Vervolg van pag. 11 In de jaren zestig was blauw het meest geliefde alternatieve shirt wanneer er in De Meer moest worden aangetreden tegen een club met veel wit in het tenue. De katoenen shirts van degelijke Engelse makelij waren nog niet getooid met logo's, terwijl de kousen wit waren met een dubbele blauwe bies. Van links naar rechts zien we op de foto: staand: Wim Suurbier, Ton Pronk, Theo van Duivenbode, Velibor Vaso- vic, Bennie Muller en Gert Bals. Gehurkt: Sjaak Swart, Henk Groot, Johan Cruijff, Klaas Nuninga en Piet Keizer. In de jaren zestig werd echter ook Dit gerommel met de eigenlijke wel gespeeld in witte shirts met de clubkleuren sloeg niet erg aan, en zo letters 'AJAX' (rond 1963), en, in werd een geheel blauw tenue de 1969, in witte shirts met rode biezen. standaard in de thuiswedstrijden te gen roodwitte clubs (pas in de jaren zeventig werd de regel omgedraaid en kreeg de thuisclub omwille van de sfeer het recht op het eigen tenue). Merkwaardig genoeg had dit pakje wel een zekere populariteit, al zullen daar de prestaties wel een rol in ge speeld hebben. Nadat Liverpool en Dukla in het wit waren bestreden, werd met een blauw shirt in 1969 de Europa Cup-finale voor het eerst ge haald, en ook menig aansprekend robbertje met Feyenoord met blauw uitgeknokt. Toch hield ook het blauwe tenue het amper twee jaar vol. In de jaren ze ventig werkte Ajax haar uitwedstrijden af in alle kleuren van de regenboog: witte shirts met rode broeken; rode shirts met rode broeken; zelfs groen en geel en paars zijn gesignaleerd. Maar aan het begin van de jaren tach tig keerde het blauw terug op de Ajax-lijven. Niet het diepblauwe van 1969, maar het hemelsblauwe van de jaren tachtig, op de moderne turbo shirts die een soort lichteffecten afge ven. In extremis denke men hierbij aan de shirts waarin Oranje deze zo mer de Europese titel greep; mogelijk maakt het verdedigers duizelig, ook daarnaar dient nodig eens een onder zoek te worden ingesteld in onze ver wetenschappelijkte wereld van de topsport. Het huidige, door Robe di Kappa vervaardigde, shirt van Ajax. Zowel het Kappa-logo, de shir- treklame van hoofdsponsor TDK als het logo van Ajax komen daar prominent op uit. Onder tussen is er een kombinatie gevonden van het shirt-met-kraag en de ronde hals. Het lichtblauwe shirt is inmiddels aar dig ingeburgerd, maar het echte rood en wit zal het toch nooit kunnen ver vangen. En geeft het maar eerlijk toe: 'voor ons dierbaar blauw', het klinkt voor geen meter. Evert Vermeer Blauw blijft het lekker doen als alternatieve kleur voor Ajax. Hier zien we Johnny van 't Schip een passeer-beweging inzetten tegenover de Braziliaanse verdediger Leonardo van Flamengo tijdens het laatste Amsterdam 713-toernooi.

Magazine (1987-2007) | 1988 | | pagina 15