Mark Verkuijl koncentreert zich op de dingen die komen gaan in de wedstrijd tegen zijn oude club FC Utrecht. Achter Verkuijl gaat spits John Linford schuil, één van de centrumaan vallers die tegen Mark Verkuijl niet tot scoren kwam. Mark Verkuijl op een tweesprong in zijn nog prille karrière. Zowel Feye- noord als FC Groningen had be langstelling voor de goedogende linksachter. "Tja, ik heb toen voor FC Groningen gekozen", blikt Mark terug." De transaktie kwam pas op het laatste moment rond. Toen ik die zo mer op vakantie ging was de zaak nog niet rond. Ik zag FC Groningen niet alleen als een financiële, maar ook als een sportieve verbetering. Dat laatste viel tegen. De ambities waren er wel, maar er werd niet altijd het juiste beleid gevoerd om die waar te maken. Er werd soms alleen maar gekocht om het kopen en niet met een vastomlijnd idee, de aankopen waren niet doelgericht. Daarnaast was er een heel slechte verhouding met de pers. Heel wat anders dan bij FC Utrecht. Verkeerd, want een goe de samenwerking met de media is heel belangrijk, voor beide partijen. Nu schreef de pers tegen FC Gronin gen en die anti-campagne zorgde er ook voor dat het publiek wegbleef." Turbulent Ajax-begin De slechte prestaties van FC Gronin gen voorkwamen niet dat Mark Ver kuijl kon blijven opvallen. Na Jong Oranje werd hij ook geselekteerd voor het Olympisch Elftal en juist toen FC Groningen eindelijk ging draaien en na de degradatie te heb ben ontlopen de nakompetitie pakte, was daar Ajax. In De Meer kwam Verkuijl direkt in een turbulente sfeer terecht. De prestaties lieten te wensen over. Er werd, eerst fluisterend, later wat har der, gesproken over de "miskoop" Verkuijl. Kortom, niet de fijnste situa tie om je bij je nieuwe club waar te maken. "Ik keek mijn ogen uit", zegt Mark Verkuijl over die eerste maanden. "Onbewust denk je toch: Ajax, dat betekent veel winnen, iedere tegen stander je wil opleggen. Dat pakte anders uit. De naweeën van het vori ge seizoen werkten duidelijk door, ook in de pers. Ontzettend moeilijk om je daar tegen te wapenen, om je er niet door te laten beïnvloeden. Kijk, bij FC Groningen had ik al wat meegemaakt, maar bij Ajax ging, bij FC Groningen vergeleken, alles in het kwadraat. Ik probeerde al dat tu mult wel van me af te zetten, maar onbewust pakte het me toch. Het is een zware tijd geweest maar echt, ik heb nooit getwijfeld. Ik wist wat ik bij FC Utrecht, FC Groningen en de Oranje-selekties had gepresteerd. Ik speelde niet goed nee, laat daar geen misverstand over bestaan. Dat kwam niet alleen door de aanpassing en de zaken die buiten het voetbal speelden, maar ook door mijn posi tie. Ik moest heel aanvallend aan de linkerkant spelen, maar ik liep mezelf daar voorbij, fk speel toch het beste vanuit een vaste tegenstander. Om dat de meeste tegenstanders die te gen Ajax spelen hun buitenspelers terugtrekken naar het middenveld, miste ik die vaste man. Ik liep veel te veel en kwam dan op het goede mo ment juist kracht tekort." Perfectioneren Sinds Mark Verkuijl als centraal ver dediger speelt hoort die situatie tot het verleden. "Ik kende die positie al, vorig jaar bij FC Groningen had ik in de nakompetitie ook al als voor stopper gespeeld", legt Verkuijl uit. "Tegen PSV was Hans Werdekker ziek en kwam ik op die plaats te recht. De eerste taak is om het ver dedigend dicht te houden en wat er bij komt is dan meegenomen. Als voorstopper ben je gedwongen om rustiger te voetballen, de fout om on nodig veel te lopen maak ik nu, met een vaste tegenstander niet meer. Dat heeft ook het voordeel dat wan neer ik naar voren ga, ik daar de kracht voor heb. Ja, die voorstopper- plaats bevalt me goed en ik richt me daar ook op. Tijdens de training speel ik zoveel mogelijk vanuit die positie en probeer ik het te perfectio neren. Bijvoorbeeld nog meer aan dacht geven aan het rechterbeen. Als voorstopper is een goede twee benigheid heel belangrijk. Wat ook moet verbeteren is het leiding geven. In het centrum kan dat beter dan vanaf de vleugel. Op het middenveld geeft Jan Wouters de leiding, achter mij houdt Stanley me wakker, maar in feite moet iedereen zijn steentje aan de organisatie bijdragen." Mark Verkuijl heeft zijn stek gevon den en met zijn doorschuiven naar de centrale verdedigingsplaats open de hij meteen de weg voor Frank de Boer. Is Mark niet bang dat hij zijn bruggen achter zich heeft verbrand? Mark Verkuijl:"Frank doet het goed, hij heeft snel de draad opgepikt en dat komt ook omdat hij het voordeel heeft al een paar jaar in de opleiding van Ajax te zitten. Hij weet wat er van hem verwacht wordt. Die konkur- rentie is alleen maar goed, wanneer je naar Ajax komt weet je ook dat je steeds zal moeten knokken voor je plaats. Het houdt je ook scherp, die konkurrentie en dat is goed zo. Als voorstopper bevalt het me uitstekend en zolang ik daar speel gaat dat ook ten koste van een ander. Zo zit het voetballen bij Ajax in elkaar en daar heb ik geen moeite mee." Een moment uit de periode dat Mark Verkuijl nog de linksachter van Ajax was. "Ik liep in die begin periode mijzelf een beetje voorbij", legt Mark zijn mindere prestaties uit die tijd uit. Tegenwoordig voetbalt Verkuijl als centrumverdediger, een positie waar hij optimaal rendeert.

Magazine (1987-2007) | 1988 | | pagina 11