Te veel Seoel PETER LARSSON OVER PETTERSSON misschien ook nooit gevoeld.' Niettemin verblufte Stefan Petterson in zijn eerste kompetitiewedstrijd vriend en vijand met zijn ijzersterke spel. Zij die de moeite hadden genomen om het allereerste balkontakt van de Zweed in Ajax-dienst te bekijken wis ten het al iets eerder. Al tegen De Vo- lewijckers liet Stefan Pettersson dui delijk zien dat de pure klasse hem in het bloed zit. Vier dagen na het vriendschappelijk duel tegen de groen-witten uit Amsterdam-Noord wist heel voetbalminnend Nederland het: Pettersson is een kanjer, een aan- valsspits van het zuiverste water. Wendbaar, slim, technisch uitstekend, alert in de kleine ruimte, vol originele ideeën en met een voortreffelijk schot in beide benen. Dat zijn in zeer kort bestek de sterke punten van Stefan Pettersson waarbij we zonder proble men ook een opmerkelijke kopkracht aan kunnen toevoegen. Over die kopkracht (of beter, de ont wikkeling daarvan) heeft Stefan nog een aardig verhaal. 'Bij mijn eerste club, een niet zo bekende ploeg uit de buurt van Norrköping, Vésterés had ik een Engelse trainer. Sammy Chung heette-ie en, zoals de meeste Engelsen, hield hij van goede kop pers. Hij vond dat een aanvaller niet zonder koptechniek kon blijven en tot in den treure heeft hij met me ge traind op dat onderdeel. Aan hem heb ik het gevoel voor timing te danken en de techniek om op het juiste mo ment en op de goede manier al je kracht in een kopbal te leggen.' Opvallend was de snelle aanpassing van Stefan Pettersson aan het voetbal zoals dat in Nederland, en meer spe cifiek bij Ajax, gespeeld wordt. Die aanpassing werd natuurlijk vergemak kelijkt door de doelpunten die Stefan al meteen maakte. Toch moet Stefan Pettersson nog steeds aan een paar dingen wennen in het veld. Pettersson: 'Ajax speelt anders dan IFK Göteborg. Het grote verschil zit hem niet alleen in het aantal pure aanvallers dat er opgesteld wordt. Ajax speelt normaal met drie spitsen, bij Göteborg waren dat er meestal twee. Maar in feite maakt het aantal aanvallers dat er op papier meedoet niet uit, het gaat om de offensieve in stelling en die kan ook van verdedi gers of middenvelders komen. Nee, bij IFK was ik, in vergelijking met Ajax, meer gewend om mee te verde digen. Bij Ajax wordt er van me ver wacht dat ik ver voorin blijf en niet al teveel krachten verspeel met meever dedigen. In het begin deed ik hier dus veel te veel, gewoon omdat ik dat ge wend was. Een ander verschil is de pressing. In Zweden wordt de ploeg die in balbezit is meestal meteen on der druk .gezet, 'pressing' dus. Daar doen ook de aanvallers heel agressief aan mee. Bij Göteborg hadden we dat perfekt onder de knie, terwijl bij Ajax die vorm niet gebruikt wordt.' Voordat Stefan Pettersson zich in Am sterdam gevestigd had was er sprake Ex-elftalgenoot bij IFK Göte borg, vaste makker in de natio nale Zweedse ploeg maar bo venal vriend van Ajax' nieuwe spits Stefan Pettersson is Peter Larsson. De hoogblonde verde diger, die een rol speelde in de komst van Pettersson naar De Meer over Stefan Pettersson: 'Ik kwam Stefan het eerst te gen toen we samen werden geselekteerd voor Jong Zwe den. Dat was in 1982. Twee jaar later werden we tegelijker tijd gekocht door IFK Göte borg. Ik speelde toen bij Halm stad en Stefan bij Norrköping. In de kompetitie kwamen we elkaar dus ook tegen en Ste fan was altijd al een goede speler maar in de afgelopen ja ren heeft hij zich sterk ontwikkeld. In februari vroeg Ajax aan me of ik in Zweden geen goede spits wist. Ik noemde meteen de naam van Pettersson maar zei er meteen bij dat hij ge blesseerd was en niet speelde. Later op het vierlandentoernooi in Berlijn, speelde een andere Zweedse spits, Eskilsson, goed. Ik geloof dat voor Ajax Tonnie Pronk hem, en een an dere spits, Truelsson, is gaan bekijken maar ze bevielen niet. Ik heb geadviseerd te wachten op het herstel van Stefan en toen hij zijn eerste wedstrijd na zijn blessure speelde is Ajax weer gaan kijken. Stefan maakte twee goals en Ajax was enthousiast. Ik heb Stefan toen gepolst of hij trek had in Amsterdam te komen spelen. Ajax was net op tijd want ook het Griekse Panathinaikos was geïnteresseerd. Stefan speelde liever voor Ajax en zo zijn de partijen rond gekomen.' van dat de aanvaller met het Zweedse Olympisch Elftal af zou reizen naar Seoel. Dat zou voor Ajax hebben be tekent dat het zijn nieuwe aankoop voor ruim drie weken kwijt zou zijn. Gelukkig voor Ajax besloot Stefan om Seoel links te laten liggen en zich voor Ajax in te zetten. Pettersson over die beslissing om niet naar de Olym- Een symbolisch gebaar van Stefan Pettersson. Met het aantrekken van de begaafde aanvaller heeft Ajax inderdaad een 'grote vis' gevangen. De foto werd genomen tijdens de jaarlijkse visdag van Ajax. Cees Koppelaar en Peter Larsson kijken geamuseerd toe.

Magazine (1987-2007) | 1988 | | pagina 6