Medisch bekeken: twee wedstrijden binnen 24 uur kan kwartier voor tijd gunt trainer Spitz Kohn de twee wereldreizigers rust en onder het warme applaus van de toe schouwers zoeken ze de kleedkamer op. Het slot van een lang, vermoei end weekend. "Ik had het nog nooit eerder meege maakt maar het is bewezen dat het kan", antwoordt Stefan Pettersson", op de vraag of het hem is meegeval len,"je moet niet alleen lichamelijk in orde zijn, maar je moet je ook men taal twee keer volledig zien op te peppen en ideaal is het natuurlijk niet. Gelukkig krijgen we morgen wat extra rust." Die rust was Larsson en Pettersson gegund want door de "Martinair-truc" was er een grote aanslag op hun konditie gedaan. Eenheid Voor- en na het weekend waarin de Zweden twee keer een winstpremie mochten opstrijken, was een veelge hoorde vraag of al die moeite nou wel nodig was. Ajax heeft toch een brede selektie en MVV hoefde men niet met angst en vreze tegemoet te zien. Met dat laatste kan trainer Spitz Kohn het eens zijn. "Maar", zegt hij,"toch was het belangrijk dat Pet tersson en Larsson erbij waren. In de eerste plaats is het goed om met een vast elftal te spelen en elk risiko uit te sluiten. Wat echter ook meespeel de was de faktor "teamgeest". We zijn er enorm mee bezig geweest om de eenheid in de ploeg te smeden. Peter en Stefan waren al een paar keer weg voor hun nationale elftal. Op zich is dat te begrijpen, ze willen zich kwalificeren voor het Wereld kampioenschap en bovendien is Ajax verplicht ze vrij te geven. Maar het komt de eenheid binnen Ajax niet ten goede. Daarom ben ik erg blij dat het Martinair gelukt is om ze op tijd weer Peter Larsson aanvallend in aktie tegen MVV, daags na de interland met Zweden tegen Albanië. in Amsterdam te brengen. Zo konden Peter en Stefan laten zien dat ze hun club niet in de steek laten en wij kon den zo bewijzen dat de teamgeest binnen de ploeg voor ons echt heel belangrijk is. Dat Peter en Stefan te gen MVV speelden was dus niet al leen in technisch opzicht belangrijk, maar ook psychologisch." De Martinair-truc heeft zijn waarde derhalve dubbel en dwars bewezen, maar ondanks het spektakulaire ka rakter van de onderneming is het niet te hopen dat zulke trips een gewoon te worden. "Het gebeurt niet zo vaak dat top- voetballers twee zware wedstrijden moeten spelen in twee dagen." Ajax-arts Otto Stibbe legt uit waarom dat, mits goed begeleid, wél kan en wat de voorzorgsmaatregelen en de nazorg in dergelijke gevallen is. Stibbe:"Wanneer, zoals in het geval van Stefan Pettersson en Peter Lars son, voetballers binnen een heel kort tijdsbestek twee zware wedstrijden moeten spelen, moeten er bepaalde zaken in acht worden genomen. In de eerste plaats moeten de spelers extra vitaminen tot zich nemen en na de eerste wedstrijd is het belangrijk om te stretchen,"cooling-down" noemt men dat, om de spieren opti maal te laten herstellen. Het is aan te bevelen om, in overleg met de elftalcoaches, de spelers niet een volledige wedstrijd te laten spe len, en na de wedstrijden geldt er een absoluut alcoholverbod. Tussen de wedstrijden door is het daarnaast belangrijk om veel koolhy draten tot je te nemen. Bijvoorbeeld spaghetti, macaroni en zo min moge lijk vet. Natuurlijk is extra slaap ook van belang, maar in het geval van Pettersson en Larsson ging dat pas na de tweede wedstrijd op. In overleg met de technische leiding is ook besloten om de Zweden extra rust te geven. Dus minder training, zeker in de eerste twee dagen na de laatste wedstrijd, goede massage en een bezoek aan de sauna. Daarbij is een gerichte training om het herstel zo goed mogelijk te laten verlopen belangrijk. Al met al kunnen topsporters een dergelijke prestatie leveren mits goed begeleid. 17

Magazine (1987-2007) | 1988 | | pagina 19