clubs dan ook wil len ruilen. Want in het sentimentele wereldje dat het voetbal ondanks al les nog steeds is, geldt nog altijd het internationale credo "There's no place like home." Evert Vermeer De laatste spektakulaire verandering die het Ajax-stadion heeft ondergaan, is de plaatsing van de Skyboxen. Op de foto is te zien hoe, onder de toeziende ogen van de lichtmast, het raamwerk van de Skyboxen wordt geïnstalleerd on de overkapping van de eretribune.

Magazine (1987-2007) | 1988 | | pagina 7